Biuro paszportowe Tarnobrzeg

Data aktualizacji: 17 czerwca 2022
Strona główna » Podkarpackie » Biuro paszportowe Tarnobrzeg
herb Tarnobrzeg

Biuro paszportowe Tarnobrzeg

adres

Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

1 Maja 4A,

39-400 Tarnobrzeg

telefon
telefon 15 822 15 95
województwo
podkarpackie
godziny otwarcia
poniedziałek: 07:30–15:30
wtorek: 10:00–18:00
środa: 07:30–15:30
czwartek: 07:30–15:30
piątek: 07:30–15:30
sobota: Zamknięte
niedziela: Zamknięte

Gdzie wyrobić paszport w Tarnobrzegu?

Jeśli chcemy starać się o paszport w Tarnobrzegu, swoje kroki powinniśmy skierować do do Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, a konkretniej do oddziału paszportowego, zlokalizowanego przy ul. 1 Maja 4a w Tarnobrzegu. Organem wydającym paszport jest wojewoda.

Wniosek o wydanie paszportu można bowiem złożyć w każdym oddziale paszportowym, niezależnie od miejsca zameldowania.

Uwaga! Wniosek o wydanie paszportu złożyć można w dowolnym punkcie paszportowym, niezależnie od miejsca zameldowania. Dowód odebrać będzie można jednak tylko w urzędzie, w którym wniosek został złożony. Paszport odebrać należy osobiście.

Wniosek o paszport w Tarnobrzegu – gdzie znaleźć?

Wniosek znaleźć można w dowolnym punkcie paszportowym w Polsce. Najlepiej pobrać go w dniu, w którym planujemy jego złożenie, jeszcze przed podejściem do okienka.

Od 27 marca wypełnić dokument można również drogą elektroniczną, składając cyfrowy podpis na dokumencie wygenerowanym przez urzędnika.

Kolejki do biura paszportowego w Tarnobrzegu

Aby usprawnić proces składania wniosków i rozładować długie kolejki w oddziale w Tarnobrzegu, została uruchomiona możliwość internetowej rejestracji miejsca w kolejce.

Na stronie tarnobrzeskiej delegatury Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie znaleźć możemy następującą informację:

Rezerwacji wizyty można dokonywać z maksymalnym wyprzedzeniem 60 dni do przodu. Nie ma możliwości zarezerwowania wizyty w tym samym dniu w którym odbywa się rezerwacja. Rezerwacja nie odblokuje się jeżeli dzień o który powinna zostać wydłużona przypada na sobotę, niedzielę lub święto. Rezerwacja na kolejny dzień uaktywnia się o godz. 18.00 […]”.

Ile się czeka na odbiór paszportu w Tarnobrzegu?

Na wydanie paszportu w Tarnobrzegu trzeba będzie zaczekać około 30 dni. Jeśli zależy nam na załatwieniu sprawy w krótszym terminie i z najwyższym priorytetem, możemy ubiegać się o paszport tymczasowy, ważny przez 12 miesięcy, w przypadku którego czas oczekiwania to zaledwie kilka (2-3) dni.

Koszt wyrobienia paszportu w Tarnobrzegu

Cena nowego paszportu uzależniona jest od tego, co stało się z poprzednim dokumentem. Jeśli dotychczasowy paszport utracił ważność (lub jeśli wyrabiamy go po raz pierwszy), będziemy musieli zapłacić cenę standardową czyli 140 złotych.

Natomiast jeśli przyczyną ubiegania się o paszport po uprzedniej jego utracie, na przykład w wyniku zniszczenia czy zgubienia, cena będzie trzykrotnie wyższa i wzrośnie do 420 złotych. W niektórych przypadkach możliwe jest zmniejszenie kosztów o 50 procent lub 75 procent.  Komu należą się ulgi?

Ulga 50% dla wyrabiających paszport w Tarnowie

  • Uczniowie i studenci
  • Emeryci
  • Renciści
  • Osoby z niepełnosprawnością
  • Osoby na utrzymaniu małżonka, który jest emerytem, rencistą albo osobą z niepełnosprawnością
  • Osoby przebywające w domu pomocy społecznej albo w zakładzie opiekuńczym
  • Osoby, które otrzymują zasiłek stały z pomocy społecznej
  • Kombatanci lub ofiary represji wojennych i okresu powojennego
  • Rodzice lub małżonkowie rodzica w rodzinie wielodzietnej, posiadający ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny

Ulga 75% dla wyrabiających paszport w Tarnowie

  • Osoby poniżej 26 lat, uczące się (na przykład studenci), będące dzieckiem z rodziny wielodzietnej (posiadające ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny)
  • Dzieci z niepełnosprawnością, pochodzące z rodziny wielodzietnej (posiadające ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny)

Całkowite zwolnienie z opłaty dla wyrabiających paszport w Tarnowie

  • Osobom po 70 rok życia
  • Podopiecznym domów pomocy społecznej lub zakładów opiekuńczych (tylko w sytuacjach, w których wyjazd zagraniczny jest wymagany w związku z długotrwałym leczeniem lub operacją)
  • Osobom otrzymującym stały zasiłek z pomocy społecznej (tylko w sytuacjach, w których wyjazd zagraniczny jest wymagany w związku z długotrwałym leczeniem lub operacją)
  • Posiadaczom paszportów z wadą techniczną
  • Żołnierzom, którzy mają pełnić służbę poza granicami Polaki (z wyłączeniem żołnierzy zawodowych)

Zdjęcia paszportowe w Tarnobrzegu

Najważniejsze wytyczne dotyczące zdjęć paszportowych, zgodnie z którymi fotografia musi być wykonana:

  • Tło i wymiary – tło fotografii ma być białe, dobrze oświetlone, jednolite i niezacienione. W tle nie może być widać innych osób czy przedmiotów. Zdjęcie musi być wykonane w kolorze, na papierze, w formacie 35mm x 45mm.
  • Zdjęcie musi być aktualne – czyli najlepiej takie, które zostało wykonane niedługo przed złożeniem wniosku o paszport. Trzeba jednak pamiętać, że fotografia nie może mieć więcej niż pół roku.
  • Głowa i twarz – najważniejsza na fotografii jest twarz – musi ona zajmować około 70-80% całej powierzchni zdjęcia. Głowa musi być ukazana w całości, od czubka, aż po górną część barków. Usta mają być zamknięte, oczy otwarte, a wyraz twarzy naturalny.
  • Rzeczy utrudniające rozpoznanie – niedopuszczalne jest nakrycie głowy, przyciemniane okulary, czy biżuteria utrudniająca identyfikację osoby. Za cechę utrudniającą rozpoznanie uznany może zostać nawet zarost.
  • Wady wzroku – można mieć na sobie okulary korekcyjne (lub soczewki kontaktowe). W przypadku osób, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności, dopuszczalne są także ciemne szkła.

O Autorze

Oceń tę stronę
Subscribe
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments