Biuro paszportowe Opole
Data aktualizacji: 17 czerwca 2022Biuro paszportowe Opole
Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w Opolu (budynek Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego)
Ozimska 19,
45-057 Opole
- Gdzie wyrobić paszport w Opolu
- Wniosek o paszport w Opolu – gdzie znaleźć?
- Osoby małoletnie i ubezwłasnowolnione
- Kolejki do biura paszportowego w Opolu
- Ile się czeka na odbiór paszportu w Opolu?
- Koszt wyrobienia paszportu w Opolu
- Ulgi i zwolnienie z opłat dla wyrobienia paszportu w Opolu
- Zdjęcia paszportowe w Opolu
Gdzie wyrobić paszport w Opolu
Jak czytamy na stronie obywatel.gov.pl, wniosek o paszport złożyć można „W dowolnym punkcie paszportowym w Polsce”.
W Opolu paszport wyrobić można w Biurze paszportowym, w Wydziale Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w Opolu, przy ul. Ozimskiej 19 w budynku Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Wniosek o paszport w Opolu – gdzie znaleźć?
- Wniosek o wydanie paszportu – właściwy jego egzemplarz można uzyskać bezpośrednio w punkcie paszportowym. Należy uważać na wzory dostępne na niesprawdzonych stronach internetowych.
- Zdjęcie – wykonane u fotografa, zgodnie z wytycznymi dotyczącymi zdjęcia paszportowego (rozmiar, kolor, ustawienie). Fotografia powinna być przede wszystkim aktualna (musi być wykonana najpóźniej 6 miesięcy przed złożeniem w urzędzie wniosku.
- Dowód opłaty za paszport – np. potwierdzenie przelewu na konto urzędu.
- Potwierdzenie prawa do ulgi – czyli obowiązujący w danym momencie dokument, który może być uznany za podstawę do zmniejszenia lub lub umorzenia opłaty (np. legitymacja szkolna lub studencka, legitymacje emerycka, potwierdzenie statusu kombatanta).
- Obecny paszport lub (w przypadku jego braku) ważny dowód osobisty.
- Skrócony lub zupełny odpis polskiego aktu małżeństwa – tylko w przypadku osób, które zmieniły nazwisko w związku z zawarciem małżeństwa
Uwaga! Jeszcze przed wizytą w Urzędzie Wojewódzkim, warto uregulować wszelkie niezbędne opłaty paszportowe, a także wydrukować potwierdzenie zapłaty np. w formie potwierdzenia przelewu na konto, wpisując w tytuł przelewu imię i nazwisko osoby ubiegającej się o dokument paszportowy.
Osoby małoletnie i ubezwłasnowolnione
W przypadku osób ubezwłasnowolnionych, nie mogą one złożyć wniosku samodzielnie (robi to ich opiekun), ale muszą być przy jego składaniu obecne.
Pośrednikiem w składaniu wniosku dla osoby małoletniej jest jej rodzic lub opiekun prawny. Aby dziecko mogło otrzymać paszport, zgodę na to muszą wyrazić obojga rodzice.
Kolejki do biura paszportowego w Opolu
Obecnie ilość wniosków paszportowych składanych w opolskim urzędzie jest tak duża, że biuro paszportowe umieściło na stronie informacje o braku terminów. Znaleźć możemy również następująca informację:
„O możliwości umówienia wizyty na kolejne miesiące zostaną Państwo poinformowani stosownym komunikatem na stronie internetowej Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego”.
Jak czytamy na stronie opolskiego Urzędu Wojewódzkiego: „System kolejkowy w Oddziale Paszportów Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Opolu został wyłączony do odwołania”.
Ile się czeka na odbiór paszportu w Opolu?
- Czas oczekiwania na tradycyjny paszport biometryczny w Opolu to przeważnie nie więcej niż 30 dni. Dokument może być gotowy do odbioru szybciej, ale w niektórych okresach (np. przed sezonem wakacyjnym) czekać trzeba nieco dłużej.
- Alternatywą jest jednak paszport tymczasowy (wydawany na okres 12 miesięcy). Wnioski o tymczasowy dokument rozpatrywane są w trybie przyspieszonym – można go otrzymać już w ciągu 2 dni.
Koszt wyrobienia paszportu w Opolu
Ile kosztuje wyrobienie paszportu w Kraśniku?
- Standardowy paszport ważny przez 10 lat – 140 PLN
- Paszport dla osoby małoletniej do 13. roku życia – 30 PLN
- Paszport wydany po zagubieniu lub uszkodzeniu dotychczasowego dokumentu – 420 PLN (200% kwoty podstawowej)
Dla osób posiadających Kartę Dużej Rodziny:
- Dokument wydawany dzieciom do 13 roku życia – 15 PLN
- Dokument wydawany dzieciom od 13 do 25 roku życia – 35 PLN
- Paszport wydawany rodzicom i małżonkom rodziców – 70 PLN
Ulgi i zwolnienie z opłat dla wyrobienia paszportu w Opolu
Ulga 50%:
- Uczniowie i studenci
- Emeryci
- Renciści
- Osoby z niepełnosprawnością
- Osoby na utrzymaniu małżonka, który jest emerytem, rencistą albo osobą z niepełnosprawnością
- Osoby przebywające w domu pomocy społecznej albo w zakładzie opiekuńczym
- Osoby, które otrzymują zasiłek stały z pomocy społecznej
- Kombatanci lub ofiary represji wojennych i okresu powojennego
- Rodzice lub małżonkowie rodzica w rodzinie wielodzietnej, posiadający ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny
Ulga 70%:
- Osoby poniżej 26 lat, uczące się (na przykład studenci), będące dzieckiem z rodziny wielodzietnej (posiadające ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny),
- Dzieci z niepełnosprawnością, pochodzące z rodziny wielodzietnej (posiadające ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny)
Całkowite zwolnienie z opłaty:
- Osoby po 70 rok życia
- Podopieczni domów pomocy społecznej lub zakładów opiekuńczych (tylko w sytuacjach, w których wyjazd zagraniczny jest wymagany w związku z długotrwałym leczeniem lub operacją)
- Osoby otrzymujące stały zasiłek z pomocy społecznej (tylko w sytuacjach, w których wyjazd zagraniczny jest wymagany w związku z długotrwałym leczeniem lub operacją)
- Posiadacze paszportów z wadą techniczną
- Żołnierze, którzy mają pełnić służbę poza granicami Polaki (z wyłączeniem żołnierzy zawodowych)
Zdjęcia paszportowe w Opolu
- Rzeczy utrudniające rozpoznanie – niedopuszczalne jest nakrycie głowy, przyciemniane okulary, czy biżuteria utrudniająca identyfikację osoby. Za cechę utrudniającą rozpoznanie uznany może zostać nawet zarost.
- Zdjęcie musi być aktualne – czyli najlepiej takie, które zostało wykonane niedługo przed złożeniem wniosku o paszport. Trzeba jednak pamiętać, że fotografia nie może mieć więcej niż pół roku.
- Głowa i twarz – najważniejsza na fotografii jest twarz – musi ona zajmować około 70-80% całej powierzchni zdjęcia. Głowa musi być ukazana w całości, od czubka, aż po górną część barków. Usta mają być zamknięte, oczy otwarte, a wyraz twarzy naturalny.
- Tło i wymiary – tło fotografii ma być białe, dobrze oświetlone, jednolite i niezacienione. W tle nie może być widać innych osób czy przedmiotów. Zdjęcie musi być wykonane w kolorze, na papierze, w formacie 35mm x 45mm.
- Wady wzroku – można mieć na sobie okulary korekcyjne (lub soczewki kontaktowe). W przypadku osób, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności, dopuszczalne są także ciemne szkła.