Strona główna » Poradnik » Czy do Watykanu potrzebny jest paszport?

Czy do Watykanu potrzebny jest paszport?

Redakcja
9 października 2023

Odwiedzasz Rzym? Jest to dobra okazja do tego, aby zwiedzić także Watykan. To enklawa znajdująca się na terytorium stolicy Włoch i siedziba władz kościoła katolickiego. Jednocześnie jest to oddzielne państwo. Czy można odwiedzić Watykan, nie mając paszportu? Dowiedz się, czy jeżeli masz tylko ważny dowód osobisty, stracisz możliwość zwiedzenia tego malutkiego państwa.

Watykan w pigułce

Istnienie Państwa Watykańskiego zagwarantował pakt zawarty w 1929 roku między Kościołem a faszystowskim rządem Benita Mussoliniego. Od tego czasu w Watykanie panuje ustrój teokracji elekcyjnej, a jego głową jest papież.

Obszar Watykanu jest z trzech stron otoczony murami. Znajdują się za nimi gmachy należące do zespołu kościelno-pałacowego, do których zmierzają pielgrzymi z całego świata. W państwie tym mieszka obecnie nieco ponad 800 osób. Oprócz tego codziennie dojeżdża tam ok. 3000 pracowników spoza terenu enklawy.

Czy Watykan to autonomiczne państwo?

Tak. Watykan, choć jego powierzchnia wynosi zaledwie 0,49 km², jest autonomicznym państwem. Ma własne władze, wojsko i może bić swoją monetę (są to jednak kolekcjonerskie numizmaty). Obowiązującą tam walutą jest euro. Mimo tego Watykan nie należy ani do Unii Europejskiej, ani do Strefy Schengen. Jaki dokument będzie potrzebny, aby odwiedzić tę małą włoską enklawę?

Czy do wjazdu do Watykanu potrzebny jest paszport?

W 1929 roku podpisano Traktaty Laterańskie, które potwierdziły państwowość i eksterytorialność Watykanu. Również na ich mocy wszystkie osoby, które odwiedzają ten niewielki kraj, obowiązują przepisy pobytowe analogiczne do włoskich. Dlatego obywatele Polski, którzy wybierają się do Watykanu, nie muszą mieć paszportu. Tak jak w przypadku podróży do Włoch wymaga się od nich jedynie, aby mieli ze sobą ważne dowody osobiste.

Zwiedzając Watykan, będą za to potrzebne bilety wstępu, a nawet przepustki, o które należy postarać się wcześniej. Dotyczy to wejścia do Muzeum Watykańskiego, Ogrodów Watykańskich i audiencji generalnej u Ojca świętego.

Czy dziecko do wjazdu do Watykanu potrzebuje paszportu?

Nie. Osoby niepełnoletnie obowiązują takie same przepisy jak dorosłych. Dzieci mogą odwiedzać Watykan z ważnym dowodem osobistym. Wystarczy do tego również tymczasowy dokument tożsamości, czyli takie bez odcisku palca i wydawany najmłodszym, który nie ukończyli 12. roku życia.

Zgubiony paszport w Watykanie? Oto, co musisz zrobić

Watykan zwiedzają tłumy turystów. Dlatego istnieje ryzyko kradzieży – pieniędzy i dokumentów. Na obecność kieszonkowców w Watykanie uczula także Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Na rządowej stronie można znaleźć informacje, że do kradzieży najczęściej dochodzi w kolejce do wejścia do Muzeów Watykańskich i na Placu św. Piotra.

Ministerstwo zachęca, aby zgłaszać każdą kradzież. Można to zrobić na posterunku włoskiej policji lub karabinierów (np. przy Piazza Adriana 21). Natomiast utratę (kradzież, zagubienie) dokumentów należy zgłaszać już w samym Rzymie. W tym celu trzeba skontaktować się z Wydziałem Konsularnym Ambasady RP w Rzymie.

Warto, aby ci, którzy mają zarówno dowód osobisty, jak i paszport, podróżowali z dwoma tymi dokumentami. Jeden z nich powinien wtedy zawsze znajdować się hotelowym sejfie. W ten sposób można uniknąć wielu problemów związanych z brakiem dokumentu umożliwiającego podróżowanie i powrót do Polski.

O tym pamiętaj przed odwiedzinami Watykanu

Do odwiedzenia Watykanu nie jest potrzebny paszport, ale od turystów wymaga się stosownego ubioru. Musi on zakrywać kolana oraz ramiona. Ponadto nie wszystkie największe atrakcje Watykanu odwiedzisz „od ręki”. Bywa, że trzeba poczekać w długiej kolejce lub wcześniej załatwić formalności. Dotyczy to np. zwiedzania Ogrodów Watykańskich. Można je podziwiać, kontaktując się wcześniej ze specjalnie upoważnionym biurem podróży.

W tej rzymskiej enklawie obowiązuje czwarty stopień skali stopień zagrożenia terrorystycznego. Wynika z tego, że miejscowe władze liczą się dużym prawdopodobieństwem działań terrorystów. Dlatego będąc w Watykanie, zachowaj ostrożność. Natomiast w przypadku zamachu licz się ze wzmożonymi kontrolami – zawsze miej przy sobie ważny dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport).

Podsumowanie

1. Watykan to enklawa położona w Rzymie i autonomiczne państwo.

2. Państwo Watykańskie nie należy do Strefy Schengen ani do Unii Europejskiej.

3. Do Watykanu nie jest potrzebny paszport. Polacy, którzy chcą odwiedzić to państwo, potrzebują jedynie ważnego dowodu osobistego.

4. W przypadku zaginięcia dowodu osobistego lub paszportu należy zgłosić się do Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Rzymie.

Najczęściej zadawane pytania

Placówka znajduje się przy Via di S. Valentino, 12 00197 Roma. Skontaktuj się z nią, jeżeli stracisz paszport lub dowód osobisty.

Granicę włosko-watykańską można przekroczyć przez bramy Arco delle Campane, Cancello di Sant’Anna oraz Spiżową Bramę. Do Watykanu wejdziesz również przez Muzea Watykańskie i Aulę Pawła VI. Każdy inny sposób wejścia na teren Państwa Watykańskiego wymaga uzyskanie wcześniej specjalnej przepustki.

O Autorze

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments