Strona główna » Poradnik » Czy do Estonii potrzebny jest paszport?

Czy do Estonii potrzebny jest paszport?

Redakcja
18 marca 2024
Estonia, Tallinn, Historyczne centrum

Estonia to jedno z państw nadbałtyckich, które – choć jest niezwykle ciekawe – wciąż pozostaje mało odkryte. Podróżowanie w tamten region jest dla obywateli Polski bezproblemowe – nie trzeba mieć paszportu ani wizy. Jakie formalności należy załatwić przed wyjazdem i jak zaplanować podróż? Oto krótki poradnik.

Czy Estonia jest w Unii Europejskiej i w strefie Schengen?

Estonia jest państwem członkowskim Unii Europejskiej od 1 maja 2004 roku. Do strefy Schengen weszła 21 grudnia 2007 roku. Kraj ten jest również w strefie euro, co oznacza, że od 2011 roku jego oficjalną walutą jest EUR.

W związku z tym, że Estonia należy do UE oraz do strefy Schengen, aby wjechać na jej teren obywatele z Polski nie potrzebują paszportu ani wizy.

Jakie dokumenty uprawniają do wjazdu na teren Estonii?

Aby wjechać do Estonii, potrzebujesz dokumentu potwierdzającego twoją tożsamość – może to być dowód osobisty albo paszport. Na granicy nie odbywają się już tradycyjne kontrole, co oznacza, że twoje dokumenty nie zostaną wówczas sprawdzone. Nie należy jednak ryzykować wjazdu do Estonii bez nich – policja może cię wylegitymować w innych okolicznościach. Co więcej, warto mieć dokumenty zawsze przy sobie, aby uniknąć stresu, gdy będziesz musiał potwierdzić swoją tożsamość.

Pamiętaj! Prawo jazdy, karty płatnicze czy legitymacje nie są dokumentami potwierdzającymi tożsamość.

Ubezpieczenie na wyjazd do Estonii

W Estonii obowiązuje EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Gwarantuje ona jednak bardzo podstawową pomoc medyczną i wielu przypadkach może nie być wystarczająca. Dlatego warto przed wyjazdem dokupić pakiet ubezpieczenia, który będzie zawierał:

 • koszty leczenia do kwoty około 20-30 tysięcy euro,
 • koszty ratownictwa,
 • NNW, czyli następstwa nieszczęśliwych wypadków.

Dosyć popularne są w ostatnim czasie podróże samochodowe do krajów bałtyckich, w tym do Estonii. Jeśli i ty planujesz taki wyjazd, obowiązkowo musisz mieć wykupioną polisę OC. Przy wyjazdach zagranicznych warto rozszerzyć swój pakiet ochrony, dokupując ubezpieczenie AC i NNW.

Co zobaczyć w Estonii?

Estonia to kraj o niewielkiej powierzchni, który ma turystom naprawdę wiele do zaoferowania. Poza zwiedzaniem kolejnych muzeów czy zbytków, w kraju tym z pewnością zachwyci cię ciekawa kuchnia i niezwykły, daleki od turystycznego, klimat. Co warto zobaczyć?

 • Tallin – to stolica i największe miasto Estonii. Ma piękne Stare Miasto ze Wzgórzem Zamkowym i gotyckim ratuszem z przełomu XIV i XV wieku, wpisane na listę UNESCO. Kolejną wizytówką Tallina jest Pałac Kadriorg.
 • Tartu – drugie pod względem ludności miasto w Estonii. Mówi się, że to miejsce studentów, młodości i pozytywnej energii. Położone jest na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego, a szczególnie warte uwagi jest jego bardzo ładne centrum, którego symbolem jest ratusz i gmach główny miejscowego uniwersytetu.
 • Wyspa Saaremaa – o największa wyspa Estonii, znana z pięknych plaż, skalistych wybrzeży, zamków i wież obronnych. Na wyspie warto odwiedzić Kuressaare – urokliwe miasteczko z gotyckim zamkiem biskupim.
 • Zamek Rakvere – jeden z najciekawszych zamków w krajach bałtyckich. Został zbudowany przez królów duńskich prawdopodobnie na początku XIII wieku. Przez długi czas był zamkiem krzyżackim. Obecnie jest wspaniałą atrakcja turystyczną – zrekonstruowano jego wnętrza, w których odbywają się pokazy rycerskie i działa kawiarnia.

Estonia to kraj o ciekawej kulturze i osobliwej kuchni, idealny dla wszystkich osób, mających dość tłumów w popularnych państwach Europy Zachodniej. Warto wyskoczyć tutaj choćby na krótki wypad weekendowy i poczuć niezwykłą atmosferę Tallina.

Podsumowanie

 • Estonia należy do UE oraz strefy Schengen, co oznacza, że nie potrzebujesz paszportu ani wizy, by tam wjechać.
 • Dokumentem uprawniającym do wjazdu jest dowód osobisty albo paszport.
 • W Estonii obowiązuje karta EKUZ, ale zakres jej działania jest bardzo podstawowy, dlatego warto dokupić pakiet ubezpieczenia.
 • Najważniejszym miastem, które warto zwiedzić w Estonii jest jej stolica – Tallin.

FAQ

Estonia jest uznawana za bezpieczny kraj, jednak w miesiącach nasilonego ruchu turystycznego wzrasta zagrożenie przestępczością. Należy uważać na kieszonkowych złodziei i w miarę możliwości nie poruszać się po mieście samotnie oraz w stanie nietrzeźwości. W ostatnim czasie estońskie władze zauważają również problem z handlem narkotykami – należy być szczególnie ostrożnym, spacerując po Starym Mieście i dzielnicy Kopli w Tallinie.

Nie ma takiego formalnego obowiązku, jednak taki dokument zawsze warto mieć – w razie kontroli może oszczędzić podróżującym nerwów.

W przypadku Estonii nie ma czegoś takiego jak minimalna ważność dokumentu – musi on być po prostu ważny przez cały pobyt.

O Autorze

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments