Biuro paszportowe Kraśnik
Data aktualizacji: 26 maja 2022Biuro paszportowe Kraśnik
Starostwo Powiatowe
aleja Niepodległości 20
23-204 Kraśnik
- Gdzie wyrobić paszport w Kraśniku?
- Wniosek o paszport w Kraśniku – gdzie znaleźć?
- Osoby ubezwłasnowolnione i małoletnie
- Kolejki do biura paszportowego w Kraśniku
- Ile się czeka na odbiór paszportu w Kraśniku?
- Koszt wyrobienia paszportu w Kraśniku
- Ile kosztuje wyrobienie paszportu w Kraśniku?
- Zdjęcia paszportowe w Kraśniku
Gdzie złożyć wniosek o paszport w Kraśniku? Ile kosztuje wyrobienie paszportu w Kraśniku? Wybierasz się za granicę i potrzebne Ci stosowne dokumenty? Podpowiadamy gdzie i jak wyrobić paszport Kraśnik.
Gdzie wyrobić paszport w Kraśniku?
Jeśli zamierzamy starać się o wyrobienie paszportu w Kraśniku, swoje kroki powinniśmy skierować do siedziby Terenowego Punktu Paszportowego w Kraśniku, który mieści się przy al. Niepodległości 20 (w budynku Starostwa Powiatowego). Organem wydającym paszport jest wojewoda.
Osoby, które nie są zameldowane w Kraśniku, ale chcą wyrobić paszport właśnie w tym mieście, mogą to zrobić. Wniosek o wydanie paszportu można bowiem złożyć w każdym oddziale paszportowym, niezależnie od miejsca zameldowania.
Jak czytamy na stronie samorzad.gov.pl powiatu kraśnickiego: „[…] nie musisz być mieszkańcem Kraśnika, być zameldowanym w Kraśniku, aby wyrobić w tutejszym punkcie paszportowym nowy paszport”.
Uwaga! Warto pamiętać, że choć wniosek paszportowy można złożyć w dowolnym punkcie, dokument odbierzemy tylko w tym samym urzędzie, w którym wniosek został złożony. Paszport można odebrać wyłącznie osobiście.
Wniosek o paszport w Kraśniku – gdzie znaleźć?
Aby wyrobić paszport w Kraśniku potrzebny będzie przede wszystkim wniosek o jego wydanie. Można pobrać go bezpośrednio w oddziale paszportowym wybranego urzędu, a następnie wypełnić. Dokument musi być wypełniony w sposób czytelny, drukowanymi literami, w całości (bez omijania poszczególnych punktów) oraz podpisany.
Sposób wypełnienia musi być zgodny ze wzorem dostępnym w punkcie paszportowym lub na stronie. Wniosku niezgodne ze wzorem, pobrane z Internetu lub kopiowane, nie będą uznane. Sam wniosek to jednak nie wszystko – czego jeszcze będziemy potrzebować, starając się o wydanie paszportu w Kraśniku?
- Zdjęcie – fotografia musi być wykonana zgodnie z wytycznymi, przede wszystkim w kolorze, w formacie 35mm x 45mm. Zdjęcie musi być również aktualne, czyli wykonane nie najpóźniej iż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku
- Dowód opłaty za paszport – np. potwierdzenie przelewu na konto urzędu lub inny dowód wpłaty
- Potwierdzenie prawa do ulgi – legitymacja szkolna lub studencka, legitymacje emerycka, potwierdzenie statusu kombatanta, Karta Dużej Rodziny
- Dotychczasowy paszport lub aktualny dowód osobisty (w przypadku braku paszportu)
- Skrócony lub zupełny odpis polskiego aktu małżeństwa – dla osób, które zmieniły nazwisko po zawarciu małżeństwa za granicą
Osoby ubezwłasnowolnione i małoletnie
- Osoby ubezwłasnowolnione – nie mogą składać wniosku samodzielnie, w ich imieniu może dokonać tego ich opiekun prawny. Muszą jednak być obecne podczas składania dokumentu.
- Osoby małoletnie – w ich imieniu o wydanie paszportu mogą wnioskować rodzice lub prawni opiekunowie. W przypadku pierwszym, obojga rodzice muszą wyrazić zgodę na wydanie dokumentu.
Kolejki do biura paszportowego w Kraśniku
Czas wydania paszportu, a także długość kolejek po odbiór dokumentu, w Kraśniku może się różnić w zależności od ilości złożonych w tym samym czasie wniosków. W małych miastach – takich jak liczący niecałe 37 tys. mieszkańców Kraśnik – problem z kolejkami jest nieco mniejszy, jednak jeśli chcesz otrzymać paszport w czasie wakacji, lepiej wcześniej złożyć podanie niż czekać na ostatni moment. W sezonie wakacji i ferii zimowych, wyrobienie jednego z wielu paszportów potrwa dłużej.
Aby przyspieszyć i usprawnić cały proces uzyskania dokumentu paszportowego w Kraśniku, uruchomiony został specjalny system informacji telefonicznej. Celem takiego działania jest również zmniejszenie kolejek przed urzędem.
Ile się czeka na odbiór paszportu w Kraśniku?
Średni maksymalny czas oczekiwania na wydanie paszportu w Kraśniku to 30 dni (licząc od momentu złożenia wniosku). Zazwyczaj jednak dokument można odebrać wcześniej.
Jeśli w urzędzie podaliśmy swoje dane kontaktowe (np. nr telefonu czy adres e-mail), prawdopodobnie otrzymamy powiadomienie, gdy dokument będzie gotowy do odbioru. Aktualny status wniosku możemy śledzić również w serwisie obywatel.gov.pl.
Jeśli zależy nam na czasie, możemy rozważyć wniosek o paszport tymczasowy. Proces wydania takiego dokumentu jest podobny, jednak trwa o wiele krócej. W Kraśniku można go uzyskać już w ciągu kilku dni. Jest on również tańszy niż tradycyjny dokument – zapłacimy za niego jedynie 30 PLN. Tymczasowy paszport jest jednak ważny tylko 12 miesięcy.
Koszt wyrobienia paszportu w Kraśniku
Ile kosztuje wyrobienie paszportu w Kraśniku?
- Standardowy paszport ważny przez 10 lat – 140 PLN
- Paszport uwzględniający 50% ulgi – 70 PLN
- Paszport dla osoby małoletniej do 13. roku życia – 30 PLN
Dla osób posiadających Kartę Dużej Rodziny:
- Dokument wydawany dzieciom do 13 roku życia – 15 PLN
- Dokument wydawany dzieciom od 13 do 25 roku życia – 35 PLN
- Paszport wydawany rodzicom i małżonkom rodziców – 70 PLN
Kto może liczyć na ulgę, kto na całkowite zwolnienie z opłaty paszportowej?
Pierwszym progiem ulgi w opłacie jest zniżka podstawowej kwoty o połowę. Kto ją otrzyma?
50% ulgi otrzymają: |
|
Kto zapłaci jeszcze mniej?
75% ulgi otrzymają: |
|
Kto może liczyć na całkowite zwolnienie z opłaty za wydanie paszportu?
O całkowite zwolnienie z opłaty mogą się obiegać: |
|
Kto zapłaci najwięcej?
200% ceny podstawowej, czyli 420 PLN zapłacą: |
Osoby, które z własnej winy lub w wyniku swoich zaniedbań doprowadziły do zniszczenia lub utraty dokumentu paszportowego i chcą otrzymać nowy paszport |
Zdjęcia paszportowe w Kraśniku
- Wymiary i kolor – zdjęcie musi być wydrukowane w kolorze, a jego wymagane wymiary to 35mm x 45mm
- Ustawienie i tło– 70-80% fotografii powinna zajmować twarz. Na zdjęciu powinna być ujęta także górna część barków. Głowa musi być widoczna w całości, od jej czubka. Tło natomiast ma być jednolite i białe, nie może być niczym zasłonięte czy zacienione, nie mogą się w nim znajdować inne osoby ani przedmioty
- Twarz – nie może być zasłonięta, np. włosami, oczy muszą być otwarte, źrenice widoczne, usta zamknięte, a wyraz twarzy naturalny. Wzrok powinien być skierowany w obiektyw
- Okulary – dopuszcza się noszenie okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych. Niedopuszczalne są natomiast okulary z zaciemnionymi szkłami (chyba że są one konieczne w związku z niepełnosprawnością, która musi zostać udokumentowana)
- Nakrycia głowy – nie jest dopuszczalne na zdjęciu paszportowym. Wyjątek stanowią sytuacje, w których że to nakrycie związane z wyznaniem
- Biżuteria i zarost – są dopuszczalne, jeśli nie utrudnia identyfikacji fotografowanej osoby, np. poprzez zmianę owalu twarzy