Strona główna » Poradnik » Czy do Słowenii potrzebny jest paszport?

Czy do Słowenii potrzebny jest paszport?

Redakcja
8 sierpnia 2023

Słowenia jest uznawana za jeden z najpiękniejszych krajów Europy. Widoki są tam zachwycające! Nic dziwnego. 70% powierzchni tego kraju to lasy. Ponadto na terenie tego państwa można znaleźć imponujące góry i ciepłe morze, więc każdy odkryje atrakcje dla siebie. Jednak przed wyjazdem trzeba wszystko dobrze zaplanować. Na początek sprawdź, jakie dokumenty są potrzebne do Słowenii. 

Jakie dokumenty są potrzebne, aby wyjechać do Słowenii?

Słowenia jest położona w Europie Środkowej między Austrią, Chorwacją a Włochami. Od 1 maja 2004 roku należy do Unii Europejskiej. To sprawia, że Polacy mogą tam podróżować na podstawie dowodu osobistego lub paszportu. Nieakceptowane są dokumenty w formie ksero, skanu, zdjęcia czy aplikacji. Dlatego przed wyruszeniem w podróż zadbaj o to, żeby mieć przy sobie fizyczny dowód osobisty lub paszport.  

Bardzo ważne jest, żeby dokument potwierdzający tożsamość był ważny podczas wjeżdżania na teren Słowenii, jak i opuszczania jej obszaru.  

Czy w Słowenii jest potrzebna wiza? 

Jeśli chcesz wyjechać do Słowenii na mniej niż 3 miesiące, nie potrzebujesz jakiejkolwiek wizy. To sprawia, że można swobodnie podróżować do tego pięknego kraju i cieszyć się udanym urlopem.  

Co trzeba zrobić po przyjeździe do Słowenii?

Osoby, które przekraczają granicę Słowenii, mają 3 dni na to, aby się zarejestrować. Jeśli nocujesz w hotelu, apartamencie lub kempingu, tego obowiązku dopełni zarządzający obiektem. Dzięki temu nie trzeba się martwić o żadne formalności. Z tego też powodu zdarza się, że właściciele miejsc noclegów proszą o pozostawienie dokumentów w recepcji na czas rejestracji. To normalne. 

Jeśli przyjeżdżasz w odwiedziny do bliskich, mogą zgłosić Twój pobyt przez specjalną aplikację lub na najbliższym posterunku policji. Procedura jest prosta i wymaga tylko przedstawienia danych osobowych i numeru dokumentu tożsamości.  

Natomiast, osoby, które zamierzają zostać w Słowenii dłużej niż 3 miesiące, powinny złożyć wniosek o prawo do pobytu tymczasowego. Można to zrobić w jednostce administracyjnej upravna enota właściwej ze względu na miejsce zamieszkania. Dokumenty można złożyć od razu po przyjeździe lub w dowolnym terminie nie później niż 3 miesiące po dotarciu do kraju. 

Jeśli obowiązek meldunku nie zostanie dopełniony, osoba odwiedzająca Słowenię może otrzymać mandat od 400 do 1 200 euro. 

Jak wygląda opieka medyczna w Słowenii?

Opieka medyczna w Słowenii jest na dobrym poziomie. Zaletą tego kraju jest to, że większość lekarzy posługuje się językiem angielskim lub niemieckim. To ułatwia komunikację i uzyskanie odpowiedniej pomocy. 

W tym kraju można korzystać z opieki medycznej w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Daje prawo do darmowej pomocy lekarzy w przypadkach zagrażających życiu, ale głównie w państwowych placówkach. Są lekarze, którzy realizują usługi prywatnie i mają podpisaną umowę ze Słoweńskim Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Warto jednak pamiętać, że nie wszyscy medycy tak postępują. Zatem zanim się do nich udasz, upewnij się, że EKUZ pokryje koszty ich usług. Jednocześnie warto pamiętać, że za niektóre świadczenia czy lekarstwa mimo karty trzeba zapłacić od 5 do 75% ich wartości.  

Osoby, które nie mają EKUZ, są zobowiązane do zapłacenia 100% stawki za opiekę medyczną. Koszty mogą być dość zatrważające. Jedna wizyta w prywatnej przychodni może kosztować od 60 do 80 euro. Stawka może być różna w zależności od pomocy, której potrzebujesz. 

Czy w Słowenii jest potrzebne ubezpieczenie turystyczne? 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych rekomenduje, aby podróżujący do Słowenii zabrali ze sobą nie tylko EKUZ, ale także ubezpieczenie turystyczne. Nie jest ono obowiązkowe, ale w ramach polisy towarzystwo może zapłacić za: 

 • ratownictwo, w tym pomoc w górach; 
 • hospitalizację, 
 • transport karetką do szpitala, 
 • przewóz zwłok do Polski, 
 • zakupione leki,  
 • wizyty u dentysty, 
 • transport medyczny do kraju. 

Ubezpieczenie można dodatkowo rozszerzyć np. o ochronę od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz OC w życiu prywatnym. Dzięki tym polisom można zyskać wsparcie finansowe, jeśli Ty wyrządzisz komuś krzywdę lub będziesz mieć wypadek i np. zniszczysz sprzęt sportowy.  

Pamiętaj jednak, że towarzystwa nie wypłacą odszkodowania za zdarzenia, które nie są objęte ochroną i znajdują się na liście wyłączeń od odpowiedzialności. Aby dowiedzieć się, w jakich sytuacjach można liczyć na wsparcie firmy, warto zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia.   

Jak dostać się do Słowenii?

Do Słowenii można podróżować samolotem. Jest to najszybszy sposób. Lot bez przesiadek trwa ok. 1,5 godziny. A zatem w mgnieniu oka możesz znaleźć się w kraju, który słynie z niesamowitych okoliczności przyrody.  

Inny sposób to podróż własnym samochodem. Jazda z Warszawy do Lublany zajmuje ok. 10,5 godziny. Trasa wiedzie przez Czechy i Austrię lub Słowację oraz Węgry. Pamiętaj, aby przed wyjazdem wykupić winietę elektroniczną. Trzeba to zrobić przed wjazdem na słoweńską autostradę. Pozwolenie na poruszanie się tego typu drogami dla pojazdów o masie całkowitej do 3,5 t kosztują w przypadku aut kwalifikujących się do grupy: 

 • 2A — tygodniowa 15 €, miesięczna 30€, a roczna 110 €; 
 • 2B — tygodniowa 30 €, miesięczna 60 €, a roczna 220 €. 

Pamiętaj, że od 2018 roku nie można kupić winiety na bramkach ani za pomocą środków elektronicznych np. karty DARS. Nie funkcjonują również tablice elektroniczne systemu ABC.  

Winiety można kupić online lub znaleźć je np. w kioskach, na stacjach benzynowych czy na poczcie. Za brak winiety grozi mandat w wysokości od 300 do 800 €.  

Podsumowanie

 • 1. Granicę Słowenii można przekroczyć posługując się dowodem osobistym lub paszportem.  

 • 2. Po przyjeździe do Słowenii trzeba się zarejestrować w urzędzie lub na posterunku policji. 

 • 3. W Słowenii można uzyskać pomoc medyczną w ramach karty EKUZ. Jednak Ministerstwo Spraw Zagranicznych rekomenduje zakup ubezpieczenia turystycznego na czas pobytu w Słowenii.

Najczęściej zadawane pytania

Po Słowenii można podróżować bez ograniczeń. Możesz korzystać z polskiego prawa jazdy. Pamiętaj jednak, aby mieć przy sobie dowód rejestracyjny i potwierdzenie zakupu polisy OC. Policjanci stamtąd nie mają dostępu do polskiej bazy danych CEPiK. Zatem nie mogą sprawdzić, czy to Ty na pewno jesteś właścicielem pojazdu i czy masz odpowiednią ochronę.  

Prowadzisz auto brata lub masz je w leasingu? Według zasad nie potrzebujesz dodatkowych pozwoleń na kierowanie nie swoim samochodem. Warto jednak przed wyjazdem sporządzić pełnomocnictwo w języku polskim lub słoweńskim. Jeśli masz pojazd w leasingu, zabierz ze sobą umowę. 

Zatrzymała Cię policja i wręczyła mandat? Musisz go zapłacić od razu. Jeśli tego nie zrobisz, funkcjonariusz ma prawo zatrzymać Twój dokument tożsamości czy dowód rejestracyjny samochodu. Następnie wręczy Ci stosowne zaświadczenie na podstawie, którego można ubiegać się o zwrot swojej własności po opłaceniu mandatu. Jeśli nie uregulujesz płatności, policja prześle Twoje dokumenty po 6 miesiącach do ambasady. Urzędnik je unieważni i odeśle do wystawcy. Nie warto jednak tak postępować. Bez dowodu osobistego czy dowodu rejestracyjnego nie można kontynuować podróży. 

Dziecko, które nie podróżuje pod opieką rodziców lub opiekunów prawnych, musi mieć przy sobie paszport lub dowód osobisty. Dodatkowo osoby, które się nim zajmują, mogą mieć zgodę na wyjazd za granicę. Nie trzeba jej sporządzać przed notariuszem. Wystarczy zawrzeć w niej dane osobowe i numer dokumentu podróży małoletniego, opiekuna na czas wyjazdu i rodziców. Nie zapomnij także o numerach kontaktowych i podpisach dorosłych. Dodatkowo trzeba dołączyć kopie dowodów osobistych lub paszportów wymienionych w upoważnieniu.

O Autorze

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments