Strona główna » Poradnik » Czy do Irlandii Północnej potrzebny jest paszport?

Czy do Irlandii Północnej potrzebny jest paszport?

Redakcja
18 marca 2024
Latarnia morska, Irlandia, Morze

Po tym, jak Wielka Brytania opuściła Unię Europejską, podróżowanie w tamtym kierunku stało się znacznie trudniejsze. Co się zmieniło? Wjazd do Anglii, Walii, Szkocji oraz Irlandii Północnej nie jest już możliwy wyłącznie na podstawie dowodu osobistego. Jakie obecnie dokumenty są potrzebne, by odwiedzić Irlandię Północną? Wyjaśniamy.

Czy Irlandia Północna należy do UE oraz strefy Schengen?

Od 31 stycznia 2020 roku Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej nie jest już członkiem Unii Europejskiej. W referendum zorganizowanym przez brytyjskie władze w 2016 roku za wyjściem z UE opowiedziała się ponad połowa Brytyjczyków. Irlandia Północna i reszta Zjednoczonego Królestwa nie są również w strefie Schengen.

Czy do Irlandii Północnej trzeba mieć paszport?

Od 1 października 2021 roku podróżowanie do Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej będzie możliwe jedynie przy pomocy paszportu. Od tego dnia obywatele UE, EOG oraz Szwajcarii nie mogą już przekraczać brytyjskiej granicy na podstawie dowodu osobistego.

Jest od tej zasady kilka wyjątków, które mają obowiązywać co najmniej do 31 grudnia 2025 roku. Nie skorzystają z nich jednak raczej turyści, gdyż dotyczą one wyłącznie osób, które:

 • · osiedliły się lub uzyskały status tymczasowy (pre-settled status) w ramach Systemu osiedleńczego dla obywateli UE (EU Settlement Scheme);
 • złożyły wniosek o przyznanie ww. statusów w ramach EU Settlement Scheme w terminie do 30 czerwca 2021 roku, ale nie otrzymały jeszcze decyzji,
 • posiadają EU Settlement Scheme family permit,
 • otrzymały pozwolenie na pracę dla pracowników przygranicznych (Frontier Worker Permit),
 • są gośćmi Opieki Zdrowotnej S2 (S2 Healthcare Visitor),
 • są dostawcami usług narodowości szwajcarskiej (Swiss Service Provider).

Czy w Irlandii Północnej wciąż obowiązuje karta EKUZ?

Mimo wyjścia Zjednoczonego Królestwa wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej, w czasie pobytu wciąż można korzystać z EKUZ, czyli Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. W przypadku wyjątkowo nagłej sytuacji, gdy nie masz karty, możesz zwrócić się do Narodowego Funduszu Zdrowia o wystawienie Certyfikatu tymczasowo zastępującego EKUZ.

Ubezpieczenie na wyjazd do Irlandii Północnej

Przed wyjazdem do Irlandii Północnej zadbaj o dobrą polisę. Co powinna zawierać?

 • Koszty leczenia i ratownictwa – dzięki tej ochronie ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia nawet w przypadku hospitalizacji w prywatnych klinikach czy gabinetach. Im większa suma gwarantowana, tym większa szansa, że za leczenie nie zapłacisz ani złotówki. W przypadku podróży do Irlandii Północnej nie powinna być mniejsza niż 500 000 złotych. Taka kwota pokryje koszty leczenia, a także sfinansuje ewentualny transport medyczny.
 • OC w życiu prywatnym (ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej) – może się przydać, gdy nieumyślnie wyrządzisz krzywdę albo uszkodzisz mienie osoby trzeciej. Dobrze jest kupić to rozszerzenie, podróżując z dziećmi.
 • NNW – zapewnia wypłatę odszkodowania albo inne świadczenia, jeśli podczas podróży do doznasz uszczerbku na zdrowiu. Polisa pokryje też koszty rehabilitacji.
 • Ubezpieczenie bagażu – nie jest to niezbędne rozszerzenie, ale taka ochrona często się przydaje. Chroni ona przed finansowymi skutkami utraty lub uszkodzenia bagażu.

Od momentu wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej, podróże do Irlandii Północnej są nieco utrudnione. Nie trzeba jednak organizować wizy czy innych specjalnych pozwoleń, ale posiadać ważny paszport. Rząd brytyjski poinformował jednak w 2023 roku, że będzie chciał ułatwić wjazd do Zjednoczonego Królestwa wszystkim obywatelom krajów bezwizowych – w tym Polakom, wprowadzając ETA, czyli elektroniczne zezwolenie na wjazd. Zmiany te zapowiedziano na 2024 rok.

Podsumowanie

 • Od 2020 roku Wielka Brytania nie jest już członkiem Unii Europejskiej, co oznacza, że podróżowanie w tamtym kierunku wiąże się z koniecznością posiadania ważnego paszportu.
 • W Irlandii Północnej (i w całej Wielkiej Brytanii) wciąż obowiązuje karta EKUZ, która zapewnia możliwość skorzystania z brytyjskiej służby zdrowia w razie problemów ze zdrowiem.
 • Planując wyjazd do Irlandii Północnej wykup polisę, która będzie zawierać koszty leczenia, NNW oraz OC w życiu prywatnym.

FAQ

Nie. Od 1 października 2021 roku, dokumentem, który uprawnia wjazd do Irlandii Północnej jest paszport – niezależnie, czy jest to pobyt turystyczny czy biznesowy

Irlandia Północna jest krajem bardzo bezpiecznym. Co więcej, Irlandczycy są otwarci, pomocni i przyjaźni. MSZ rekomenduje jednak, aby w czasie rozmów z mieszkańcami tego kraju unikać tematów związanych z konfliktem w Irlandii Północnej oraz z religią.

Jeśli nie zamierzasz podejmować tam pracy, nauki ani zostawać dłużej niż 6 miesięcy, nie musisz mieć wizy wjazdowej.

O Autorze

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments