Strona główna » Poradnik » Ile kosztuje paszport z Kartą Dużej Rodziny?

Ile kosztuje paszport z Kartą Dużej Rodziny?

Redakcja
11 września 2023

Wybierasz się w podróż do kraju, w którym dowód osobisty nie jest respektowany? Przed wyjazdem musisz wyrobić paszport, na podstawie którego legalnie przekroczysz granicę. Aby uzyskać ten dokument, należy najpierw za niego zapłacić. Na szczęście osoby, które mają Kartę Dużej Rodziny, mogą sporo zaoszczędzić. Dowiedz się, ile wynosi zniżka na paszport dla rodzin wielodzietnych.  

Ile trzeba zapłacić za paszport?

Osoby dorosłe, którym nie należy się żadna zniżka, zapłacą za paszport 140 zł. Stawka jest stała, a więc dokument będzie Cię kosztować tyle samo niezależnie od miejsca, w którym składasz wniosek. W niektórych sytuacjach możesz uzyskać zniżkę na wyrobienie paszportu. Należy się np.: 

 • uczniom i studentom do 26. roku życia, 
 • emerytom, 
 • rencistom, 
 • osobom z niepełnosprawnością, 
 • strażakom, 
 • żołnierzom. 

Niższą opłatę wniesie także osoba, która jest rodzicem, małżonkiem rodzica lub dzieckiem w rodzinie wielodzietnej i ma ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny. 

Ile wynosi zniżka dla osób z Kartą Dużej Rodziny?

Jeśli jesteś rodzicem (lub małżonkiem rodzica) i masz Kartę Dużej Rodziny, możesz liczyć na 50% rabatu na wyrobienie paszportu. W rezultacie zamiast 140 zł zapłacisz tylko 70 zł. 

Na ulgę w opłacie mogą też liczyć dzieci, które są uczniami lub studentami do 25. roku życia, należą do rodziny wielodzietnej i mają Kartę Dużej Rodziny. Należy im się 75% rabatu na wyrobienie dokumentu, który upoważnia do przekraczania granicy kraju. A zatem opłata za wydanie dla nich paszportu wynosi tylko 35 zł.   

Warto jednak pamiętać, że zniżka zostanie przyznana wyłącznie po okazaniu Karty Dużej Rodziny w punkcie paszportowym. A zatem, nawet jeśli jesteś członkiem rodziny wielodzietnej, ale nie masz tego dokumentu, nie otrzymasz „z automatu” rabatu na wyrobienie paszportu.  

Kto może się ubiegać o Kartę Dużej Rodziny?

Karta Dużej Rodziny to system uprawnień i zniżek, z których mogą korzystać członkowie rodzin wielodzietnych. Benefity można uzyskać zarówno w instytucjach publicznych, jak i w firmach prywatnych. Zdarza się, że np. sklepy oferują dodatkowe rabaty osobom, które okażą Kartę Dużej Rodziny.  

Zastanawiasz się jednak, kto dokładnie może się ubiegać o ten dokument? Kartę mogą uzyskać rodzice, którzy: 

 • mają na utrzymaniu min. 3 dzieci, 
 • nie byli ani nie są pozbawieni władzy rodzicielskiej (w stosunku do min. 3 dzieci), 
 • nie mają ograniczonej władzy rodzicielskiej przez umieszczenie pociechy w pieczy zastępczej.  

Karta Dużej Rodziny należy się także rodzicom zastępczym, małżonkowi rodzica, a także osobom, które prowadzą rodzinny dom dziecka. 

Co trzeba zrobić, aby uzyskać Kartę Dużej Rodziny?

Karta Dużej Rodziny nie jest przyznawana „z góry”. Aby móc z niej korzystać, trzeba złożyć wniosek o jej przyznanie. Zrobisz to w urzędzie gminy lub miasta, który jest właściwy dla Twojego miejsca zamieszkania. W niektórych miejscowościach wydawaniem karty zajmują się ośrodki pomocy społecznej. Do wniosku dołącz: 

 • oświadczenie o tym, że Ty ani Twój małżonek czy drugi rodzic dziecka nie jesteście pozbawieni władzy rodzicielskiej; 
 • oświadczenie o planowanym terminie ukończenia nauki w szkole lub na studiach przez dzieci powyżej 18. roku życia; 
 • oświadczenie o pozostawaniu pociech w rodzinie zastępczej lub w rodzinnym domu dziecka — jeśli to dotyczy Twojej sytuacji; 
 • postanowienie o umieszczeniu potomstwa w rodzinie zastępczej lub w rodzinnym domu dziecka — jeśli to dotyczy Twojej rodziny. 

Dodatkowo będą potrzebne numery PESEL: Twój, drugiego rodzica lub małżonka oraz dzieci.  

Wyrobienie plastikowej lub mobilnej karty jest darmowe. Tę „fizyczną” należy odebrać w urzędzie gminy lub miasta. Jednak jeśli masz aplikację mObywatel i składasz wniosek o wersję mobilną, to dokument wyświetli się w telefonie.  

Jak korzystać z Karty Dużej Rodziny?

Używanie Karty Dużej Rodziny jest bardzo proste. Wystarczy ją okazać podczas korzystania z usług w wybranym sklepie czy w instytucji. Miejsca, które honorują ten dokument, są oznakowane specjalnym znakiem „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny”.  

Jeśli składasz wniosek o paszport i chcesz skorzystać ze zniżki, okaż wspomniany dokument podczas wizyty w punkcie paszportowym.  

Jak długo Karta Dużej Rodziny jest ważna?

Karta Dużej Rodziny może być przyznana na całe życie lub tylko do określonego wieku. Bez limitu mogą z niej korzystać rodzice, którzy mają min. troje dzieci. Natomiast pociechy mogą posługiwać się kartą: 

 • do ukończenia 18 lat, jeśli nie podejmą dalszej nauki, 
 • do 25. roku życia, jeśli się uczą, 
 • w czasie obowiązywania orzeczenia o niepełnosprawności — dotyczy osób z niepełnosprawnością. 

Daty ważności karty nie można wydłużyć.  

Podsumowanie

 • - Za paszport bez zniżki należy zapłacić 140 zł. Rodzice lub małżonkowie rodzica, którzy mają min. troje dzieci i Kartę Dużej Rodziny, mogą skorzystać z 50% zniżki. 

 • - Dzieciom, które należą do rodziny wielodzietnej i mają Kartę Dużej rodziny, należy się rabat 75% na wyrobienie paszportu. W rezultacie zapłacą 35 zł za dokument. 

 • - Karta Dużej Rodziny uprawnia do korzystania ze zniżek nie tylko w punkcie paszportowym, ale także w parkach narodowych, w liniach kolejowych, czy w licznych sklepach. 

Najczęściej zadawane pytania

Wniosek o paszport mogą złożyć wyłącznie osoby dorosłe. W imieniu dzieci poniżej 18. roku życia mogą to zrobić rodzice, opiekunowie prawni lub kuratorzy. Nastolatki powyżej wieku 12 lat muszą stawić się w punkcie podczas ubiegania się o paszport. Urzędnik musi pobrać od nich odciski palców.  

Wniosek o paszport dla dzieci do 12. roku życia można złożyć online za pośrednictwem systemu ePUAP. Aby dokonać wszystkich formalności, trzeba się zalogować do systemu za pomocą profilu zaufanego, e-dowodu, bankowości elektronicznej lub aplikacji mObywatel. Ważne jest to, że pociechy od 7. do 12. roku życia muszą być obecne przy składaniu wniosku o dokument lub podczas odbierania go z urzędu. 

Jeśli chcesz uzyskać paszport, trzeba złożyć stosowny wniosek. Dokument jest dostępny w punkcie paszportowym. Dodatkowo należy przygotować jedno, aktualne, kolorowe zdjęcie, dowód wpłaty, ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny.  

W urzędzie powinni się stawić oboje rodzice. Jeśli to nie jest możliwe, trzeba przygotować zgodę drugiego rodzica poświadczoną notarialnie. Może być przedstawiona dopiero podczas odbierania dokumentu. Jednak pamiętaj, że bez wyrażenia zgody przez mamę i tatę urzędnik nie wyda paszportu.

Aby złożyć wniosek o paszport dla dziecka online, należy zalogować się na stronie login.gov.pl. Następnie trzeba przygotować niezbędne dokumenty w formie elektronicznej. Po wypełnieniu wszystkich pól podaj miejsce odbioru paszportu i złóż e-podpis na stronie pz.gov.pl. Możesz to zrobić za pomocą e-dowodu, kwalifikowanego podpisu elektronicznego i profilu zaufanego. Potwierdzenie złożenia wniosku zostanie przesłane na adres e-mail, a także na skrzynkę ePUAP

Punkt paszportowy ma 30 dni na to, aby przygotować dokument. Jednak ten czas może ulec skróceniu. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy Twój dokument jest gotowy do odbioru, skorzystaj ze strony: https://www.gov.pl/web/gov/sprawdz-czy-paszport-jest-gotowy. Aby otrzymać informacje o statusie paszportu, potrzebujesz tylko numeru wniosku. Znajduje się na potwierdzeniu złożenia dokumentów. 

Uwaga! Możesz też uzyskać tymczasowy paszport w kilkanaście minut! Taka opcja jest dostępna w punkcie na Lotnisku Chopina w Warszawie dla osób, które mają ważny bilet lotniczy na podróż. Za wydanie dokumentu trzeba zapłacić 30 zł. Warto jednak pamiętać, że jest on ważny maksymalnie przez 365 dni. Termin jest dostosowywany do zaistniałych okoliczności.  

O Autorze

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments