Strona główna » Poradnik » Wymiana paszportu po ślubie – co musisz wiedzieć?

Wymiana paszportu po ślubie – co musisz wiedzieć?

Redakcja
1 lutego 2023
Wymiana paszportu po ślubie

Ślub to wyjątkowa chwila dla pary zakochanych. Młodzi przyrzekają sobie, że od tej pory będą się kochać, wspierać i dbać o siebie niezależnie od okoliczności. Potwierdzeniem zawarcia związku małżeńskiego jest dla wielu osób także przyjęcie nazwiska męża/żony. Jednak taka modyfikacja danych sprawia, że trzeba po ślubie wymienić paszport. Dowiedz się, jak to zrobić!

W Polsce zmiana nazwiska po ślubie to częsta praktyka. Najczęściej decydują się na ten krok panie. Jednak nie brakuje mężczyzn, którzy chcą przyjąć nazwisko partnerki. Są także osoby, które łączą nazwiska — rodowe i małżonka/małżonki. Niezależnie od tego, na którą opcję się zdecydujesz, czeka Cię wymiana paszportu po ślubie.

Czy trzeba wymienić paszport po ślubie?

Paszport jest dokumentem, za pomocą którego można potwierdzić swoją tożsamość i polskie obywatelstwo. Na jego podstawie można przekraczać granicę państw poza Unią Europejską. Zatem jeśli zmieniasz jakiekolwiek dane osobowe, te modyfikacje należy wprowadzić również w paszporcie. Według przepisów prawa:

  • na złożenie wniosku o zmianę nazwiska w tym dokumencie masz 30 dni od momentu jej formalnego dokonania,
  • paszport ze starymi danymi traci ważność w ciągu 60 dni od uzyskania aktu małżeństwa.

Nieco więcej czasu mają osoby, które biorą ślub za granicą. W takim przypadku masz 90 dni od uzyskania aktu małżeństwa na złożenie wniosku o zmianę danych w dokumencie. Natomiast termin jego ważności upływa po 120 dniach.

Czy można podróżować na paszporcie z nieaktualnymi danymi?

Po ślubie wybierasz się z ukochaną osobą w podróż poślubną i nie będziesz mieć czasu na złożenie wniosku o nowy paszport? Przez dwa miesiące możesz przekraczać granicę, posługując się dokumentem ze starymi danymi. Jednak pamiętaj, żeby wrócić do kraju przed upływem tego terminu. Jeśli tego nie zrobisz, kontynuowanie podróży bez ważnego paszportu nie będzie możliwe.

Co jest potrzebne do wyrobienia paszportu na nowe dane?

Jeśli chcesz wyrobić nowy paszport, zacznij od wykonania odpowiednich zdjęć. Powinny być one:

  • aktualne — fotografia nie może być wykonana wcześniej niż na 6 miesięcy przed złożeniem wniosku;
  • na jednolitym tle — dzięki temu każdy szczegół będzie dobrze widoczny;
  • kolorowe — aby urzędnik nie miał problemów ze zidentyfikowaniem Cię.

Ponadto należy pamiętać, żeby na zdjęciu twarz była dobrze oświetlona i ustawiona w pozycji frontalnej, a oczy były zwrócone na wprost obiektywu. Na  fotografii nie można mieć założonego nakrycia głowy — wyjątkiem od tej reguły są osoby należące np. do wspólnoty wyznaniowej, która wymaga jego noszenia.

Po zrobieniu fotografii należy:

  • zapłacić za wydanie paszportu i pobrać potwierdzenie wpłaty — przed wykonaniem przelewu warto skontaktować się z urzędem w celu ustalenia dokładnej ceny za sporządzenie nowego dokumentu. Przy jego wymianie w związku ze zmianą nazwiska stawka jest uzależniona od tego, przez ile lat jest jeszcze ważny obecnie używany paszport. W niektórych urzędach wojewódzkich wysokość opłaty można też ustalić „przy okienku” i uiścić ją na miejscu;
  • uzupełnić wniosek o wyrobienie nowego dokumentu — odpowiedni druk znajdziesz w urzędzie wojewódzkim. Wypełnienie go zajmuje kilka minut. Będą Ci potrzebne informacje z dowodu osobistego, dlatego warto mieć go przy sobie;
  • przygotować stary paszport oraz skrócony lub zupełny odpis polskiego aktu małżeństwa — ten drugi dokument potwierdzi dokonanie przez Ciebie zmiany nazwiska, co da podstawę do wymiany paszportu na nowy. Bez aktu małżeństwa urzędnik odmówi przyjęcia wniosku o jego wyrobienie, jeśli stary nadal jest ważny.

Wraz ze wszystkimi powyższymi dokumentami należy zgłosić się do dowolnego wydziału paszportowego urzędu wojewódzkiego na terenie Polski i poczekać na rozmowę z urzędnikiem.

Nie chcesz czekać całego dnia na złożenie wniosku? Nie musisz tego robić, jeśli wcześniej zarezerwujesz wizytę w instytucji. Dokonasz tego za pośrednictwem strony internetowej swojego urzędu wojewódzkiego. W systemie z łatwością wybierzesz odpowiedni dzień, a nawet godzinę!

Jest to wygodne rozwiązanie, które znacznie usprawnia proces obsługi klientów. Warto jednak pamiętać, że urząd udostępnia wolne terminy na 30-33 dni „do przodu”. Zatem trzeba regularnie sprawdzać stronę instytucji, aby móc znaleźć korzystną datę.

Zmiana danych w paszporcie po ślubie jest bardzo ważna, jeśli zamierzasz podróżować poza granice Unii Europejskiej. Natomiast jeśli planujesz tylko wyjazdy do krajów UE, możesz posługiwać się wyłącznie dowodem osobistym. Pamiętaj jednak, aby w tym dokumencie również zmodyfikować dane po zawarciu małżeństwa!

Podsumowanie

  • Za pomocą paszportu można potwierdzić swoją tożsamość i polskie obywatelstwo w krajach, które nie należą do Unii Europejskiej.
  • Paszport należy wymienić po zawarciu związku małżeńskiego i zmianie nazwiska.
  • Ważność paszportu ze starymi danymi wynosi 2 miesiące od dnia otrzymania aktu małżeństwa.
  • Bez ważnego paszportu nie można wyjechać do kraju, który nie należy do Unii Europejskiej.

Najczęściej zadawane pytania

Standardowa opłata za wyrobienie paszportu wynosi 140 zł. Osoby, które np. uczą się, są niepełnosprawne lub korzystają z pomocy społecznej w formie zasiłków stałych, mają prawo do skorzystania z ulgi i płacą za dokument tylko 70 zł. Na zniżkę mogą liczyć także nowożeńcy, którzy zmieniają swoje nazwisko.

Według przepisów prawa koszt wydania paszportu jest obniżany o 1/10 za każdy pełny rok, który pozostał do upływu terminu ważności starego dowodu tożsamości. Oznacza to, że jeśli np. Twój dokument jest ważny jeszcze przez 3 lata, nowy będzie kosztował Cię o 3/10 mniej niż standardowa opłata, tj. 98 zł[1].

[1] https://www.gov.pl/attachment/d5b17d9b-fad3-4923-840c-d59b75a7797d

Bez ważnego paszportu nie można wjechać do państwa, które nie należy do UE. Wówczas pozostaje Ci:

  • wrócić do kraju — według przepisów prawa obywatele mogą przekroczyć granicę Polski, nawet jeśli mają nieważny paszport. Jednak po wylądowaniu na lotnisku czeka Cię kontrola przeprowadzona przez funkcjonariuszy Straży Granicznej. Urzędnicy odbiorą stary dokument, a następnie sporządzą odpowiednie zaświadczenie;
  • złożyć wniosek o wyrobienie nowego paszportu w konsulacie RP — warto jednak pamiętać, że jest to czasochłonne. Procedowanie wniosku o aktualny dokument może trwać nawet ponad miesiąc! W tym czasie możesz mieć problemy, jeśli ktoś poprosi Cię o potwierdzenie tożsamości.

Jeśli chcesz, żeby podróż poślubna upłynęła bez żadnych komplikacji, wróć do Polski przed upływem terminu ważności paszportu. Z nowym dokumentem będzie można wyjeżdżać bez problemów przez kolejne 10 lat.

O Autorze

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments