Biuro paszportowe Biała Podlaska

Data aktualizacji: 27 maja 2022
Strona główna » Lubelskie » Biuro paszportowe Biała Podlaska

Biuro paszportowe Biała Podlaska

adres

Starostwo Powiatowe

Ulica Brzeska 41,

21-500 Biała Podlaska

telefon
telefon 83 344 92 55
województwo
lubelskie
godziny otwarcia
poniedziałek: 10:00 - 17:00
wtorek: 08:00 - 15:00
środa: 08:00 - 15:00
czwartek: 08:00 - 15:00
piątek: 08:00 - 15:00
sobota: Zamknięte
niedziela: Zamknięte

Wybierasz się na wakacje lub wyjazd służbowy? Potrzebne Ci odpowiednie dokumenty? Zobacz gdzie złożyć wniosek o paszport w Białej Podlasce i ile on kosztuje.

Gdzie wyrobić paszport w Białej Podlaskiej?

Dla wielu osób, które chcą ubiegać się o paszport w miejscu innym niż urząd odpowiadający miejscu zameldowania, dobrą wiadomością jest, że dokument paszportowy wyrobić można dowolnym urzędzie wojewódzkim. Jeśli na co dzień pracujemy lub mieszkamy w Białej Podlaskiej, to właśnie w tamtejszym urzędzie możemy wnioskować o wydanie paszportu, zarówno standardowego, jak i tymczasowego..

Rządowa strona gov.pl przypomina bowiem, iż o paszport można ubiegać się: „W dowolnym punkcie paszportowym w Polsce. Informacje o adresach punktów znajdziesz na stronach internetowych urzędów wojewódzkich”.

Jeśli chodzi o osoby mieszkające w Białej Podlaskiej, w celu otrzymania dokumentu należy udać się na ul. Brzeską 41, bezpośrednio do budynku Starostwa Powiatowego, gdzie znajduje się siedziba Biura Paszportowego w Białej Podlaskiej.

Wniosek o paszport w Białej Podlaskiej – gdzie znaleźć?

Wniosek należy pobrać w wybranym oddziale paszportowym, najlepiej tuż przed jego złożeniem. Trzeba to zrobić w czytelny sposób, drukowanymi literami, nie omijając żadnych punktów i składając swój podpis.

Uwaga! Wniosek paszportowy należy wypełnić zgodnie ze wzorem, znajdującym się n a stronie urzędu lub w punktach paszportowych. Wszystkie wnioski, które nie zostaną wypełnione poprawnie, nie będą akceptowane. Nie należy drukować wniosków z Internetu, kopiować oryginalnych dokumentów, czy pisać wniosku samodzielnie.

Kolejki do biura paszportowego w Białej Podlaskiej

Aby usprawnić odbiór dokumentów, uruchomiono system telefonicznej rezerwacji miejsca w kolejce. Pozwoli to ograniczyć długość kolejek, szczególnie w okresach wzmożonego zainteresowania uzyskaniem paszportu.

Trzeba bowiem pamiętać, że w mieście wielkości Białej Podlaskiej, która liczy niecałe 60 tys. mieszkańców, kolejki po odbiór dokumentów mogą okazać się naprawdę uciążliwe. Aby skrócisz czas oczekiwania, warto ubiegać się o paszport poza sezonem wakacyjnym i urlopowym.

Ile się czeka na odbiór paszportu w Białej Podlaskiej?

Standardowy paszport biometrycznyPaszport tymczasowy
Czas oczekiwania na dokument to średnio około 30 dni. W okresie wzmożonego zainteresowania paszportami, czas ten może się wydłużyć, natomiast poza sezonem zdarza się, że paszport otrzymamy wcześniejWnioski o paszport tymczasowy są wydawane w trybie priorytetowym, co w praktyce oznacza, że dokument można odebrać już w ciągu kilku dni
Zachowuje ważność przez 10 lat od momentu wydaniaJest ważny tylko przez 12 miesięcy
Koszt wydania dokumentu to 140 PLNKoszt wydania dokumentu to 30 PLN

Koszt wyrobienia paszportu w Białej Podlaskiej

Standardowy paszport ważny przez 10 lat140 PLN
Paszport uwzględniający 50% ulgi70 PLN
Paszport dla osoby małoletniej do 13. roku życia30 PLN
Paszport tymczasowy (ważny 12 miesięcy)30 PLN

Paszport Biała Podlaska – ulgi z Kartą Dużej Rodziny

  • Dokument wydawany dzieciom do 13 roku życia 15 PLN,
  • Dokument wydawany dzieciom od 13 do 25 roku życia 35 PLN,
  • Paszport wydawany rodzicom i małżonkom rodziców 70 PLN.

Komu przysługują ulgi, a komu zwolnienie z opłaty?

  • Ulga 50% (opłata 70 PLN):
    • Uczniowie i studenci.
    • Emeryci.
    • Renciści.
    • Osoby z niepełnosprawnością.
    • Osoby na utrzymaniu małżonka, który jest emerytem, rencistą albo osobą z niepełnosprawnością.
    • Osoby przebywające w domu pomocy społecznej albo w zakładzie opiekuńczym.
    • Osoby, które otrzymują zasiłek stały z pomocy społecznej.
    • Kombatanci lub ofiary represji wojennych i okresu powojennego.
    • Rodzice lub małżonkowie rodzica w rodzinie wielodzietnej, posiadający ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny.
  • Ulga 75% (opłata 35 PLN)
    • Osoby poniżej 26 lat, uczące się (na przykład studenci), będące dzieckiem z rodziny wielodzietnej (posiadające ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny).
    • Dzieci z niepełnosprawnością, pochodzące z rodziny wielodzietnej (posiadające ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny).
  • Zwolnienie z opłaty
    • Osoby powyżej 70 roku życia.
    • Osoby posiadające uszkodzony paszport (tylko jeśli jest to wada techniczna dokumentu, np. uniemożliwiająca odczytanie danych z mikroprocesora).
    • Osoby otrzymują zasiłek stały z pomocy społecznej, gdy zagraniczny wyjazd jest wymagany ze względu na długotrwałe leczenie lub operację.
    • Osoby zamieszkujące w domu pomocy społecznej lub w zakładzie opiekuńczym, gdy zagraniczny wyjazd jest wymagany ze względu na długotrwałe leczenie lub operację.
    • Żołnierze wyznaczeni do pełnienia służby wojskowej poza granicami kraju.

Zdjęcia paszportowe w Białej Podlaskiej

Zdjęcie paszportowe musi zostać dostarczone do urzędu wraz z wnioskiem o wydanie dokumentu. Fotografia musi zostać wydrukowana w kolorze, w formacie 35mm x 45mm. Na jednolitym, niezacienionym, białym tle musi znajdować się cała głowa oraz górna część barków.

Twarz musi być odsłonięta i wyraźnie widoczna, ma zajmować 70-80% całej fotografii. Oczy muszą być otwarte, spojrzenie skierowane wprost w obiektyw, usta zamknięte, wyraz twarzy naturalny. Zdjęcie musi być również aktualne, czyi wykonane w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

Na zdjęciu do paszportu nie można mieć okularów z przyciemnianymi szkłami ani nakrycia głowy. Biżuteria i zarost są dopuszczalne, ale tylko pod warunkiem, że nie utrudniają identyfikacji fotografowanej osoby.

Warto pamiętać! Zdjęcie do paszportu można niemal od ręki wykonać u fotografa, jednego z wielu  oferujących swoje usługi w Białej Podlaskiej. Fotografię można wykonać również samodzielnie, stosując się do oficjalnych wytycznych.

O Autorze

Ocena: 3/5 (Głosów: 3)
Subscribe
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments