Do Hiszpanii turystów przyciągają malownicze wybrzeża. m.in. Costa del Sol i Costa Brava, zabytki kulturalne związane z działalnością Antoniego Gaudiego oraz wiele innych wyjątkowych atrakcji. Sprawdź, co warto wiedzieć o tym malowniczo położonym kraju i dowiedz się, czy do Hiszpanii potrzebny jest paszport.
Najważniejsze informacje o Hiszpanii
Hiszpania leży na zachodzie Europy i sąsiaduje z Francją, Portugalią, Andorą, Marokiem i Gibraltarem. Oblewają ją wody Oceanu Atlantyckiego i Morza Śródziemnego. Zajmuje około 85% powierzchni Półwyspu Iberyjskiego. Niewielki odsetek jej łącznej powierzchni stanowią wyspy.
Podstawowe informacje o Hiszpanii
Stolica | Madryt |
---|---|
Powierzchnia | 506 031 km2 (w tym Wyspy Kanaryjskie, Archipelag Balearów, Ceuta i Melilla) |
Język urzędowy | kastylijski (hiszpański), kataloński, baskijski, galicyjski |
Ustrój polityczny | monarchia parlamentarna |
Waluta | euro (EUR) |
Dni wolne od pracy | 1 stycznia (Nowy Rok) 6 stycznia (Święto Trzech Króli) Data ruchoma (Wielki Piątek) 1 maja (Święto Pracy) 15 sierpnia (Wniebowzięcie NMP) 12 października (Święto Narodowe) 1 listopada (Wszystkich Świętych) 6 grudnia (Święto Konstytucji) 8 grudnia (Niepokalane Poczęcie NMP) 25 grudnia (Boże Narodzenie) |
Telefony alarmowe | Numer alarmowy: 112 Policja: 091 Pogotowie ratunkowe: 061 Straż pożarna: 080 |
Na jakich dokumentach podróży można wjechać do Hiszpanii?
Od momentu przystąpienia RP do Unii Europejskiej obywatele Polski mogą przekraczać hiszpańską granicę na podstawie dowodu osobistego, paszportu lub paszportu tymczasowego. Pobyt w celach turystycznych może odbywać się bezwizowo, jednak nie dłużej niż przez 90 dni. Po tym czasie, a także w przypadku wizyt o charakterze innym niż rekreacyjny (na przykład służbowych), trzeba zarejestrować się z Centralnym Rejestrze
Obcokrajowców w Urzędzie ds. cudzoziemców. Skutkuje to nadaniem numeru N.I.E. (Número de Identificación de Extranjero), który jest niezbędny do wykonywania jakichkolwiek operacji podatkowych. Wykorzystuje się go między innymi przy zawieraniu umów z pracodawcą czy zaciąganiu zobowiązań.
Dodatkowo osoby podróżujące z dziećmi, nad którymi nie sprawują opieki prawnej, muszą mieć odpowiednią dokumentację sporządzoną według przepisów obowiązujących w Polsce. Na rządowej stronie widnieje informacja, aby taki dokument zezwalający na wyjazd małoletniego w towarzystwie osoby trzeciej miał formę pełnomocnictwa notarialnego z klauzulą apostille wydaną przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Dodatkowo kierowcy planujący przemieszczać się po Hiszpanii samochodem muszą mieć ważne polskie prawo jazdy, które przy stałym pobycie trzeba wymienić na hiszpańskie. Ponadto osoby zażywające leki na stałe, zwłaszcza te o właściwościach psychotropowych i odurzających, powinny zabrać odpowiednie zaświadczenia od lekarza.
Uwaga! Na Wyspach Kanaryjskich obowiązują identyczne zasady wjazdu co w kontynentalnej części Hiszpanii. Natomiast należące do tego kraju miasta Ceuta i Melilla, leżące na marokańskim wybrzeżu, zostały wykluczone ze strefy Schengen. Po przybyciu z Półwyspu Iberyjskiego nie odbywają się tam żadne procedury graniczne, jednak przy powrocie, traktowanym jak wjazd do strefy Schengen, są realizowane szczegółowe kontrole dokumentów i bagażu.
Czy trzeba mieć ubezpieczenie podróżne na wyjazd do Hiszpanii?
Hiszpania znajduje się w Unii Europejskiej, dzięki czemu na jej terenie działa Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Taki dokument uprawnia jednak wyłącznie do korzystania z podstawowych świadczeń medycznych zapewnianych w ramach publicznej opieki zdrowotnej. Jeśli zależy Ci na szerszym zakresie usług i nieograniczonym dostępie do fachowej pomocy medycznej podczas wyjazdu, zadbaj o wykupienie ubezpieczenia turystycznego.
Polisa na wyjazd do Hiszpanii powinna obejmować koszty leczenia i hospitalizacji oraz transportu medycznego do kraju. Dobrze, jeśli zapewnia też ubezpieczenie NNW i OC w podróży. Dodatkowo możesz rozszerzyć ją o ubezpieczenie bagażu oraz o sporty wysokiego ryzyka. Obecnie większość ofert obejmuje też zdarzenia pod wpływem alkoholu.
Źródła:
https://www.gov.pl/web/hiszpania
Podsumowanie
- Wjazd do Hiszpanii jest możliwy na podstawie dowodu osobistego, paszportu lub paszportu tymczasowego.
- Do Hiszpanii nie trzeba mieć wizy.
- Przy podróży z dzieckiem, nad którym nie sprawuje się opieki, trzeba mieć odpowiednią zgodę jego rodziców.
- Na wyjazd do Hiszpanii warto zabrać ze sobą ważną polisę turystyczną.