Biuro paszportowe Rzeszów

Data aktualizacji: 17 czerwca 2022
Strona główna » Podkarpackie » Biuro paszportowe Rzeszów
herb Rzeszów

Biuro paszportowe Rzeszów

adres

Podkarpacki Urzędu Wojewódzki w Rzeszowie

przy ul. Grunwaldzkiej 15

35-959 Rzeszów

telefon
telefon 17 867 10 76
województwo
podkarpackie
godziny otwarcia
poniedziałek: 07:30–15:30
wtorek: 10:00–18:00
środa: 07:30–15:30
czwartek: 07:30–15:30
piątek: 07:30–15:30
sobota: Zamknięte
niedziela: Zamknięte

Gdzie wyrobić paszport w Rzeszowie?

Wniosek o wydanie paszportu może złożyć osoba pełnoletnia, w dowolnym Urzędzie Wojewódzkim. Warto o tym pamiętać, ponieważ dzięki temu o dokument można się ubiegać w miejscu niezależnym od miejsca zameldowania.  To szczególnie istotne, jeśli chodzi o studentów, osoby pracujące, lub po prostu częste przebywające w Rzeszowie.

Uwaga! Wybierając miejsce złożenia wniosku paszportowego, trzeba mieć na uwadze, że odbiór paszportu – zarówno standardowego jak i tymczasowego –  jest możliwy wyłącznie w oddziale, w którym wniosek został złożony.

Osoby ubiegające się o paszport w Rzeszowie muszą udać się do Biura Paszportowego, zlokalizowanym w budynku Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, przy ul. Grunwaldzkiej 15.

Wniosek o paszport w Rzeszowie – gdzie znaleźć?

Wniosek o paszport może złożyć osoba ubiegająca się o ten dokument, opiekun prawny w imieniu osoby ubezwłasnowolnionej (która musi być obecna przy składaniu wniosku), lub rodzic (opiekun prawny) małoletniego dziecka.

Dokument należy pobrać z oddziału paszportowego i wypełnić zgodnie z oficjalnym wzorem, dostępnym na stronie urzędu lub w oddziale paszportowym. Każdy wniosek musi zostać podpisany przez składającego. Wnioski nieprawidłowo wypełnione, skopiowane, sporządzone samodzielnie, a także pobrane z nieoficjalnych źródeł, nie będą akceptowane.

Ważne! Warto pamiętać, że wniosek o wydanie paszportu musi być czytelnie wypełniony, drukowanymi literami, tak aby można było bez problemu odczytać dane.

Wniosek o paszport w Rzeszowie, co jeszcze będzie potrzebne w urzędzie?

  • Kolorowa fotografia – O wymiarach 35mm x 45mm (zdjęcie nie może być starsze niż  miesięcy i musi być zgodne z wytycznymi).
  • Potwierdzenie wniesienia opłaty – Np. potwierdzenie przelewu na konto urzędu.
  • Dotychczasowy paszport lub dowód osobisty – Dokumenty do wglądu.
  • Dokument potwierdzający uprawnienia do otrzymania ulgi – Dokumenty do wglądu, np. legitymacja szkolna, studencka, czy kombatancka.

Kolejki do biura paszportowego w Rzeszowie

W celu usprawnienia całego procesu uzyskania dokumentu paszportowego w Rzeszowie, został uruchomiony specjalny system telefonicznej rezerwacji miejsca w kolejce. Udostępniono także możliwość rezerwacji internetowej, głównie w celu zmniejszenia kolejek wśród oczekujących na dokument petentów.

Ile się czeka na odbiór paszportu w Rzeszowie?

Średni maksymalny czas oczekiwania na wydanie paszportu w Rzeszowie to 30 dni (licząc od momentu złożenia wniosku).

Jeśli chcemy uzyskać dokument wcześniej, w tzw. trybie przyspieszonym, możemy złożyć wniosek o paszport tymczasowy. Chociaż cały proces wydania dokumentu jest podobny jak w przypadku tradycyjnego paszportu, trwa o wiele krócej. W Rzeszowie paszport tymczasowy można  otrzymać w ciągu 2-3 dni. Będzie on także tańszy (kosztuje jedynie 30 PLN). Tymczasowy paszport jest jednak ważny tylko 12 miesięcy.

Koszt wyrobienia paszportu w Rzeszowie

STANDARDOWY DOKUMENT 
Standardowy paszport ważny przez 10 lat 140 złotych
Paszport dla osoby małoletniej (max do 13 roku życia)30 zł
Z KARTĄ DUŻEJ RODZINY
Dokument wydawany dzieciom do 13 roku życia15 zł
Paszport wydawany dzieciom od 13 do 25 roku życia35 zł
Dokument paszportowy wydawany rodzicom i małżonkom rodziców70 zł
POZOSTAŁE PRZYPADKI
Paszport tymczasowy30 zł
Wydanie paszporty po utracie poprzedniego (200% ceny podstawowej)420 zł

Kto jest zwolniony z opłaty?

O całkowite zwolnienie z opłaty za wydanie paszportu mogą ubiegać się osoby, które:

  • powyżej 70 roku życia
  • Posiadają uszkodzony paszport (tylko jeśli jest to wada techniczna dokumentu, np. uniemożliwiająca odczytanie danych z mikroprocesora)
  • Otrzymują zasiłek stały z pomocy społecznej, a zagraniczny wyjazd jest wymagany ze względu na długotrwałe leczenie lub operację
  • Zamieszkują w domu pomocy społecznej lub w zakładzie opiekuńczym, a zagraniczny wyjazd jest wymagany ze względu na długotrwałe leczenie lub operację
  • Żołnierze wyznaczeni do pełnienia służby wojskowej poza granicami kraju

Zdjęcia paszportowe w Rzeszowie

  • Zdjęcie paszportowe – wydrukowane w kolorze, w formacie 35x45mm. Musi być aktualne (nie może być zrobione później niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku)
  • Kompozycja zdjęcia – 70-80% fotografii powinna zajmować twarz, o naturalnym wyrazie, z zamkniętymi ustami, otwartymi oczami, dobrze oświetlona i niezasłonięta. Wzrok powinien być skierowany w stronę obiektywu
  • Tło – białe, jednolite, bez cieni czy widocznych innych obiektów lub osób.
  • Rzeczy utrudniające identyfikację fotografowanej osoby – fotografowana osoba nie może mieć na sobie w momencie wykonywania zdjęcia nakrycia głowy ani okularów o zaciemnionych szkłach (wyjątkiem są przypadki, w których noszenie ciemnych okularów ma związek potwierdzoną niepełnosprawnością, a nakrycie głowy wiąże się z wyznaniem religijnym)
  • Biżuteria i zarost – są dopuszczalne, jeśli nie wpływają na możliwość identyfikacji fotografowanej osoby

O Autorze

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments