Strona główna » Poradnik » Czy na Gibraltar potrzebny jest paszport?

Czy na Gibraltar potrzebny jest paszport?

Redakcja
9 października 2023

Gibraltar to mała enklawa położona na samym południu Półwyspu Iberyjskiego. To brytyjskie terytorium zamorskie, w którym jest ciepło, można podziwiać fascynujące widoki i zwiedzić Zamek Maurów. Gdy Wielka Brytania należała do Unii Europejskiej, sprawa była jasna – podróżując na Gibraltar, nie trzeba było mieć paszportu. Jak jednak wygląda sytuacja po Brexicie? Czy można go odwiedzić jedynie z dowodem osobistym? Odpowiedź w artykule.

Czy Gibraltar to kraj?

Gibraltar to terytorium zamorskie należące do Wielkiej Brytanii i zarządzane przez gubernatora. Jednak ten kawałek Europy od lat jest on przedmiotem sporu. Roszczą sobie do niego prawa zarówno Brytyjczycy, jak i Hiszpanie. Oficjalnie został przekazany władzom brytyjskim w 1713 r. Od tego czasu odbyły się dwa referenda w – 1967 i 2002 roku – dotyczące możliwości przyłączenia tego terytorium do Hiszpanii. Mieszkańcy Gibraltaru zdecydowali jednak, że wolą pozostać pod brytyjską jurysdykcją.

Przynależność do Wielkiej Brytanii spowodowała, że w 2021 roku (tuż po Brexicie) wśród turystów pojawiły się wątpliwości dotyczące podróżowania na ten południowy kraniec Europy. Wyjście Brytyjczyków z UE mogło skompilować formalności związane z wyjazdami na Gibraltar.

Czy Gibraltar znajduje się w UE i Schengen?

Nie. W momencie, kiedy skończył się okres przejściowy i Wielka Brytania opuściła UE, automatycznie opuścił ją także Gibraltar. Taka sytuacja polityczna spowodowała zamieszanie wśród hiszpańskiej i gibraltarskiej społeczności oraz wśród turystów.

Strefa Schengen to terytorium, wewnątrz którego nie ma kontroli granicznych. Ten, kto chce podróżować po jej obszarze, musi mieć jedynie dowód osobisty. Wynikałoby z tego, że podróż na Gibraltar wymaga zabrania ze sobą paszportu. Czy jest tak faktycznie?

Gibraltar a strefa Schengen

Jeszcze zanim Wielka Brytania wyszła z UE, trwały negocjacje co do tego, jak będzie wyglądać granica hiszpańsko-gibraltarska. Postanowiono też, że za pewien czas Gibraltar stanie się częścią Strefy Schengen, pozostając jednocześnie brytyjskim terytorium zamorskim. Do tej pory tak się jednak nie stało.

Czy potrzebujesz paszportu na Gibraltar?

Mimo że Gibraltar nadal nie znajduje się w Strefie Schengen, to obywatele państw unijnych mogą przyjeżdżać na jego terytorium bez paszportu. Mogą odwiedzić ten zakątek na południu Europy także z ważnym dowodem osobistym. Za kontrolę granicy hiszpańsko-gibraltarskiej odpowiada Hiszpania. Natomiast osoby, które podróżują na Gibraltar samolotem lub drogą morską, kontroluje Frontex. Jest to Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej – niezależna jednostka Unii Europejskiej. Również niepełnoletni nie potrzebują paszportu, by odwiedzić Gibraltar – o ile mają ważny dowód osobisty. Dotyczy to także dowodu tymczasowego wydawanego dzieciom do 12. roku życia.

O czym musisz wiedzieć, wybierając się na Gibraltar?

Gibraltar graniczy z Hiszpanią, ale urzędowym językiem jest tam angielski. Mimo tego z większością mieszkańców można porozumieć się tam również po hiszpańsku. Jednak, jeżeli jesteś na wakacjach w Hiszpanii i planujesz wycieczkę na Gibraltar, to zamień europejską walutę na gibraltarską. Nie we wszystkich miejscach można płacić tam euro, dlatego potrzebny ci będzie funt gibraltarski.

Na Gibraltarze jest uznawana EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jednak nie obejmuje ona leczenia chorób przewlekłych.

Podsumowanie

1. Gibraltar to brytyjskie terytorium zamorskie, które nie należy do Unii Europejskiej – opuściło ją w związku z Brexitem.

2. Gibraltar nie znajduje się w Strefie Schengen, mimo że są plany, aby włączyć go do jej obszaru.

3. Do podróży na Gibraltar nie potrzebujesz paszportu. Możesz przekroczyć jego granicę na podstawie ważnego dowodu osobistego. Dotyczy to również osób niepełnoletnich.

Najczęściej zadawane pytania

Nie. Do pobytu na jego terytorium uprawiania ważny polski dowód osobisty lub paszport

Należy zgłosić się do Konsulatu Rzeczypospolitej Polskiej w Gibraltarze. Znajduje się on przy 35 Governores Parade Gibraltar.

O Autorze

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments