Czy do zakupu biletu lotniczego potrzebny jest paszport?
Redakcja
11 września 2023Szukasz egzotycznych wycieczek na wakacje, podczas których będzie można odpocząć w cieniu palm? Udało Ci się znaleźć atrakcyjną ofertę urlopu w kraju, jednak dowód osobisty nie jest tam respektowany? Musisz koniecznie wyrobić paszport. Warto się pospieszyć, ponieważ trzeba będzie na niego poczekać nawet miesiąc. Zastanawiasz się zatem, czy możesz kupić bilet lotniczy bez tego dokumentu? Sprawdź.
Co jest potrzebne, aby kupić bilet lotniczy?
Chcesz zarezerwować swój pierwszy lot samolotem i zastanawiasz się, co jest potrzebne? Oprócz wystarczającej ilości pieniędzy na pokrycie kosztu biletu niektórzy przewoźnicy wymagają przedłożenia dokumentu, który potwierdzi Twoją tożsamość. W formularzu być może będzie trzeba zatem podać:
- imię i nazwisko,
- płeć,
- narodowość,
- datę urodzenia,
- numer paszportu lub dowodu osobistego oraz datę ważności dokumentu.
Zdarza się jednak, że podczas rezerwacji lotu te informacje nie są potrzebne. W niektórych firmach, aby kupić bilet, wystarczy podać wyłącznie imię, nazwisko, numeru telefonu oraz adres e-mail. Dopiero podczas odprawy trzeba umieścić w formularzu numer paszportu lub dowodu osobistego. Natomiast w biurach podróży zazwyczaj wymagają od razu podania danych zawartych w dokumencie tożsamości.
Jakie dokumenty ze sobą zabrać w podróż?
Udało Ci się kupić bilet i zrobić odprawę online? Zastanawiasz się, co musisz ze sobą zabrać w podróż? Przede wszystkim miej przy sobie ważny dokument tożsamości. Na jego podstawie funkcjonariusze straży granicznej zweryfikują Cię, a pracownicy lotniska wpuszczą na pokład samolotu.
Pamiętaj jednak, że paszport czy dowód nie mogą być uszkodzone, ponieważ w takiej sytuacji urzędnik może zabronić Ci dalszej podróży. Ponadto dokumenty powinny być wystarczająco długo ważne. W niektórych krajach (przede wszystkim w tych, które nie należą do Europejskiego Obszaru Gospodarczego) paszport musi być ważny przez min. 3-6 miesięcy od daty wjazdu.
Dodatkowo w podróż zabierz kartę pokładową. To dokument, który upoważnia Cię do odbycia lotu i wstępu do strefy bezcłowej. Otrzymasz go dopiero po dokonaniu odprawy. Jeśli odbyła się ona online, otrzymasz kartę pokładową na adres e-mail lub w aplikacji. Można ją pobrać bezpośrednio na telefon lub wydrukować. Warto mieć ją w obu wersjach na wypadek, np. gdyby urządzenie przestało działać, a kartka się zniszczyła.
Gdzie dowiedzieć się, co jest potrzebne, aby przekroczyć granicę wybranego kraju?
Dokument tożsamości i karta pokładowa są potrzebne, aby wejść na pokład samolotu. Jednak to nie oznacza, że po przylocie zostaniesz wpuszczony na teren obcego państwa. W wielu krajach podróżujący muszą mieć także np.:
- wystarczająco dużo środków na pokrycie wszystkich wydatków związanych z utrzymaniem się w danym państwie — np. w Tajlandii turyści powinni mieć dowód na to, że mają min. 10 000 THB na opłacenie noclegu czy jedzenia;
- wizę — w niektórych krajach władze wymagają, aby podróżujący najpierw zapłacili za pozwolenie na pobyt. Na szczęście w większości przypadków tę formalność można załatwić online lub na lotnisku po przylocie, co znacznie ułatwia planowanie podróży;
- potwierdzenie wykonania szczepień — np. w krajach strefy tropikalnej wymagane jest szczepienie przeciwko żółtej gorączce. Musi być odnotowane przez lekarza w Międzynarodowej Książeczce Szczepień.
Czasami dodatkowo trzeba mieć bilet powrotny czy potwierdzenie np. noclegu w hotelu. Na podstawie tych dokumentów urzędnik może ustalić, w jakim celu podróżujesz do wybranego kraju.
Czy trzeba mieć zgodę na podróż z małoletnim?
Podróżujesz z dzieckiem, którego nie jesteś rodzicem ani opiekunem prawnym? Zastanawiasz się, czy musisz mieć zgodę na taki wyjazd? W wielu krajach będzie wymagane specjalne oświadczenie poświadczone notarialnie, że małoletni może wyjechać poza Polskę z wybrana osobą. Warto je przygotować w języku angielskim. Dzięki temu unikniesz wielu kłopotów podczas przekraczania granicy.
Jednocześnie pamiętaj, że dziecko musi mieć własny paszport oraz swoją kartę pokładową. Ponadto trzeba wyrobić dla niego wszystkie pozostałe dokumenty, o których wspomniano we wcześniejszej części.
Czy trzeba mieć ubezpieczenie podróżne na lot samolotem?
Aby móc wsiąść na pokład samolotu, nie potrzebujesz ubezpieczenia podróżnego. Jednak ta polisa może się przydać w trakcie podróży, zwłaszcza po krajach, które nie należą do Unii Europejskiej. W tych państwach nie można skorzystać z darmowej pomocy medycznej w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. W rezultacie za wszystkie usługi lekarskie, a także za leki czy transport karetką trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni.
Na szczęście można uniknąć dodatkowych wydatków, jeśli wykupisz wcześniej ubezpieczenie podróżne. Polisa zapewnia wsparcie finansowe w podróży. W ramach tego produktu towarzystwo może pokryć koszty:
- wizyty u lekarza, w tym także u stomatologa,
- hospitalizacji,
- ratownictwa,
- transportu karetką do szpitala,
- przewiezienia pacjenta do Polski,
- zakupu leków.
W zależności od wybranego wariantu ubezpieczenia firma może wziąć na siebie także wydatki związane z organizacją opieki dla małoletnich oraz z odszkodowaniem dla osób poszkodowanych w wypadku.
Co ciekawe, niektóre towarzystwa oferują wraz z polisą podróżną ubezpieczenie lotu. Dzięki temu można otrzymać rekompensatę, jeśli dojdzie do opóźnienia podróży lub jej odwołania. Warto jednak pamiętać, że odszkodowanie jest zazwyczaj wypłacane, jeśli upłynie odpowiednia ilość czasu od planowanego rozpoczęcia lotu. Aby poznać szczegóły, warto zapoznać się z warunkami ubezpieczenia wybranego towarzystwa.
Podsumowanie
- Paszport nie jest zawsze potrzebny do rezerwacji lotu. Niektóre firmy mogą jednak wymagać, aby podać numer dokumentu podczas zakupu biletu.
- Przed wyruszeniem w podróż należy przygotować paszport, kartę pokładową, a także pozostałe dokumenty, np. wizę czy też Międzynarodową Książeczkę Szczepień.
- Ubezpieczenie lotu nie jest konieczne, ale warto się na nie zdecydować. Polisa zapewnia wsparcie finansowe, gdy będziesz potrzebować pomocy lekarza. Dzięki temu można uniknąć wielu niepotrzebnych wydatków na usługi medyczne.