Europejskie państwa stoją otworem dla Polaków, a formalności związane z podróżowaniem po Starym Kontynencie są w większości przypadków ograniczone do minimum. Dotyczy to także Księstwa Monako położonego w obrębie Riwiery Francuskiej. Plaże, widoki, nastrojowe uliczki i przyjemny śródziemnomorski klimat kuszą, aby wybrać się tam choćby krótki urlop. Jakich dokumentów potrzebujesz, aby wjechać na terytorium Monako? Czy wymagany jest tam polski paszport? Wyjaśniamy!
Do jakich krajów potrzebny jest paszport?
Polski paszport umożliwia podróżowanie po całym świecie i odwiedzanie dowolnych krajów. Niekiedy jest alternatywnym dokumentem, gdyż niektóre państwa europejskie zezwalają na wjazd na swoje terytorium po okazaniu ważnego dowodu osobistego. Paszport jednak będzie ci potrzebny, jeżeli zamierzasz wyjechać:
- poza Europę – zarówno w obu Amerykach, jak i w Azji, Afryce oraz Australii nie obejdziesz się bez tego dokumentu;
- do Białorusi, Kosowa, Rosji, Ukrainy i Kazachstanu. Od 2021 roku do krajów, które wpuszczają Polaków na swoje terytorium wyłącznie z paszportem, należy również Wielka Brytania.
Bywa, że aby podróżować po Europie, są wymagane także inne, dodatkowe dokumenty. Chcąc wybrać się do Rosji, musisz wcześniej postarać się o wizę. Wniosek o nią można złożyć do jednego z 4 konsulatów działających na terenie Polski – znajdują się one w Warszawie, Krakowie, Gdańsku i Poznaniu.
Na liście państw, do których potrzebny jest paszport, nie ma Monako. Z czego to wynika?
Do których krajów nie potrzeba paszportu?
Nie musisz mieć paszportu, jeżeli zamierzasz podróżować do krajów Strefy Schengen. Należy do niej 27 państw, pomiędzy którymi zniesiono kontrole na granicach. Zwykle nie ma potrzeby, aby wjeżdżając na teren jednego z takich krajów okazywać nawet dowód osobisty.
Do państw Strefy Schengen należą obecnie: Austria, Belgia, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Luksemburg, Holandia, Niemcy, Portugalia, Szwecja, Włochy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Polska, Czechy, Słowacja, Słowenia, Węgry, Chorwacja, Szwajcaria, Liechtenstein, Norwegia, Islandia. Nie ma wśród nich Monako, a mimo tego nie musisz mieć paszportu, aby wjechać na jego terytorium.
Dlaczego nie musisz mieć paszportu do Monako?
Dnia 15 grudnia 1997 roku między Francją a Księstwem Monako została zawarta umowa dotycząca zmiany konwencji o sąsiedztwie pomiędzy tymi państwami z 18 maja 1963 roku. Zawarte w niej zapisy mówią o tym, że w położonym na Riwierze Francuskiej państwie obowiązują takie same zasady dotyczące wjazdu oraz poruszania się cudzoziemców jak we Francji. Polacy mogą przekraczać francuską granicę bez paszportu, dlatego nie muszą mieć go także, wjeżdżając na teren Monako.
Podobnie sytuacja wygląda także z kilkoma innymi europejskimi państwami – np. z Albanią, San Marino, Gruzją czy z Czarnogórą. To kraje, które nie znajdują się w Strefie Schengen, a wjazd na ich terytorium bez paszportu regulują odrębne przepisy. Wymagany jest wtedy tylko dowód osobisty.
Co zamiast paszportu umożliwia wjazd do Monako?
Polacy, aby przekroczyć granicę z Monako, muszą mieć przy sobie jedynie ważny dowód osobisty. Ministerstwo Spraw zagranicznych zaleca, aby jeszcze przed wyjazdem upewnić się, że dokument nie jest zniszczony. Musi być on w na tyle dobrym stanie technicznym, aby możliwe było stwierdzenie tożsamości jego właściciela.
Jeżeli twój dowód osobisty stracił ważność lub jest zniszczony, to możesz oczywiście odwiedzić Monako z paszportem. Oba te dokumenty upoważniają cię do przebywania w tym kraju przez 90 dni.
Czy dziecko może wjechać do Monako bez paszportu?
Cudzoziemcy, którzy chcą wjechać do Monako, są traktowani tak samo, jak wtedy, gdy przekraczają granicę z Francją. Polskim dzieciom, aby podróżować po państwach znajdujących się w Strefie Schengen, wystarczy dowód osobisty. Jeżeli twoja pociecha jeszcze go nie ma, nie ukończyła 12. roku życia i zamierzasz zabrać ją do Monako, to wniosek o ten dokument możesz złożyć online.
Wyjazd do Monako – o tym warto wiedzieć
W Monako nie ma ani polskiej ambasady, ani konsulatu. Jeżeli jednak polski obywatel przebywający na terenie tego państwa będzie potrzebować pomocy, to ma obowiązek mu jej udzielić placówka dyplomatyczna innego kraju należącego do UE. Oznacza to, że Polacy, którzy znajdą się w trudnej sytuacji, mogą zgłosić się do Ambasady Republiki Francuskiej. Zgodnie z prawem unijnym placówka ta musi udzielić pomocy każdej osobie pochodzącej z jednego krajów UE na takich na takich samych zasadach, na jakich pomagałaby obywatelowi Francj
Podsumowanie
1. Do wjazdu do Monako nie jest potrzebny paszport.
2. Obywatelowi Polski, który chce przyjechać do Księstwa Monako, wystarczy dowód osobisty. Nie może być on zniszczony, a jego stan techniczny ma być na tyle dobry, aby można było jednoznacznie ustalić tożsamość jego właściciela.
3. Zarówno paszport, jak i dowód umożliwiają pobyt na terenie Monako przez 90 dni.
4. Również niepełnoletni, którzy będą przekraczać granicę z Księstwem, mogą mieć przy sobie dowód osobisty.