Biuro paszportowe Wadowice

Data aktualizacji: 13 czerwca 2022
Strona główna » Małopolskie » Biuro paszportowe Wadowice
herb Wadowic

Biuro paszportowe Wadowice

adres

Starostwo Powiatowe w Wadowicach

Stefana Batorego 2,

34-100 Wadowice

telefon
telefon 33 87 34 212
województwo
małopolskie
godziny otwarcia
poniedziałek: 07.30-14.45
wtorek: 07:30-16:30
środa: 07.30-14.45
czwartek: 07.30-14.45
piątek: 07:30-14:00
sobota: Zamknięte
niedziela: Zamknięte

Gdzie wyrobić paszport w Wadowicach?

Jeśli chcemy starać się o paszport w Wadowicach, swoje kroki musimy skierować do Terenowy Punktu Paszportowego znajdującego się w Wadowicach, który mieści się w budynku Starostwa Powiatowego, przy ulicy ul. Batorego 2, na I piętrze, w pokoju 110-111.

Osoby, które nie są zameldowane w Wadowicach, ale chcą wyrobić paszport właśnie w tym mieście, mogą to zrobić. Wniosek o wydanie paszportu można bowiem złożyć w każdym oddziale paszportowym, niezależnie od miejsca zameldowania.

Jak czytamy na stronie samorzad.gov.pl powiatu kraśnickiego: „[…] nie musisz być mieszkańcem Kraśnika, być zameldowanym w Kraśniku, aby wyrobić w tutejszym punkcie paszportowym nowy paszport”.

Uwaga! Wniosek o wydanie paszportu złożyć można w dowolnym punkcie paszportowym, niezależnie od miejsca zameldowania. Dowód odebrać będzie można jednak tylko w urzędzie, w którym wniosek został złożony. Paszport odebrać należy osobiście.

Wniosek o paszport w Wadowicach – gdzie znaleźć?

Wniosek o paszport można znaleźć w punkcie paszportowym, podobnie jak jego wzór (ten dostępny również na stronach internetowych) Trzeba go uzupełnić w sposób czytelny i zgodny ze wzorem, drukowanymi literami i podpisać.

Jakie dokumenty będą konieczne do wyrobienia wniosku w Wadowicach?

  • Wniosek o wydanie dokumentu – trzeba pamiętać, aby korzystać tylko z oficjalnego wzoru, nie zaś z dokumentów znalezionych w Internecie
  • Kolorowa fotografia paszportowa – aktualna, czyli wykonana niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku. Zdjęcie można wykonać samodzielnie – w tym celu wystarczy sprawdzić, jakich zasad przestrzegać
  • Dowód uiszczenia opłaty za paszport – np. potwierdzenie przelewu
  • Dokument potwierdzający prawo do ulgi lub zwolnienia z opłaty – np. legitymacja studencka, legitymacja rencisty lub emeryta, Karta Dużej Rodziny
  • Aktualny dowód osobisty – w przypadku braku dotychczasowego paszportu
  • Skrócony (lub kompletny) odpis polskiego aktu małżeństwa – w przypadku zmiany nazwiska po zawarciu małżeństwa za granicą

Osoby małoletnie oraz ubezwłasnowolnione

W przypadku osób małoletnich, wniosek o wydanie paszportu składają rodzice lub prawni opiekunowie.

Jak czytamy na stronie duw.pl: „Składając wniosek o wydanie dokumentu paszportowego dla dziecka, oboje rodzice/opiekunowie osobiście muszą wyrazić zgodę na wydanie paszportu dziecku.

Warto także pamiętać, że dzieci, które mają więcej niż 5 lat, muszą uczestniczyć przy składaniu wniosku”.

Uwaga! W przypadku osób ubezwłasnowolnionych, wnioskodawcą o wydanie paszportu może być wyłącznie prawny opiekun takiej osoby. Ta ostatnia musi jednak być obecna przy składaniu wniosku.

Kolejki do biura paszportowego w Wadowicach

Poza sezonem, w którym wniosków paszportowych jest w urzędzie o wiele więcej (wakacje lub okres ferii zimowych), w mniejszych miastach, jak liczące około 20 tys. mieszkańców Wadowice, kolejki do punktów paszportowych nie są tak duże, jak np. w znajdującym się nieopodal Krakowie. Choć nie jest to obowiązkowe, w celu dodatkowego usprawnienia procesu odbioru dokumentu, można skorzystać z systemu telefonicznej rejestracji miejsca w kolejce.

Ile się czeka na odbiór paszportu w Wadowicach?

  • Tradycyjny paszport biometryczny
    • Czas oczekiwania na dokument  zazwyczaj nie przekracza 30 dni. Nie jest to jednak stały termin – przy małym ruchu i niewielu wnioskach, paszport może zostać wydany wcześniej, natomiast w sezonie letnim czas oczekiwania może się wydłużyć.
  • Paszport tymczasowy:
    • W przypadku wydawanego na 12 miesięcy paszportu tymczasowego, czas oczekiwania na odbiór gotowego dokumentu jest znacznie krótszy, ponieważ tego typu wnioski mają priorytet w kolejce do rozpatrzenia. W puławskim urzędzie na paszport tymczasowy czasami wystarczy zaczekać zaledwie kilka dni.

Koszt wyrobienia paszportu w Wadowicach

Cena nowego paszportu uzależniona jest od tego, co stało się z poprzednim dokumentem. Jeśli dotychczasowy paszport utracił ważność (lub jeśli wyrabiamy go po raz pierwszy), będziemy musieli zapłacić cenę standardową czyli 140 złotych.

Natomiast jeśli przyczyną ubiegania się o paszport po uprzedniej jego utracie, na przykład w wyniku zniszczenia czy zgubienia, cena będzie trzykrotnie wyższa i wzrośnie do 420 złotych. W niektórych przypadkach możliwe jest zmniejszenie kosztów o 50 procent lub 75 procent. Jakie są ceny?

  • Standardowy paszport ważny przez 10 lat – 140 PLN
  • Paszport uwzględniający 50% ulgi – 70 PLN
  • Paszport dla osoby małoletniej do 13. roku życia – 30 PLN

W przypadku osób posiadających Kartę Dużej Rodziny, ceny są nieco inne:

  • Dokument wydawany dzieciom do 13 roku życia – 15 PLN
  • Dokument wydawany dzieciom od 13 do 25 roku życia – 35 PLN
  • Paszport wydawany rodzicom i małżonkom rodziców – 70 PLN

Wymiana ważnego paszportu

Jeśli paszport nie stracił ważności, mniej zapłacimy za jego wydanie, kiedy:

  • Zmienił się nasz wygląd, czyli wyglądamy teraz zupełnie inaczej niż na zdjęciu w paszporcie
  • Zmianie uległy nasze dane (np. zmiana nazwiska po ślubie)
  • W naszym paszporcie nie ma już miejsca na kolejne wizy lub stemple

Zdjęcia paszportowe w Wadowicach

Zdjęcie do paszportu można wykonać u fotografa lub samodzielnie. We Włocławku znaleźć można wiele firm, zajmujących się profesjonalnym wykonywaniem fotografii do dokumentów. W takim przypadku sprawa jest prosta – prosząc fotografa o wykonanie zdjęcia paszportowego, powinniśmy otrzymać fotografię zgodną z wytycznymi. Jeśli jednak planujemy zrobić zdjęcie samodzielnie, warto poznać najważniejsze wskazówki dotyczące jego wykonania:

  • Rzeczy utrudniające rozpoznanie – niedopuszczalne jest nakrycie głowy, przyciemniane okulary, czy biżuteria utrudniająca identyfikację osoby. Za cechę utrudniającą rozpoznanie uznany może zostać nawet zarost.
  • Zdjęcie musi być aktualne – czyli najlepiej takie, które zostało wykonane niedługo przed złożeniem wniosku o paszport. Trzeba jednak pamiętać, że fotografia nie może mieć więcej niż pół roku.
  • Głowa i twarz – najważniejsza na fotografii jest twarz – musi ona zajmować około 70-80% całej powierzchni zdjęcia. Głowa musi być ukazana w całości, od czubka, aż po górną część barków. Usta mają być zamknięte, oczy otwarte, a wyraz twarzy naturalny.
  • Tło i wymiary – tło fotografii ma być białe, dobrze oświetlone, jednolite i niezacienione. W tle nie może być widać innych osób czy przedmiotów. Zdjęcie musi być wykonane w kolorze, na papierze, w formacie 35mm x 45mm.
  • Wady wzroku – można mieć na sobie okulary korekcyjne (lub soczewki kontaktowe). W przypadku osób, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności, dopuszczalne są także ciemne szkła.

O Autorze

Oceń tę stronę
Subscribe
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments