Strona główna » Poradnik » Najsilniejsze paszporty świata – ranking

Najsilniejsze paszporty świata – ranking

Redakcja
29 kwietnia 2025
paszport Stanów Zjednoczonych leżący na bilecie lotniczym

Właściciele silnych paszportów nie mają problemów z przekraczaniem granic państwowych na całym świecie. Czy wiesz, że jesteś jednym z nich? Dokumenty podróży polskich obywateli od lat znajdują się bowiem w czołówkach globalnych rankingów. Sprawdź, jakie korzyści niesie za sobą legitymowanie się mocnym paszportem i jak wygląda zestawienie tych najsilniejszych na świecie.

Co oznacza „silny paszport”?

Pojęcie silnego paszportu dość często pojawia się w przestrzeni medialnej. Jest wykorzystywane podczas omawiania relacji dyplomatycznych i politycznych poszczególnych krajów, a także przy ocenie państw pod kątem ich atrakcyjności turystycznej czy inwestycyjnej. Z tego względu wielu osobom wydaje się ono znajome i zrozumiałe. Po dłuższym zastanowieniu często pojawia się jednak pytanie – co ono w zasadzie oznacza? 

Mianem silnego paszportu określa się takie dokumenty podróży, które umożliwiają proste podróżowanie po świecie – często bez konieczności załatwiania dużej liczby formalności. Gwarantują one ogromną swobodę w kontekście rozmaitych wyjazdów zagranicznych. 

Zapewniają możliwość przekraczania granic państwowych w celach turystycznych, zawodowych, edukacyjnych czy rodzinnych bez przechodzenia procedur wizowych lub po uzyskaniu wizy. Pozwalają łatwo zwiedzać świat, prowadzić międzynarodowe biznesy, studiować za granicą czy odwiedzać bliskich. 

Z siłą paszportu wiąże się więc duża mobilność obywateli. Taka wolność jest zawsze efektem prowadzenia przez dane państwa polityki międzynarodowej bazującej na zaufaniu i pozytywnych relacjach z innymi krajami. Przeważnie idzie ona w parze z otwartością gospodarczą, wielowymiarową współpracą ekonomiczną oraz wysoką jakością życia.

Jak ocenia się siłę paszportu?

Siła paszportu wyraża się w liczbie państw, do których ma prawo wjechać jego właściciel. W zależności od podejścia wlicza się do nich kraje możliwe do odwiedzenia:

  • bez konieczności zdobywania wizy – są one głównym wyznacznikiem mocy paszportu. Im jest ich więcej, tym większą swobodę podróżowania mają obywatele danego państwa;
  • z obowiązkową wizą on arrival (wydawaną po przylocie na lotnisko) – również świadczą o dobrych relacjach między państwami, choć w tym przypadku wjazd do nich wymaga nieco więcej formalności;
  • po uzyskaniu zwykłej wizy – w przypadku silnych paszportów stanowią one mały odsetek wszystkich państw, do których da się wjechać na podstawie danego dokumentu podróży. 

Często przy ocenie mocy paszportu bierze się też pod uwagę uwarunkowania polityczno-ekonomiczne danego kraju. O sile dokumentów podróży świadczą bowiem nie tylko liczba umów o zniesieniu obowiązku wizowego, ale również ugruntowana pozycja międzynarodowa, dobra sytuacja gospodarcza czy stabilność władzy i systemu prawnego.

Czym jest Henley Passport Index?

Przy ocenie siły paszportów bierze pod uwagę kondycję ekonomiczną państwa m.in. podmiot Henley Passport Index. Jest to firma konsultingowa, która raz do roku od niemal 20 lat publikuje kompleksowy raport kategoryzujący poszczególne kraje wedle ich przystępności dla podróżnych. Jej zestawienia obejmują 199 paszportów i 226 destynacji na całym świecie.

Przedsiębiorstwo korzysta z danych Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ang. International Civil Aviation Organization – ICAO). W swoich opracowaniach wykorzystuje też wskaźnik produktu krajowego brutto.

Dodatkowo Henley Passport Index prowadzi stronę internetową, na której publikuje regularnie aktualizowany ranking najmocniejszych paszportów świata. Uwzględnia on najnowsze zmiany wprowadzane w polityce wizowej w poszczególnych krajach. Zestawienie znajduje się pod adresem: https://www.henleyglobal.com/passport-power

Który kraj ma najlepszy paszport w 2025 roku?

Wedle raportu Henley Passport Index przygotowanego na 2025 roku tytuł najsilniejszego paszportu na świecie należy do dokumentu wydawanego w Singapurze. Obywatele tego niezwykle gęsto zaludnionego, choć niewielkiego państwa-miasta, mają zapewniony dostęp aż do 193 krajów. 

Tuż za Singapurem uplasowały się Japonia i Korea Południowa, oferujące właścicielom wydawanych przez nich paszportów możliwość wjazdu do 190 krajów. Nieco niżej w rankingu, choć z równie imponującym wynikiem, znalazły się ex aequo Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Irlandia, Niemcy i Włochy zapewniające dostęp do 189 krajów. 

Do podobnej liczby miejsc umożliwiają wjazd państwa takie jak Austria, Belgia, Luksemburg, Niderlandy, Norwegia, Portugalia i Szwecja (188), Grecja, Nowa Zelandia, Szwajcaria (187), Australia i Wielka Brytania (186) oraz Kanada, Czechy, Malta, Węgry czy Polska (185). 

A co ze Stanami Zjednoczonymi słynącymi z bardzo mocnych paszportów? Ich obywatele mogą wjechać do 185 krajów świata, w związku z czym w oficjalnym rankingu Henley Passport Index widnieją dopiero na 9. miejscu. 

Dokumenty wydawane w United States przedostatnią pozycję w pierwszej dziesiątce najmocniejszych paszportów świata współdzielą z Chorwacją, Łotwą, Słowacją i Słowenią. Niżej znajdują się Islandia i Litwa oferujące paszporty „otwierające drzwi” do 182 krajów. 

Najmocniejsze paszporty świata – ranking 2025

Poniżej znajduje się zestawienie TOP 10 najmocniejszych paszportów świata. W rankingu uwzględniono nazwy krajów oraz liczbę miejsc docelowych, do których mogą wyjechać ich obywatele na podstawie dokumentu podróży.

  • Singapur – 193
  • Japonia i Korea Południowa – 190
  • Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Irlandia, Niemcy, Włochy – 189
  • Austria, Belgia, Luksemburg, Niderlandy, Norwegia, Portugalia, Szwecja – 188
  • Grecja, Nowa Zelandia, Szwajcaria – 187
  • Australia i Wielka Brytania – 186
  • Kanada, Czechy, Malta, Polska, Węgry – 185
  • Estonia i Zjednoczone Emiraty Arabskie – 184
  • Chorwacja, Łotwa, Słowacja, Słowenia, Stany Zjednoczone – 183
  • Islandia, Litwa – 182

Ranking stworzono na podstawie raportu opublikowanego przez firmę Henley Passport Index na 2025 rok. Pozycje oraz liczba możliwych do odwiedzenia zagranicznych destynacji mogą się zmieniać wraz z aktualizacjami w obrębie polityki wizowej przeprowadzanymi w poszczególnych państwach. Danych w czasie bieżącym warto szukać na oficjalnej stronie przedsiębiorstwa Henley Passport Index. 

Jakie kraje mają najsłabszy paszport?

Dość interesującą kwestią są też państwa znajdujące się na drugim biegunie zestawienia najmocniejszych paszportów świata. 

W dziesiątce krajów oferujących dostęp do najmniejszej liczby destynacji pierwsze miejsce zajmuje Afganistan. Jego obywatele mogą wyjechać do zaledwie 25 krajów. Mają więc do wyboru niemal o ponad 160 miejsc docelowych mniej niż mieszkańcy Singapuru, Japonii, Korei Południowej czy większości państw europejskich.

Kolejne miejsca w rankingu najsłabszych paszportów świata zajmują dokumenty wydawane w Syrii, Iraku, Pakistanie, Jemenie czy Somalii

Podobnie jak w Afganistanie rządzący borykają się tam z poważnymi problemami wewnętrznymi. Ze względu na toczące się tam konflikty zbrojne, kryzysy humanitarne i spory o władzę relacje zagraniczne spadają na dalszy plan.

Utrzymanie pozytywnych stosunków międzynarodowych z różnych powodów nie jest możliwe również w pozostałych krajach zamykających zestawienie najmocniejszych paszportów świata. Do relatywnie bardzo małej liczby krajów mogą wyjechać również mieszkańcy Nepalu, Bangladeszu, Libii, Palestyny, Korei Północnej, Erytrei, Iranu, Sri Lanki, Sudanu czy Sudanu Południowego

Najsłabsze paszporty świata – ranking 2025

Poniżej znajduje się zestawienie państw o najsłabszych paszportach wraz z liczbą zagranicznych destynacji możliwych do odwiedzenia dla ich obywateli.  

  • Afganistan – 25
  • Syria – 27
  • Irak – 30
  • Jemen i Pakistan – 32
  • Somalia – 33
  • Nepal – 38
  • Palestyna, Libia i Bangladesz – 39
  • Erytrea i Korea Północna – 40
  • Iran, Sri Lanka i Sudan – 42
  • Sudan Południowy – 43

To zestawienie również przygotowano na bazie raportu Henley Passport Index z 2025 roku. 

Źródła:

Warto wiedzieć:

  • Silny paszport to gwarancja łatwego podróżowania po świecie.
  • O sile paszportu decyduje liczba krajów, do których ich właściciel może podróżować (najczęściej bez obowiązku wizowego i dodatkowych formalności).
  • Państwa oferujące obywatelom dostęp do dużej liczby destynacji na całym świecie przeważnie charakteryzują się wysokim poziomem rozwoju gospodarczego. 
  • Przy określaniu siły paszportu często uwzględnia się też sytuację ekonomiczną państw, do których można wjechać na jego podstawie. 
  • Corocznym raportowaniem siły paszportów poszczególnych państw zajmuje się firma Henley Passport Index.
  • Wg raportu za 2025 roku do krajów o najmocniejszych paszportach zaliczają się m.in.: Singapur, Japonia, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Irlandia, Niemcy, Włochy, Austria, Belgia, Luksemburg, Niderlandy, Norwegia, Portugalia, Szwecja, Grecja, Nowa Zelandia, Szwajcaria, Australia, Wielka Brytania, Kanada, Czechy, Malta, Polska czy Węgry. 
  • Za kraje o najsłabszych paszportach w 2025 uznano: Afganistan, Syria, Irak, Jemen, Pakistan, Somalia, Nepal, Palestyna, Libia, Bangladesz, Erytrea, Korea Północna, Iran, Sri Lanka, Sudan, Sudan Południowy.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Jednym z najdroższych paszportów na świecie jest dokument podróży wydawany w Australii, za który płaci się ok. 400 dolarów. Jest on więc ponad 10 razy droższy niż w Polsce.

W rankingach najmocniejszych paszportów na świecie dokument wydawany obywatelom Stanów Zjednoczonych zwykle znajduje się w pierwszej dziesiątce. W zestawieniu za 2025 rok zajmuje 9. miejsce, a przed nim uplasowały się paszporty mieszkańców Singapuru, Korei Południowej, Danii, Finlandii, Włoch, Norwegii czy nawet Polski.

Obywatele USA mogą wjechać do 185 państw na świecie w tym m.in. do krajów takich jak Albania, Andora, Angola, Argentyna, Australia, Austria, Belgia, Brazylia, Bułgaria, Chile, Chiny, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Dominikana, Egipt, Estonia, Francja czy Grecja.

O Autorze

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments