Strona główna » Poradnik » Czy do Tanzanii potrzebny jest paszport?

Czy do Tanzanii potrzebny jest paszport?

Redakcja
3 lipca 2024
Wesoły człowiek wychylający się z okna pociągu

Tanzania, a właściwie Zjednoczona Republika Tanzanii, to coraz popularniejszy kierunek wakacyjnych wyjazdów wśród Polaków. Turyści często jako miejsce do wypoczynku wybierają zjawiskowy Zanzibar, jednak kraj ten ma znacznie więcej atrakcji do zaproponowania. Jeśli chcesz odkrywać Tanzanię, to śmiało wyrusz w drogę, ale wcześniej przygotuj komplet dokumentów, które są niezbędne podczas podróży. Wyjaśniamy, czy do Tanzanii potrzebny jest paszport i co jeszcze warto mieć przy sobie.

To w Tanzanii znajduje się zarówno najwyższy szczyt Afryki, czyli Kilimandżaro, jak i największe jezioro słodkowodne tego kontynentu – Jezioro Wiktorii. Zobaczysz tam też przepiękny Park Narodowy Serengeti oraz wypoczniesz na plażach ciągnących się wzdłuż Oceanu Indyjskiego. Nie chcesz, aby cokolwiek zakłóciło ci rajskie wakacje? Dowiedz się, jakie dokumenty zabrać ze sobą i na co zwrócić uwagę, przygotowując się do tej podróży.

Paszport na wyjazd do Tanzanii – czy jest potrzebny?

Egzotyczne wakacje w Tanzanii – oddalonej od Polski o ponad 10 tys. km – stały się popularne m.in. dzięki modnym wycieczkom na Zanzibar. Turyści przylatują do tego kraju w grupach zorganizowanych oraz sami kupują bilety i samodzielnie przygotowują plan podróży. Zwłaszcza ci drudzy powinni dowiedzieć się, jakie dokumenty będą im potrzebne w tym dalekim kraju.

Jeśli chcesz lecieć do Tanzanii, musisz mieć paszport. Polski dowód osobisty nie ma tam żadnej mocy. Przekraczając granicę Tanzanii, trzeba okazać paszport, który będzie ważny jeszcze przez 6 miesięcy od planowanej daty opuszczenia tego kraju.

Wyjątkowe zasady dotyczą dokumentów tymczasowych. Zgodnie z regułami panującymi w Unii Wschodnioafrykańskiej (należą do niej Tanzania oraz Burundi, Kenia, Rwanda, Sudan Południowy i Uganda) są one uważane za nieważne. Jednak Ambasada Polska w Dar es Salaam informuje, że Polacy, mający paszporty tymczasowe, nie mają problemu, aby dostać się na sam Zanzibar – na największą tanzańską wyspę. Dokument ten również musi być ważny przynajmniej 6 miesięcy od deklarowanej daty opuszczenie terytorium Tanzanii.

Jakich dokumentów będziesz potrzebować, jadąc do Tanzanii?

By pojechać do Tanzanii, nie wystarczy jedynie ważny paszport. W zależności od tego, jak długo zamierzasz zostać w tym kraju, będziesz potrzebować różnych dokumentów.

Czy trzeba mieć wizę do Tanzanii?

Polacy, którzy udają się do Tanzanii, muszą mieć wizę. W zależności od celu wyjazdu może być to:

 • ORDINARY VISA (SINGLE ENTRY VISA) – to wiza dla turystów, która jest ważna przez 90 dni; upoważnia ona do jednokrotnego wjazdu na teren Tanzanii;
 • BUSINESS VISA – to wiza biznesowa dla tych, którzy wybierają się do Tanzanii na konferencje i wizyty handlowe; ona również jest ważna 90 dni;
 • MULTIPLE ENTRY VISA – to wiza wielokrotnego wjazdu. Mogą ją otrzymać osoby, które ze względu na swoją sytuację rodzinną lub służbową często odwiedzają Tanzanię. Wydaje się ją np. niektórym pracownikom firm mających placówki w tym kraju czy mającym w tym państwie małżonka. Taka wiza jest ważna rok. Mimo tego mając ją, podczas jednego pobytu nie można przebywać w tym kraju dłużej niż 3 miesiące;
 • TRANSIT VISA – to wiza dla tych, dla których Tanzania jest tylko jednym z etapów podróży do innego państwa. Wydaje się ją na 7 dni i nie uprawnia ona mających ją osób do aktywności turystycznej;
 • STUDENT VISA – tę wizę wydaje się studentom;
 • GRATIS VISA – to wiza przeznaczona np. dla wolontariuszy.

Istnieją dwie drogi do tego, aby zdobyć tanzańską wizę. Można:

 • wykupić ją na przejściach granicznych znajdujących się na lotniskach na Zanzibarze, w Dar es Salaam i na lotnisku Kilimandżaro. Nie załatwisz jednak tam wizy wielokrotnego wjazdu;
 • postarać się o nią przez Internet, korzystając ze strony https://eservices.immigration.go.tz/. Po wypełnieniu formularza dotyczącego danych osobowych, celu podróży i jej towarzyszy, należy przesłać 3 pliki, czyli skany:
 • zdjęcia paszportowego – plik musi być zapisany w formacie jpeg. lub png. i nie może być większy niż 300 kb;
 • zdjęcia „rozkładówki paszportu”, czyli strony ze zdjęciem i danymi osobowymi – plik musi mieć taki sam format i rozmiar jak w przypadku fotografii paszportowej
 • biletu powrotnego, z którego wynika data opuszczenia Tanzanii.

Kto musi mieć zezwolenie na pobyt w Tanzanii?

Jeśli zamierzasz przebywać w Tanzanii dłużej niż 90 dni, musisz postarać się o pozwolenie na pobyt w tym kraju, czyli o residence permit. Istnieją trzy rodzaje tego dokumentu:

 • pozwolenie na pobyt klasy A jest przeznaczone dla inwestorów z zagranicznych;
 • pozwolenie na pobyt klasy B wydaje się dla pracowników z zagranicy o wyspecjalizowanych umiejętnościach – pod warunkiem że na dane stanowisko pracy nie ma obywatela Tanzanii z odpowiednimi kwalifikacjami;
 • pozwolenie na pobyt klasy C mogą otrzymać np. studenci i wolontariusze.

O pozwolenie na pobyt w Tanzanii również można starać się online – wchodząc na stronę https://eservices.immigration.go.tz/.

Szczepienia wymagane przed wyjazdem do Tanzanii

W Tanzanii zagrożeniem jest żółta gorączka. Przenoszą ją komary, a jej przebieg może być ostry – niekiedy wywołuje ona niewydolność narządów i prowadzi do śmierci.

Jeżeli turysta pochodzi z kraju, w którym żółta gorączka jest chorobą endemiczną, musi przedstawić na granicy z Tanzanią zaświadczenie, że jest zaszczepiony przed wywołującym ją wirusem. Dlatego lecąc z Polski do tego kraju, nie ma obowiązku szczepienia się i okazywania potwierdzającego ten fakt dokumentu.

Wyjątkiem jest, jeżeli polski turysta najpierw udaje się do Tanzanii kontynentalnej, a dopiero później na Zanzibar – lub w odwrotnym kierunku. Wtedy musi obowiązkowo być zaszczepiony przeciw żółtej gorączce i mieć przy sobie stosowne zaświadczenie. Zaleca się także, aby przed wyjazdem do Tanzanii poddać się szczepieniu przeciwko żółtaczce zakaźnej.

Jaką walutą można płacić w Tanzanii?

Narodową walutą Tanzanii jest szyling tanzański. Jednak w popularnych kurortach turystycznych można płacić również dolarami amerykańskimi. Wybierając się w podróż do tego kraju, warto mieć przy sobie gotówkę. Nawet w miastach znajduje się tam niewiele bankomatów. Natomiast kartą można zwykle płacić w sklepach przeznaczonych dla turystów (np. z pamiątkami), w obiektach hotelowych czy w restauracjach.

Trzeba mieć na uwadze, że w Tanzanii dolary amerykańskie oraz euro wymienisz na szylingi tanzańskie tylko w bankach.

Opieka medyczna w Tanzanii – jak wygląda?

Niestety usługi medyczne w Tanzanii stoją na niskim poziomie – zwłaszcza w placówkach państwowych. Ich wyższego poziomu można spodziewać się w szpitalach prywatnych i prowadzonych przez misjonarzy. Za wszystkie konsultacje i zabiegi trzeba płacić z własnej kieszeni – w tym kraju żadne usługi medycznej nie są refundowane dla polskich turystów. Ponadto bywa, że pacjenci w cięższym stanie, ze względu na brak odpowiedniego sprzętu, są transportowani do placówek w Kenii. Koszty przelotu do innego kraju ponosi sam chory lub jego rodzina.

Dlatego wykupienie polisy turystycznej o szerokim zakresie jeszcze przed wyjazdem z Polski wydaje się obowiązkowe. Takie ubezpieczenie powinno zapewniać pokrycie kosztów:

 • transportu medycznego, jeżeli będzie wymagać tego stan zdrowia ubezpieczonego;
 • transportu zwłok w przypadku zgonu ubezpieczonego;
 • konsultacji lekarskich;
 • zabiegów medycznych, a w tym operacji chirurgicznych;
 • pobytu w szpitalu;
 • konsultacji lekarskich;
 • ratownictwa medycznego.

Im większa będzie kwota ubezpieczenia podróżnego, tym turysta może spać spokojniej. Jeżeli dojdzie do nieprzewidzianej sytuacji, gdy zachoruje lub jego zdrowie ucierpi w wypadku, nie zostanie z pustym portfelem. Polisę obejmującą ubezpieczenie zdrowotne warto wykupić również ze względu na ryzyko zarażenia się chorobą zakaźną. Jeżeli dojdzie do zakażenia, chory będzie prawdopodobnie musiał być na miejscu poddany leczeniu.

Tanzania to kraj kuszący egzotyką oraz zachwycającą fauną i florą. Zanim jednak udasz się na lotnisko, jeszcze raz sprawdź, czy masz ze sobą wszystkie wymagane dokumenty. Do egzotycznych wakacji dobrze przygotuj się od strony formalnej, a na pewno czas spędzony w tym afrykańskim kraju zaliczysz do udanych.

Podsumowanie

 • By pojechać do Tanzanii, potrzebny jest paszport. Musi być on ważny minimum 6 miesięcy od momentu deklarowanego wyjazdu z tego kraju.
 • Obywatele polscy, którzy chcą udać się do Tanzanii, muszą mieć wizę. Można ją wyrobić zarówno online, jak i na przejściu granicznym.
 • Osoby, które zamierzają zostać Tanzanii dłużej niż 90 dni, muszą postarać się o pozwolenie na pobyt w tym kraju.
 • Podróżując z Zanzibaru do Tanzanii kontynentalnej i w odwrotnym kierunku należy okazać zaświadczenie o ważnym szczepieniu przeciwko żółtej gorączce.
 • Jadąc do Tanzanii, warto mieć przy sobie gotówkę – szylingi tanzańskie lub dolary amerykańskie – gdyż w tym kraju jest niewiele bankomatów.
 • Usługi medyczne w Tanzanii są płatne dla Polaków. Dlatego rozsądną decyzją jest wykupienie polisy turystycznej z ubezpieczeniem zdrowotnym.

FAQ

W Tanzanii istnieje ryzyko zarażenia się malarią, cholerą, dengą, durem brzusznym. Zdarzają się przypadki zapadania w śpiączkę po ukąszeniu przez muchę tse-tse.

Do Tanzanii nie można wwozić toreb plastikowych. Zakaz ten nie obejmuje jednak opakowań spożywczych, przemysłowych, medycznych oraz worków na śmieci. Natomiast ci, którzy mają zamiar zabrać ze sobą do Tanzanii leki psychotropowe, muszą wcześniej postarać się od stosowne, urzędowe pozwolenie.

W Tanzanii turysta może prowadzić samochód, mając międzynarodowe prawo jazdy. Może nim się posługiwać tylko przez 6 miesięcy, a następnie musi wyrobić tanzański dokument.
Na Zanzibarze, aby być kierowcą auta, trzeba legitymować się międzynarodowym, polskim i lokalnym prawem jazdy – te ostatnie można wyrobić w miejscowej wypożyczalni samochodów.

O Autorze

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments