Strona główna » Poradnik » Czy do Czarnogóry potrzebny jest paszport?

Czy do Czarnogóry potrzebny jest paszport?

Redakcja
4 lipca 2022
paszport Czarnogóra

Czarnogóra to perła Bałkanów, która imponuje ciekawym, nadal jeszcze trochę surowym klimatem oraz bogactwem kulturowym. Choć kraj położony jest w Europie, nie należy jednak do Unii Europejskiej. Czy w związku z tym do przekroczenia granicy potrzebny będzie ważny paszport? Kiedy przyda się dowód osobisty i wiza? Co zrobić, jeśli podczas pobytu za granicą utracimy paszport? Odpowiedź na wszystkie te pytania znajdziesz w naszym poradniku.

Czy do Czarnogóry potrzebny jest paszport? (czy dziecku jest potrzebny paszport)

Obywatele polscy mogą przekraczać granice Czarnogóry na podstawie aktualnego dowodu osobistego. Posiadanie paszportu nie jest więc konieczne podczas wjazdu do tego kraju (choć ten dokument również jest honorowany). Warto jednak pamiętać, że dotyczy to wyjazdów trwających maksymalnie 30 dni.

Pamiętaj! Aby możliwe było skorzystanie z paszportu, dokument musi być ważny minimum 3 miesiące do przodu licząc od daty planowanego wyjazdu.

Dzieci przekraczają granicą z Czarnogórą na takich samych zasadach jak osoby dorosłe.

Kiedy paszport do Czarnogóry będzie potrzebny?

  • Dowód osobisty lub paszport: Do 30 dni,
  • Paszport: Od 30 do 90 dni,
  • Wiza: Powyżej 90 dni

Czy do Czarnogóry potrzebna jest wiza i dowód osobisty?

Dowód osobisty jest dokumentem, który umożliwia obywatelom Polski przekroczenie granicy z Czarnogórą. Dotyczy to jednak krótkoterminowych, bo maksymalnie 30-dniowych podróży.

W przypadku pobytu, który trwa powyżej 90 dni, przed podróżą konieczne będzie wyrobienie wizy. O dokument można starać się w Ambasadzie Czarnogóry w Warszawie.

Warto pamiętać, że obywatele Polski przyjeżdżający do Czarnogóry mają obowiązek meldunkowy. Oznacza to, że najpóźniej w ciągu 24h od przekroczenia granicy, muszą dokonać zameldowania się w najbliższym urzędzie miasta lub gminy.

Dokumenty tożsamości w Czarnogórze – o czym warto pamiętać?

  • Bezpieczeństwo w Czarnogórze

W Czarnogórze nie ma zagrożenia terroryzmem. Niewielkie jest zagrożenie pospolitą przestępczością, choć turyści – zwłaszcza w popularnych miejscach i wakacyjnych kurortach – powinni zachować szczególną ostrożność. MSZ zwraca jednak uwagę na to, że w Czarnogórze stosunkowo często dochodzi do kradzieży dokumentów.

W miastach, przede wszystkim w Budva, Kotor i Podgorica, czasami funkcjonują grupy przestępcze. Nie stanowią one jednak z reguły bezpośredniego zagrożenia dla odwiedzających kraj turystów.

Warto również pamiętać, że w sezonie letnim zwiększone jest ryzyko występowania pożarów. Może dochodzić także do trzęsień ziemi.

  • Przydatne informacje

Dopuszczalna prędkość na drogach w przypadku pojazdów osobowych w Czarnogórze wynosi: 50 km/h w terenie zabudowanym, 100 km/h na drogach ekspresowych oraz 80 km/h na pozostałych drogach.

MSZ przestrzega, że podczas pobytu w Czarnogórze możemy spotkać się z nagłym brakiem prądu w ciągu dnia. Jest to szczególnie uciążliwe z chłodnych miesiącach, ponieważ zazwyczaj wiąże się z odcięciem ciepłej wody oraz ogrzewania.

Informacja turystyczna jest dostępna całodobowo w j. angielskim pod nr tel. 1300.

  • Jakie jeszcze dokumenty będą potrzebne?

Polisa turystyczna na zagraniczny wyjazd, ponieważ w Czarnogórze nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), więc nieubezpieczeni turyści w razie zachorowania czy wypadku zostaną obciążeni wysokimi kosztami

 Polskie prawo jazdy w przypadku kierowców podróżujących do Czarnogóry samochodem lub wypożyczających auto na miejscu. Warto mieć przy sobie również dowód rejestracyjny samochodu oraz ważną polisę OC.

Zgoda właściciela auta, aby podczas pobytu w Czarnogórze pojazd był użytkowany przez innego kierowcę (w przypadku gdy podróżujemy nie swoim autem)

Zgoda rodziców lub prawnych opiekunów na wyjazd dziecka. Jak informuje gov.pl:

„Dzieci i młodzież do 18. roku życia podróżujący bez rodziców lub opiekunów prawnych, albo tylko z jednym rodzicem muszą okazać ich pisemną zgodę. Dokument powinien być potwierdzony notarialnie i przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego na język czarnogórski, serbski lub angielski”.

Co jeśli zgubię dokumenty w Czarnogórze?

Utratę paszportu podczas pobytu za granicą należy jak najszybciej zgłosić w wydziale konsularnym RP, w tym przypadku z Czarnogórze. Na tej podstawie – po dokonaniu weryfikacji naszej tożsamości – konsul unieważni dotychczasowy paszport. Jeśli dokument paszportowy jest konieczny aby wrócić do kraju naszego stałego pobytu, w konsulacie możemy złożyć wniosek o wydanie paszportu tymczasowego.

Ważne! Przyjmujący zgłoszenie utraty dokumentów konsul natychmiastowo unieważni dotychczasowy paszport. Jest to nieodwracalne, dlatego nawet w sytuacji, gdy dokument się znajdzie, nie będziemy mogli z niego dłużej korzystać.

Obecne obostrzenia w Czarnogórze

Od czerwca tego roku w Czarnogórze zniesiony został obowiązek okazania dowodu szczepienia lub negatywnego wyniku testu na COVID-19.

Zarówno zaszczepieni turyści jak i podróżni nie posiadający szczepienia mogą przekraczać granice Czarnogóry na tych samych zasadach. Nie ma obowiązku wykonywania testów przed przyjazdem i po przybyciu na miejsce. Nie obowiązuje również formularz lokalizacyjny.

Kwarantanna wjazdowa została zniesiona. Kwarantannie poddać mogą zostanie tylko osoby, które zachorowały przebywając w Czarnogórze. W przypadku zaszczepionych, kwarantanna potrwa 7 dni, natomiast turyści bez szczepienia będą musieli doliczyć do niej 3 dodatkowe dni, wydłużając całość do 10 dni.

Podsumowanie

  1. Obywatele polscy mogą przekraczać granice Czarnogóry na podstawie aktualnego dowodu osobistego.
  2. Posiadanie paszportu nie jest więc konieczne podczas wjazdu do tego kraju (choć ten dokument również jest honorowany). Warto jednak pamiętać, że dotyczy to wyjazdów trwających maksymalnie 30 dni.
  3. W przypadku pobytu, który trwa powyżej 90 dni, przed podróżą konieczne będzie wyrobienie wizy. O dokument można starać się w Ambasadzie Czarnogóry w Warszawie.
  4. Utratę paszportu podczas pobytu za granicą należy jak najszybciej zgłosić w wydziale konsularnym RP, w tym przypadku z Czarnogórze.

Najczęściej zadawane pytania

Nie, karta EKUZ nie ma zastosowania w Czarnogórze.

Za wizytę u lekarza trzeba zapłacić około 30-50 euro. Kosztem leczenia w przypadku COVID-19 w pełni obciążony jest pacjent -samemu trzeba opłacić zakwaterowanie i wyżywienie na kwarantannie lub w izolacji.

 

Tak, MSZ zaleca, aby wykupić przed podróżą do Czarnogóry pakiet ubezpieczenia turystycznego, obejmujący pokrycie kosztów leczenia w państwowych i prywatnych placówkach medycznych, bezgotówkową likwidację szkód, odszkodowanie za zaginiony, skradziony lub uszkodzony bagaż. Warto rozszerzyć zalecany pakiet o pokrycie kosztów ewentualnego transportu medycznego z Czarnogóry do Polski.

Warto również rozważyć zakup ubezpieczenia autocasco (AC), przydatnego w razie ewentualnej kradzieży samochodu oraz komunikacyjnego ubezpieczenia Assistance, przydatnego w przypadku niespodziewanej awarii samochodu, potrzeby holowania itp.

O Autorze

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments