- Czy wybierając się do Laosu, potrzebny jest paszport?
- Wiza do Laosu – czy trzeba ją wyrobić?
- Jakie jeszcze dokumenty zabrać ze sobą do Laosu?
- Podróż z dzieckiem do Laosu – jakie dokumenty trzeba zabrać?
- Czy polskie prawo jazdy jest uznawane przez władze w Laosie?
- Jak wyglądają usługi medyczne w Laosie?
- Ubezpieczenie zdrowotne w Laosie – czy jest uznawane?
- Podsumowanie
Laos wychodzi z cienia – turyści są zainteresowani tym nowo odkrytym kierunkiem podróży. To państwo leżące między Tajlandią, Chinami a Kambodżą. Jego historia i kultura narodziły się już w VII w. p.n.e. Dziś Laos kusi tajemniczością i dziką przyrodą. Jeśli zamierzasz się tam wybrać, zajmij się przygotowaniem wymaganej dokumentacji dużo wcześniej przed planowaną datą wyjazdu. Sprawdź, co musisz zabrać ze sobą, aby móc podróżować po Laosie.
Czy warto pokonać ponad 12 tys. km z Polski do Laosu? Zdecydowanie tak! To kraj pełen starożytnych, tajemniczych świątyń, nad którymi królują Góry Annamskie. Pełno tu dzikich lasów i małych, azjatyckich bardzo klimatycznych miasteczek. Chcesz zobaczyć tę wyjątkowy zakątek świata? W takim razie dowiedz się, czy do Laosu potrzebny jest paszport i jakie jeszcze dokumenty musisz przygotować przed wyjazdem do tego kraju!
Czy wybierając się do Laosu, potrzebny jest paszport?
Paszport to pierwsza rzecz, od której należy zacząć planowanie wyjazdu do Laosu. Bez tego dokumentu niemożliwe jest wjechanie na terytorium tego państwa. Ponadto wybierając się do Laosu, należy zabrać ze sobą paszport, który:
- w chwili wjazdu na terytorium tego kraju jest ważny przez jeszcze 6 miesięcy;
- ma 2 puste strony.
Paszport, którym wylegitymujesz się na przejściu granicznym, nie może mieć oznak uszkodzenia. W przeciwnym razie służby celne mogą odmówić ci przekroczenia granicy Laosu.
Wiza do Laosu – czy trzeba ją wyrobić?
Każdy polski obywatel, który wybiera się do Laosu, musi mieć wizę. Można o nią starać się na trzy sposoby:
- w przedstawicielstwie dyplomatycznym tego kraju
W Polsce nie ma ani konsulatu, ani ambasady Laosu. Dlatego zgodnie z prawem o wizę można starać się w najbliższym przedstawicielstwie dysplastycznym tego kraju znajdującym się na terenie Unii Europejskiej. W związku z tym Polacy mogą wnioskować o nią w Ambasadzie Laosu w Berlinie przy Bismarckallee 2a.
W placówce tej możesz starać się o zwykłą wizę turystyczną – kosztuje ona 40 euro i upoważnia do 30-dniowego pobytu w Laosie. W Ambasadzie tego kraju możesz też otrzymać:
- wizę gościnną – inaczej pobytową – przeznaczoną dla osób, które przybywają do Laosu w celach innych niż turystyczne i biznesowe. Wydaje się ją uczniom, mnichom, studentom i badaczom oraz członkom rodzin obywateli Laosu. Upoważnia ona do pobytu w tym azjatyckim państwie przez 30 dni. Mogą otrzymać ją tylko ci, którzy mają zaproszenie od obywatela Laosu potwierdzone przez tamtejsze Ministerstwo Spraw Zagranicznych;
- wizę dyplomatyczną – przeznaczoną dla urzędników pracujących w dyplomacji;
- biznesową – by ją otrzymać, należy przedłożyć zaproszenie do Laosu np. od partnera biznesowego.
• na przejściu granicznym – „visa on arrival”
Na przejściu granicznym możesz wykupić wyłącznie wizę turystyczną umożliwiającą 30-dniowy pobyt w Laosie. Jeżeli zamierzasz dostać się do tego kraju samolotem, to otrzymasz ją w portach lotniczych Wientian-Wattay (Wattay international airport), w Luang Prabang (Luangphabang international airport), Pakxe (Pakse international airport). By ją wyrobić, musisz mieć ze sobą paszport z dwoma pustymi stronami i oraz dwie fotografie paszportowe. Wizę otrzymasz po wypełnieniu wniosku i uiszczeniu opłaty w wysokości 40 dolarów.
- przez Internet
O wizę do Laosu możesz wnioskować online, korzystając ze strony https://laoevisa.gov.la/index. Kosztuje ona 50 dolarów, a czas oczekiwania na wystawienie dokumentu wynosi do 3 dni roboczych. Wiza ta uprawnia do przekroczenia granicy na 8 wybranych przejściach granicznych:
- Lao-Thai Friendship Bridge IV,
- Wattay International Airport,
- Lao-Thai Friendship Bridge I,
- Boten International Checkpoint,
- Luang Prabang International Airport,
- Lao-Thai Friendship Bridge II,
- Boten Railway Station,
- Pakse International Airport.
Jakie jeszcze dokumenty zabrać ze sobą do Laosu?
Przygotowując się do tej wyprawy od strony formalnej, przemyśl, z kim wybierasz się w podróż oraz jak i gdzie zamierzasz poruszać się po Laosie. W zależności od tych czynników zabierz ze sobą właściwe dokumenty.
Podróż z dzieckiem do Laosu – jakie dokumenty trzeba zabrać?
Jeśli dziecko będzie podróżować do Laosu wraz ze swoimi opiekunami prawnymi, wystarczy zadbać o jego ważny paszport i wykupioną wizę. Natomiast jeśli na wyprawę zabierają je osoby trzecie (np. dziadkowie czy inni członkowie rodziny), muszą one dysponować specjalną zgodą na podróżowanie z danym małoletnim. Dokument taki sporządzają wtedy opiekunowie prawni. Zgoda musi być przetłumaczona na język angielski lub sporządzona w tym języku.
Czy polskie prawo jazdy jest uznawane przez władze w Laosie?
Jeżeli chcesz jeździć po Laosie samochodem lub skuterem, nie przyda ci się polskie prawo jazdy. Dokument ten nie jest w tym kraju uznawany.
Do jazdy pojazdem mechanicznym wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. Bez problemu wyrobisz je w Polsce – o ile masz polskie uprawnienia do kierowania samochodami. Możesz to zrobić w starostwie powiatowym lub w urzędzie miasta odpowiednim dla twojego miejsca zamieszkania. Czas oczekiwania na międzynarodowe prawo jazdy wynosi do 3 dni roboczych, jednak zwykle jest ono wydawane „od ręki”.
Zaświadczenie o szczepieniach przed wyjazdem do Laosu – czy jest wymagane?
Wybierając się do Laosu, nie musisz martwić się o szczepienia i zaświadczenia potwierdzające ich wykonanie. Jednak ze względu na występujące tam choroby zakaźne, należy zachować szczególną ostrożność podczas spożywania posiłków.
Nie zaleca się:
- pić wody z kranu i wybierać dla siebie tylko tę butelkowaną;
- pić napojów z kostkami lodu, ponieważ może być to zamrożona „kranówka”;
- jeść surowego mięsa, nieumytych owoców i tych ze skórką – warto ją obrać.
Jak wyglądają usługi medyczne w Laosie?
Zaplecze medyczne w Laosie stoi na niskim poziomie. W przypadku choroby na pomoc – i to jedynie w podstawowym zakresie – można liczyć w większych miastach. To samo dotyczy dostępności lekarstw. Można tam kupić elementarne farmaceutyki, ale brakuje tych specjalistycznych. Jednocześnie do Laosu można przywieźć ze sobą 30-dniowy zapas leków – w oryginalnych opakowaniach i z receptą przetłumaczoną na język angielski. O tym, jakich specyfików nie można wwozić do tego kraju, zawsze warto dowiedzieć się tuż przed podróżą i z samego źródła, czyli w Ambasadzie tego państwa w Berlinie.
Jeżeli zachorujesz podczas pobytu w Laosie albo zdarzy ci się wtedy wypadek, z własnej kieszeni zapłacisz za leczenie. Jeden dzień pobytu w laotańskim szpitalu kosztuje już od 20 dolarów, ale nie możesz spodziewać się tam usług medycznych na europejskim poziomie. W przypadku, gdy stan zdrowia pacjenta się pogarsza, lekarze zalecają przewiezienie go do placówki w Tajlandii.
Ubezpieczenie zdrowotne w Laosie – czy jest uznawane?
By móc liczyć na pokrycie kosztów leczenia w Laosie, musisz wykupić prywatne ubezpieczenie – najlepiej polisę turystyczną z pakietem kompleksowych rozszerzeń. Dowiedz się też, czy polskie towarzystwo ubezpieczeniowe ma umowę z laotańskim ubezpieczycielem Assurances Generales du Laos (AGL). Umożliwia to skorzystanie z polisy na miejscu.
Jeśli chcesz zabezpieczyć się na wypadek problemów ze zdrowiem, to wybierz polisę turystyczną, która gwarantuje:
- pokrycie kosztów leczenia
Ubezpieczyciel, jeśli będziesz tego potrzebować, sfinansuje wtedy badania i wizyty lekarskie, zabiegi medyczne oraz zakup leków i opatrunków;
- pokrycie kosztów transportu medycznego
Jest to szczególnie ważne, jeżeli wyjeżdżasz do Laosu, gdzie nie będzie mogła być ci udzielona specjalistyczna pomoc medyczna. Transport do tajskiego szpitala może słono kosztować, zwłaszcza wtedy, kiedy konieczny będzie lot samolotem;
- pokrycie kosztów ratownictwa medycznego;
Dotyczy to przyjazdu karetki, transportu do szpitala i udzielenia pierwszej pomocy;
- pokrycia kosztów leczenia chorób zakaźnych;
To właśnie one szczególnie zagrażają turystom. Natomiast ich leczenie może być długie, kosztowne i może wymagać wielodniowej hospitalizacji.
Przygoda czeka, dlatego zapakuj walizki i odkryj Laos – tajemniczy, jeszcze do końca niepoznany, azjatycki kraj. Miej jednak na uwadze, że będziesz tysiące kilometrów od domu. Dlatego zanim postawisz stopę na lotnisku, upewnij się, czy na pewno każdy szczegół podróży – a w tym kwestie paszportu i innych dokumentów – jest dopięty na ostatni guzik.
Podsumowanie
- Jadąc do Laosu, musisz mieć paszport. Laotańskie władze wymagają, aby był on ważny przez co najmniej 6 miesięcy od chwili wjazdu na teren ich kraju i by miał dwie, puste strony.
- Polacy chcący wyjechać do Laosu muszą mieć wizę. Można wykupić ją online, na przejściu granicznym (np. na lotnisku) oraz w Ambasadzie tego kraju w Berlinie.
- Polskie prawo jazdy nie jest uznawane przez władze Laosu. Aby móc poruszać się tam pojazdem mechanicznym, przed podróżą należy postarać się w Polsce o międzynarodowe prawo jazdy.
- Polacy wybierający się do Laosu nie muszą mieć zaświadczeń dotyczących szczepień.
- Przed wyjazdem do Laosu warto wykupić polisę turystyczną rozszerzoną o ubezpieczenie zdrowotne.