Strona główna » Poradnik » Czy do San Marino potrzebny jest paszport?

Czy do San Marino potrzebny jest paszport?

Redakcja
18 marca 2024
Zamek na wzniesieniu w San Marino

San Marino to niewielkie państwo zamieszkane przez niecałe 30 tysięcy osób, stanowiące enklawę na obszarze Włoch. Oznacza to, że z każdej strony otoczone jest włoskimi terenami. Nie ma tam wiele do zwiedzania, dlatego często odwiedza się je przy okazji podróży do Italii. Aby wjechać do San Marino, nie trzeba mieć wizy ani paszportu. Jakie dokumenty są niezbędne i jak zorganizować wyjazd do tego kraju? Wyjaśniamy.

Czy San Marino należy do UE i strefy Schengen?

San Marino nie należy ani do Unii Europejskiej, ani do strefy Schengen. Mimo to, można wjechać do tego kraju bez paszportu oraz wizy. Granice z San Marino (a także innymi enklawami jak Monako czy Watykan) podlegają szczególnym ustaleniom, dotyczącym kontroli na mocy prawa krajowego i międzynarodowego, np. dwustronnych umów o współpracy z państwami sąsiadującymi.

Z jakim dokumentem można przekroczyć granicę San Marino?

Aby wjechać do San Marino, wystarczy mieć ważny dowód osobisty. Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz go wziąć, granicę przekroczysz również z paszportem.

Choć San Marino nie jest w strefie Schengen, nie przeprowadza się kontroli granicznych między nim a Włochami. Nie można jednak udać się do tego kraju bez dokumentów – konieczność potwierdzenia swojej tożsamości może wystąpić w innych okolicznościach.

Co zwiedzać w San Marino?

San Marino znane jest ze swojej niedużej powierzchni oraz tego, że jest najstarszą republiką świata. Jeśli nastawiasz się na zwiedzanie – wiele tego nie będzie! Warto więc raczej włączyć San Marino w plan wycieczki do Włoch niż traktować jak oddzielny cel podróżniczy. Na zobaczenie najważniejszych zabytków i miejsc wystarczą spokojnie 1-2 dni. Co koniecznie trzeba zwiedzić?

 • Plac Piazza della Liberta, czyli serce miasta, z którego roztacza się wspaniały widok na okolicę. Na placu ma siedzibę urząd pocztowy, który wydaje znaczki z San Marino, będące prawdziwą gratką dla filatelistów. Jest tutaj też gotycki Palazzo Pubblico, w którym rezydują władze państwowe.
 • Mury obronne i trzy wieże – spektakularne mury obronne miasta to budowle pochodzące z XIII – XVI wieku. Zachowały się również trzy wieże, które można zwiedzać: Guaita, La Cesta i Terza Torre.
 • Kościoły: bazylikę San Marino z XIX w., kościół św. Franciszka z XIV-XIX w. oraz kościół św. Piotra z XVI w.
 • Kolejkę linową, z której można podziwiać zachwycającą panoramę całej okolicy.

San Marino nie honoruje EKUZ

W związku z tym, że San Marino nie należy do Unii Europejskiej, nie honoruje Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). W razie problemów ze zdrowiem czy wypadku lekarze nie zostawią cię bez pomocy, ale za wszystko będziesz zobowiązany zapłacić z własnej kieszeni.

Jak ubezpieczyć się na wyjazd do San Marino?

W związku z tym, że w San Marino nie działa karta EKUZ, przed podróżą musisz wykupić polisę turystyczną, której główną częścią powinno być ubezpieczenie kosztów leczenia oraz ratownictwo. Jak powinna być skomponowana solidna polisa na wyjazd do San Marino? Podstawowe elementy to:

 • koszty leczenia – najlepiej, aby gwarantowana suma kosztów leczenia wynosiła około 30-40 tysięcy euro,
 • koszty ratownictwa – w razie potrzeby zamówienia karetki albo helikoptera pogotowia ratunkowego lepiej być ubezpieczonym, gdyż w przeciwnym razie koszty takiego transportu będą ogromne,
 • NNW, czyli następstwa nieszczęśliwych wypadków – ubezpieczyciel wypłaci ci odszkodowanie, jeśli w konsekwencji niefortunnego wypadku doznasz uszczerbku na zdrowiu,
 • OC w życiu prywatnym – jeśli uszkodzisz mienie osoby trzeciej albo w nieumyślny sposób wyrządzisz jej krzywdę, koszty takiej sytuacji pokryje ubezpieczyciel; warto wykupić to rozszerzenie, podróżując z dziećmi.

Cena tygodniowego ubezpieczenia dla dorosłej osoby zaczyna się już od 30-40 złotych. To niewysoka opłata w stosunku do kosztów, które trzeba byłoby ponieść w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia na własny rachunek

Podsumowanie

 • San Marino jest enklawą leżącą na terenie Włoch.
 • San Marino to malutki kraj, na którego zwiedzenie spokojnie wystarczą 3-4 dni.
 • Choć nie należy do UE ani do strefy Schengen, do przekroczenia granicy nie jest wymagany paszport ani wiza, a jedynie ważny dowód osobisty.
 • W San Marino nie jest honorowana karta EKUZ, co oznacza, że za korzystanie ze służby zdrowia trzeba samodzielnie zapłacić.

FAQ

Tak, San Marino to kraj bezpieczny. Jedynym zagrożeniem są kradzieże kieszonkowe. W razie utraty w ten sposób dokumentów należy skontaktować się z policją i Wydziałem Konsularnym Polskiej ambasady w Rzymie. W San Marino nie ma bowiem polskiej placówki dyplomatycznej.

W związku z tym, że San Marino to enklawa na terenie Włoch, oficjalnym językiem kraju jest włoski, a dokładnie jeden z jego dialektów – emilijski.

W San Marino możesz przebywać bez żadnych pozwoleń maksymalnie 10 dni. Po tym czasie musisz zgłosić swój pobyt miejscowej żandarmerii w oddziale ds. cudzoziemców.

O Autorze

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments