Strona główna » Poradnik » Czy do Szwecji trzeba mieć paszport?

Czy do Szwecji trzeba mieć paszport?

Redakcja
8 sierpnia 2023

Szwecja to niesamowity kraj na północy Europy. Wyróżnia się niesamowicie przyjazną kulturą, wspaniałymi krajobrazami, a także licznymi ofertami pracy z dobrym wynagrodzeniem. Wyjazd tam to świetny pomysł zarówno na wakacje, jak i na stałe. Zastanawiasz się jednak, czy do Szwecji jest Ci potrzebny paszport? Jakie dokumenty ze sobą zabrać, aby móc podróżować po tym kraju? Sprawdź najważniejsze informacje! 

Jakie dokumenty trzeba mieć podczas podróży do Szwecji?

Szwecja od 1 maja 2004 roku należy do Unii Europejskiej. To sprawia, że obywatele Polski mogą tam podróżować na podstawie dowodu osobistego lub paszportu. Dokumenty potwierdzające tożsamość muszą być ważne podczas przekraczania granicy. Jednak nie ma ustalonej konkretnej daty ich ważności. Dowód osobisty lub paszport musi mieć każdy, kto wjeżdża na teren Szwecji — zarówno dorośli, jak i dzieci.  

Podróżujący nie potrzebują wizy. To duże ułatwienie zwłaszcza dla osób, które spontanicznie zaplanowały wyjazd do Skandynawii. 

Jak długo można pozostać w Szwecji na podstawie paszportu lub dowodu osobistego? 

Zamierzasz pozostać w Szwecji przez dłuższy czas i zastanawiasz się, co trzeba załatwić? Jako obywatel Unii Europejskiej masz prawo tam pracować oraz mieszkać bez ubieganie się o specjalne pozwolenia na pobyt. Co więcej, możesz założyć działalność gospodarczą i świadczyć różnorodne usługi na terenie tego kraju. 

Warto jednak po przyjeździe do kraju zarejestrować się w szwedzkim rejestrze ludzkości i uzyskać szwedzki numer identyfikacyjny. To odpowiednik numeru PESEL i NIP. Dzięki niemu można nie tylko załatwiać różne formalności ze Szwedzkim Urzędem Podatkowym Skatteverket. Na jego podstawie można umówić się do lekarza, założyć konto w banku, podpisać umowę na mieszkanie czy uzyskać prawo jazdy. Zatem szwedzki numer identyfikacyjny z pewnością się przyda, jeśli zostajesz w Szwecji na dłużej! 

Jak uzyskać szwedzki numer identyfikacyjny Personnummer?

Aby móc ubiegać się o szwedzki numer identyfikacyjny, trzeba spełnić kilka wymagań. Przede wszystkim należy mieć jedno z poniższych: 

  • umowę o pracę (na pełen etat) na więcej niż 12 miesięcy, 
  • status studenta na szwedzkiej uczelni na min. rok, 
  • rodzinę w Szwecji, która ma prawo pobytu w tym kraju i Personnummer. 

Ważne jest, aby dodatkowo mieć własne środki na utrzymanie się w tym kraju. Wymagane jest, aby mieć wystarczająco dużo pieniędzy, aby móc przeżyć w Szwecji rok. Dodatkowo trzeba wykupić prywatne ubezpieczenie zdrowotne. 

Po umówieniu się na wizytę w Szwedzkim Urzędzie Podatkowym Skatteverket, należy wydrukować formularz o przyznanie Personnummer. Z tym dokumentem należy udać się do urzędnika, który sprawdzi Twoje dokumenty, a następnie zbierze wszystkie niezbędne informacje. Czas oczekiwania wynosi od 2 do 6 tygodni. Decyzja urzędu jest przesyłana na adres zamieszkania podany we wniosku.  

Po wyrobieniu Personnummer można ubiegać się o ID Kort, czyli szwedzki odpowiednik dowodu osobistego. Dodatkowo trzeba zarejestrować się w Szwedzkiej Kasie Ubezpieczeń Społecznych Försäkringskassan. 

Czy w Szwecji można używać polskiego prawa jazdy?

Do Szwecji można przylecieć samolotem. Podróż trwa dość krótko, więc można zaoszczędzić sporo czasu. Jednak wiele osób wybiera podróż samochodem. Nic dziwnego. Poruszanie się po tym kraju jest znacznie łatwiejsze, jeśli ma się swoje auto. Aby móc podróżować po Szwecji pojazdem, wystarczy Ci polskie prawo jazdy.  Jest ono honorowane na terenie tego kraju.  

Ponadto nie zapomnij o dokumentach dotyczących samochodu. Trzeba zabrać ze sobą: 

  • dowód rejestracyjny — na podstawie tego dokumentu policjant będzie mógł sprawdzić, np. kiedy był wykonany ostatni przegląd techniczny. Dzięki temu nie będzie wątpliwości, czy auto jest zdatne do użytku; 
  • potwierdzenie zakupu OC — będzie Ci potrzebne, jeśli niespodziewanie spowodujesz wypadek. Dzięki temu unikniesz ponoszenia konsekwencji swojego postępowania i nie będziesz płacić odszkodowania ofiarom.  

W Szwecji może się także przydać AC. Usługa holowania auta w tym kraju może być bardzo droga. Dzięki wsparciu towarzystwa można pokryć część kosztów i uniknąć kłopotów finansowych. 

Jakie zasady obowiązują na szwedzkich drogach? 

Jeśli zamierzasz jeździć autem po szwedzkich drogach, pamiętaj o kilku zasadach. 

  • Wszyscy podróżujący w aucie muszą mieć zapięte pasy. 
  • Dzieci poniżej 135 cm wzrostu powinny jechać w foteliku z homologacją UE. 
  • Dopuszczalna prędkość na autostradzie wynosi 100/120 km/h, na drogach 70/90 km/h, a w terenie zabudowanym 40/60 km/h. 

Bezwzględnie należy unikać jazdy pod wpływem alkoholu. Dopuszczalny poziom we krwi wynosi 0,2 promila, a w wydychanym powietrzu 0,1 mg/l. Szczególnie unikaj napojów wyskokowych podczas podróżowania promem. Podczas wyjazdu z portu służby kontrolują wszystkich kierowców. Dlatego nie warto ryzykować.  

Czy w Szwecji jest potrzebne ubezpieczenie turystyczne?

Szwecja należy do Unii Europejskiej. Zatem na jej terenie Polacy mogą posługiwać się Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) i korzystać z darmowych usług lekarskich w sytuacjach zagrożenia życia. Dzięki temu nie trzeba płacić za pomoc. Ten dokument upoważnia także do uzyskania zniżek na wizyty u specjalistów, transporty medyczne czy zakup leków. W rezultacie koszty leczenia mogą znacznie się obniżyć. 

Warto jednak pamiętać, że EKUZ nie zapewnia wsparcia w każdej sytuacji. Aby nie płacić za drogi transport medyczny do Polski, wizyty u stomatologa czy inne usługi lekarskie, warto wykupić prywatne ubezpieczenie turystyczne. 

Polisa oferowana przez towarzystwa zapewnia wsparcie finansowe w różnych nieszczęśliwych sytuacjach. Firma może pokryć koszty leczenia, transportu zwłok do kraju, a nawet konsultacji medycznych. Dzięki temu nie trzeba będzie płacić za wszystko „z własnej kieszeni”.  

Warto jednak pamiętać o liście wyłączeń od odpowiedzialności. Towarzystwa nie wypłacą pieniędzy za zdarzenia, które nie są objęte ochroną. Aby mieć pewność, że polisa zapewnia należyte wsparcie, zapoznaj się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia przed zawarciem umowy.  

Podsumowanie

  • 1. Polacy mogą podróżować do Szwecji na podstawie dowodu osobistego lub paszportu. 

  • 2. Po szwedzkich drogach można poruszać się autem na polskich tablicach rejestracyjnych z polskim prawo jazdy. 

  • 3. W Szwecji można pozostać tak długo, jak się chce. Jeśli jednak zamierzasz np. wynająć mieszkanie, musisz wyrobić Personnummer, czyli szwedzki odpowiednik numeru PESEL.

Najczęściej zadawane pytania

Udało Ci się złożyć wniosek o paszport, ponieważ zamierzasz wyjechać do Szwecji? Na wyrobienie dokumentu trzeba poczekać ok. 30 dni. Po tym czasie powinien być gotowy do odbioru. Aby sprawdzić status realizacji wniosku, skorzystaj ze strony https://www.gov.pl/web/gov/sprawdz-czy-paszport-jest-gotowy. Kliknij niebieski przycisk „Sprawdź, czy dokument paszportowy jest gotowy”. System przeniesie Cię na nową stronę, gdzie znajduje się prosty formularz. W rubrykę wpisz numer wniosku o dokument i kliknij „sprawdź”. Informacja o tym, czy paszport jest gotowy do odbioru, wyświetli się na ekranie.

Jeśli chcesz uzyskać paszport, musisz uzupełnić wniosek. Znajdziesz go w punkcie paszportowym. Przygotuj także specjalne zdjęcia, które przedstawiają Twoją twarz z górną częścią ramion. Fotografie nie mogą być starsze niż 6 miesięcy. Dodatkowo zabierz ze sobą dokument, za pomocą którego potwierdzisz swoją tożsamość oraz potwierdzenie dokonania opłaty za wyrobienie paszportu.  

Podczas składania wniosku urzędnik poprosi Cię o odciski palców. Dlatego wniosku o paszport nie można złożyć online, jak w przypadku ubiegania się o ten dokument dla dzieci poniżej 12. roku życia.

O Autorze

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments