Strona główna » Poradnik » Czy do Kanady potrzebny jest paszport?

Czy do Kanady potrzebny jest paszport?

Redakcja
3 kwietnia 2023

Czy wiesz, że Kanada to drugi pod względem wielkości kraj świata? Mimo że to państwo ma imponującą powierzchnię, niewiele osób wybiera się tam na wakacje. A szkoda! Kanada ma niesamowity klimat i zachwyca dziką przyrodą. Ponadto można tam zaobserwować niesamowite zorze polarne. Chcesz je zobaczyć? Sprawdź, jakie dokumenty zabrać, aby móc przekroczyć granicę Kanady! 

Kanada wielu osobom kojarzy się z mało dostępnym krajem. Tymczasem, wbrew pozorom, możesz tam swobodnie podróżować, jeśli Twój wyjazd ma charakter turystyczny lub biznesowy. Wystarczy tylko zabrać ze sobą odpowiednie dokumenty. 

Czy paszport jest potrzebny w Kanadzie?

Kanada nie należy do Unii Europejskiej. A zatem nie można tam wyjechać na podstawie dowodu osobistego. Aby móc przekroczyć granicę tego kraju potrzebujesz ważnego paszportu. 

Czy trzeba mieć wizę w Kanadzie? 

Nie ma obowiązku wyrabiania wizy, jeśli chcesz wyjechać do Kanady. Jednak, aby móc przekroczyć granicę tego kraju, potrzebujesz eTA. Jest to elektroniczna autoryzacja podróży. Jest wymagana od obywateli państw, które zostały zwolnione z obowiązku wizowego.  

Ten dokument powinien mieć każdy, kto przylatuje do Kanady samolotem. Upoważnia on do przebywania na terenie kraju przez okres do 6 miesięcy.  

Czy wiesz, że… eTA nie gwarantuje, że uda Ci się przekroczyć granicę Kanady? O tym, czy otrzymasz prawo do pobytu w tym kraju, decyduje funkcjonariusz kontroli granicznej na lotnisku. Ponadto to urzędnik określa, jak długo możesz zostać na terenie tego państwa! Jeśli nie przybije żadnej pieczątki w paszporcie, oznacza to, że możesz przebywać w Kanadzie do 6 miesięcy.      

Czy dzieci muszą mieć eTA? 

Jeśli podróżujesz z dziećmi, one również muszą mieć paszport i eTA. Elektroniczną autoryzację podróży należy wykonać dla każdej pociechy osobno. 

Czy można jeździć autem na podstawie polskiego prawa jazdy?

Kanada jest bardzo rozległa, dlatego wiele osób decyduje się zwiedzać ją samochodem. To dobry wybór, ponieważ zapewnia dużą swobodę przemieszczania się. Możesz prowadzić auto na polskim prawo jazdy, jednak tylko przez 2-6 miesięcy pobytu w Kanadzie (okres pozwolenia zależy od prowincji). Po upływie wspomnianego czasu należy wyrobić miejscowe prawo jazdy.  

Co trzeba mieć, aby móc prowadzić auto w Kanadzie? 

Prawo jazdy to nie wszystko. Aby móc legalnie jeździć autem, musi mieć ono ubezpieczenie OC. Wypożyczasz samochód? Zdecyduj się na dodatkową polisę, która chroni przed odpowiedzialnością finansową za szkody wyrządzone podczas użytkowania pojazdu. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych nieporozumień. 

Jak wygląda opieka medyczna w Kanadzie?

Na wakacjach nietrudno o nieszczęśliwy wypadek, przez który będzie potrzebna pomoc lekarza. W Kanadzie możesz liczyć na bardzo dobrą opiekę medyczną. Jednak pamiętaj, że będzie Cię ona sporo kosztować.  

  • Wizyta u lekarza ogólnego to wydatek ok. 100$. 
  • Jeden dzień pobytu w szpitalu może kosztować od 500 do nawet 2 000$ — w tę cenę nie wliczają się badania ani zabiegi (dane na 21.03.2023 r.). 

W Kanadzie nie skorzystasz z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Zatem za wszystkie usługi trzeba zapłacić samodzielnie. Możesz tego uniknąć, jeśli wcześniej wykupisz polisę turystyczną.  

Czy warto kupić ubezpieczenie podróżne do Kanady?

Zakup polisy turystycznej przed wyjazdem do Kanady nie jest obowiązkowy, ale jest bezwzględnie zalecany m.in. przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Warto się na nią zdecydować nie tylko z tego powodu.  

Ubezpieczenie podróżne pokryje koszty: 

  • leczenia, 
  • hospitalizacji, 
  • ratownictwa, 
  • usług stomatologicznych,  
  • transportu medycznego do Polski, 
  • transportu zwłok. 

Ponadto polisę można rozszerzyć o ochronę bagażu, OC i NNW. Dzięki temu, jeśli np. linie lotnicze zgubią lub uszkodzą Twoją walizkę, otrzymasz stosowne odszkodowanie na pokrycie strat.   

Wyjazd do Kanady to doskonały pomysł, jeśli uwielbiasz odkrywać dzikie zakątki przyrody. Przygotuj niezbędne dokumenty, a podczas wyjazdu unikniesz wielu nieprzyjemnych wydatków!  

Podsumowanie

  1. Aby wjechać do Kanady potrzebujesz paszportu i eTA, czyli elektronicznej autoryzacji podróży.  
  2. W Kanadzie można prowadzić samochód na polskim prawie jazdy przez 2-6 miesięcy pobytu.  
  3. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca, aby przed wyjazdem do Kanady kupić ubezpieczenie turystyczne.  

Najczęściej zadawane pytania:

Elektroniczną autoryzację podróży możesz wyrobić przez Internet, np. przez stronę https://www.canada.ca/. Potrzebujesz: 

  • paszportu, 
  • karty kredytowej lub debetowej, 
  • ważnego adresu e-mail. 

Po złożeniu wniosku o eTA należy zapłacić 7$. Następnie otrzymasz potwierdzenie dokonania opłaty. Należy je od razu wydrukować, ponieważ później nie można uzyskać kopii.  

Koszt przykładowego ubezpieczenia turystycznego do Kanady na 2 tygodnie dla 34-latka rozpoczyna się już od nieco ponad 5 zł za jeden dzień pobytu (dane na 21.03.2023 r.).  

Pamiętaj, że cena polisy turystycznej zależy od wielu czynników, np. długości trwania wyjazdu, a także od celu podróży. Dlatego najlepiej będzie, jeśli samodzielnie sprawdzisz wysokość składki w internetowej porównywarce ubezpieczeń.  

O Autorze

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments