Strona główna » Poradnik » Paszport dla kota — najważniejsze informacje

Paszport dla kota — najważniejsze informacje

Redakcja
11 lipca 2023

Zamierzasz wyruszyć w podróż i nie wyobrażasz sobie, aby pozostawić kota samego w domu? A może planujesz przeprowadzkę za granicę i chcesz zabrać ze sobą ukochanego pupila? Aby przewieźć zwierzę przez granicę, najpierw trzeba uzyskać dla niego odpowiednie dokumenty. Bardzo istotny jest paszport, bez którego nie można wyjechać. Dowiedz się jak go wyrobić, jakie informacje powinien zawierać i ile kosztuje.  

Po co kotu paszport?

Paszport dla kota służy do identyfikacji zwierzęcia. Jest wyrabiany, gdy właściciel zwierzęcia chce je przewieźć przez granicę. Jego wzór jest ściśle określony w aneksie nr III Rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 577/2013.  

 Paszport dla kota zawiera szereg istotnych informacji na temat pupila, m.in. takie jak: 

  • miejsce wykonania transpondera lub tatuażu, 
  • data wszczepienia mikroczipu lub naniesienia tatuażu albo datę odczytu transpondera, 
  • kod alfanumeryczny, który jest zawarty w transponderze lub jest widoczny na tatuażu, 
  • imię kota, 
  • gatunek, rasa i płeć zwierzęcia, 
  • umaszczenie pupila, 
  • data urodzenia — podana przez właściciela, 
  • znaki szczególne, dzięki którym można rozpoznać kota lub odróżnić go od innych, 
  • imię, nazwisko, dane kontaktowe oraz podpis właściciela, 
  • imię, nazwisko, dane kontaktowe oraz podpis weterynarza, który wystawia paszport, 
  • informacje na temat szczepienia przeciwko wściekliźnie, 
  • dane na temat zastosowanych profilaktycznych środków przeciwko chorób lub zakażeń innych niż wścieklizna, 
  • inne ważne informacje na temat zdrowia zwierzęcia.  

Zatem paszport pozwala nie tylko zidentyfikować kota, ale także określić jego stan zdrowia. Dzięki temu służby z krajów, do których podróżujesz z pupilem, mogą np. monitorować rozprzestrzenianie się chorób. Jest to bardzo istotne zwłaszcza w przypadku wścieklizny, która jest niebezpieczna nie tylko dla domowych, ale i dla dzikich zwierząt.  

Jak wyrobić paszport dla kota?

Paszport dla kota może wyrobić wyłącznie lekarz weterynarii upoważniony do tego przez Krajową Izbę Lekarsko-Weterynaryjną. Nie może tego zrobić przypadkowa osoba. Rejestr specjalistów, którzy mogą wydać dokument dla zwierzęcia, prowadzą m.in. okręgowe rady lekarsko-weterynaryjne. Jeśli nie możesz znaleźć odpowiedniego lekarza, warto udać się tam po wskazówkę. Możesz także zapoznać się z listę weterynarzy na stronie internetowej Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.  

Przed wystawieniem paszportu lekarz: 

  • sprawdza stan zdrowia zwierzęcia, 
  • ustala, czy wykonano niezbędne szczepienia i czy oznaczono kota zgodnie z przepisami, 
  • uzupełnia pozycje w dokumencie, aby można było zidentyfikować pupila, 
  • podpisuje paszport. 

Dokument jest sporządzany na miejscu, zatem opuszczasz placówkę z kocim paszportem w ręku.  

Ile kosztuje paszport dla kota?

Cena za paszport dla kota wynosi 100 zł. Składają się na nią wynagrodzenie dla weterynarza (70 zł) oraz opłata manipulacyjna. Należy pamiętać, że jeśli zwierzę nie jest zaczipowane ani zaszczepione przeciwko wściekliźnie, trzeba doliczyć koszty wykonania tych usług.  

Ile się czeka na paszport dla kosza?

Paszport dla kota jest wyrabiany na miejscu u weterynarza. Jeśli pupil został wcześniej zaczipowany i zaszczepiony oraz masz wszystkie niezbędne informacje na temat jego zdrowia, możesz opuścić placówkę lekarza z dokumentem w dłoni. To duże ułatwienie, zwłaszcza jeśli niespodziewanie musisz wyruszyć podróż.  

Czy do paszportu dla kota trzeba zaświadczenie od lekarza weterynarii?

Chcesz wyrobić paszport dla kota i zastanawiasz się, czy są Ci potrzebne jakieś dodatkowe dokumenty? W większości krajów, które należą do Unii Europejskiej, wystarczy sam paszport pupila.  

Jednak są także państwa, które wymagają dodatkowych zaświadczeń od urzędowego lekarza weterynarii. Wśród nich można wymienić Francję, Chorwację, Portugalię i Maltę. Dodatkowo, jeśli chcesz się udać do jednego z krajów, który nie został wymieniony w załączniku II do Rozporządzenia (UE) nr 577/2013, musisz mieć przy sobie wynik badania miareczkowania przeciwciał przeciwko wściekliźnie.  

Natomiast jeśli jesteś w państwie, który nie należy do UE, potrzebne będzie unijne świadectwo zdrowia zwierzęcia domowego. Może je wydać krajowy urzędowy lekarz weterynarii. Powinno być sporządzone najpóźniej na 10 dni przed wjazdem na teren kraju, który należy do UE.  

Dokument jest ważny przez 4 miesiące od daty wydania bądź do czasu upływu terminu ważności szczepienia przeciwko wściekliźnie.  

Podsumowanie

  1. 1. Paszport dla kota jest niezbędny, jeśli chcesz wyjechać za granicę z pupilem. 

  1. 2. Dokument identyfikacyjny dla zwierzęcia może wystawić wyłącznie lekarz-weterynarz, który został do tego upoważniony przez Krajową Izbę Lekarsko-Weterynaryjną. 

  1. 3. Paszport jest wystawiany na miejscu, dzięki czemu nie trzeba na niego czekać. To duże ułatwienie dla osób, które wybierają się w niespodziewaną podróż.  

 

Najczęściej zadawane pytania:

Aby można było wydać paszport dla kota, zwierzę musi być zaszczepione przeciwko wściekliźnie. To podstawowy zabieg, który należy wykonać, aby móc uzyskać pozwolenie na wyjazd.  

 

Warto jednak pamiętać, że jeśli zwierzę było szczepione przed założeniem mikroczipu, należy ponownie podać lekarstwo przeciwko wściekliźnie. Zazwyczaj weterynarz wykonuje je na miejscu podczas sporządzania paszportu. Następnie trzeba odczekać 21 dni, aby szczepienie zaczęło być ważne. Taka sama zasada dotyczy małych kociąt, które nigdy nie otrzymały lekarstwa przeciwko wściekliźnie. Zatem trzeba poczekać 3 tygodnie od wyrobienia paszportu, aby móc opuścić granice Polski.  

 

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku starszych zwierząt, które były dawno zaczipowane i są regularnie szczepione przeciwko wściekliźnie. Jeśli weterynarz poda takiemu kotu lekarstwo, dokument od razu stanie się ważny 

Paszport UE dla kota jest niezbędny, jeśli chcesz się przemieszczać po terytorium Unii Europejskiej, a także po Szwajcarii, Irlandii Północnej, Grenlandii, Wyspach Owczych, Islandii, Monako, Liechtensteinie, Norwegii, San Marino, czy po Watykanie.  

 

Jednak jeśli zamierzasz wyjechać poza granice krajów, które należą do Wspólnoty Europejskiej, musisz zapoznać się z wymaganiami państwa docelowego. Często wymagane są np. informacje odnośnie do odrobaczania, odkleszczania czy do badania krwi pupila 

O Autorze

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments