Strona główna » Poradnik » Wiza do Wietnamu [2024] – czy jest potrzebna?

Wiza do Wietnamu [2024] – czy jest potrzebna?

Redakcja
18 marca 2024
Pola uprawne w Wietnamie i rolnik

Wietnam to kraj, który figuruje na listach wielu podróżników – i nic dziwnego! Jest tak różnorodny, że atrakcyjne jest w nim wszystko: jedzenie, buddyjskie świątynie i egzotyczne dla Europejczyków pola uprawne. Wjazd do Wietnamu wymaga jednak odpowiednich dokumentów. Jak wygląda proces starania się o wizę? Gdzie się zgłosić i jakie dokumenty dostarczyć? Przedstawiamy kompleksowy poradnik.

Co musisz wiedzieć przed wyjazdem do Wietnamu?

Zanim wyruszysz do Wietnamu, dowiedz się kilku najważniejszych informacji dotyczących bezpieczeństwa, ochrony zdrowia i przepisów dotyczących wwozu sprzętu do tego regionu.

Kwestie bezpieczeństwa

Choć Wietnam jest raczej krajem bezpiecznym, należy uważać na „kieszonkowców”, czyli złodziei, którzy wyciągają z torebek i kieszeni pieniądze i telefony. W Wietnamie popularnym sposobem kradzieży jest tzw. kradzież „na wyrwę” – jadący na skuterze złodziej wyrywa z rąk torebkę i błyskawicznie odjeżdża, a dogonienie go jest praktycznie niemożliwe.

Ruch na drogach

W Wietnamie wiele osób porusza się na jednośladach, ale ruch ten jest bardzo chaotyczny. Należy uważać zarówno wypożyczając skuter, jak i będąc pieszym. Co więcej, na drogach poza miastami dochodzi do dużej liczby wypadków. Policja bywa niestety stronnicza, a opieka medyczna – poza największymi miastami – nie zawsze spełnia podstawowe standardy. MSZ odradza więc samodzielną podróż motorem przez Wietnam.

Wwóz dronów

Wwiezienie drona na teren Socjalistycznej Republiki Wietnamu wymaga uzyskania oddzielnego pozwolenia wydawanego przez wietnamskie władze. Brak takiego dokumentu może skutkować karą finansową.

Kiedy jechać do Wietnamu?

Wietnam leży w strefie klimatu zwrotnikowego, czego konsekwencją są występujące na tym obszarze różne pory roku i zmienne warunki pogodowe. Wyróżnia się 3 główne regiony klimatyczne w Wietnamie: północny, środkowy i południowy. Trzeba mieć to na uwadze, planując wyjazd, gdyż warunki pogodowe między poszczególnymi regionami się różnią.

  • Północny Wietnam (Hanoi, Zatoka Ha Long) – panuje tutaj klimat monsunowy, a najlepszym czasem na podróż do tego regionu jest czas od marca do kwietnia oraz od października do listopada, kiedy temperatura jest łagodna, a opady deszczu niewielkie.
  • Środkowy Wietnam (Hué, Hoi An, Da Nang, Nha Trang) – leży w klimacie podrównikowym, dlatego najlepiej podróżować tam od lutego do maja, kiedy jest sucho i słonecznie.
  • Południowy Wietnam (Ho Chi Minh, Delta Mekongu, Phu Quoc) – ma klimat podrównikowy, z podziałem na dwie pory: suchą i deszczową. Najlepiej odwiedzać te okolice od grudnia do kwietnia.

Czy do Wietnamu potrzebna jest wiza?

Podróżując do Wietnamu, obywatele z Polski muszą mieć wizę. Obecnie jedyną możliwością jest uzyskanie e-Wizy, czyli elektronicznego pozwolenia na wjazd. Umożliwia ona turystom i podróżnym biznesowym odwiedziny Wietnamu w celach turystycznych lub biznesowych. W związku z tym, obecnie nie trzeba stawiać się osobiście w ambasadzie lub konsulacie i składać tradycyjnego wniosku wizowego.

Zniesienie promes i wiz wydawanych w konsulacie

Jeszcze do niedawna posiadanie e-Wizy nie była jedyną możliwością, aby wjechać do Wietnamu. Można było ubiegać się o promesę wizową, z którą później należało wystąpić o wizę na granicy podczas wjazdu/wlotu do kraju. Na lotnisku w Hanoi lub Sajgonie trzeba było zgłosić się ze zdjęciem do odpowiedniego punktu, by tam otrzymać wizę.

Inną opcją było uzyskanie wizy stacjonarnie, czyli w konsulacie. Trzeba było wówczas przygotować dokumenty takie jak:

  • paszport ważny minimum 6 miesięcy po podróży,
  • aktualne zdjęcie paszportowe na białym tle z twarzą na wprost,
  • wypełniony i podpisany wniosek wizowy do Wietnamu,
  • kopia biletu lotniczego lub rezerwacji w dwie strony,
  • zaproszenie lub rezerwacja hotelu,
  • do wizy biznesowej: z z Wietnamu, przesłane z tamtejszego MSZ oraz list delegujący z firmy wysyłającej pracownika,
  • zgoda RODO.

Czy możliwość uzyskania wizy w inny sposób niż przez internet zostanie jeszcze przywrócona? Tego nie wiadomo – na razie powyższe opcje są niedostępne do odwołania. Argumentem za ich zniesieniem jest przede wszystkim wygoda turystów.

Jak uzyskać e-Wizę do Wietnamu?

Proces uzyskania e-Wizy nie jest skomplikowany. Dzięki temu, że nie trzeba już osobiście stawiać się w konsulacie, jest również bardzo wygodny i o wiele krótszy – chociażby ze względu na to, że omija się długie kolejki. Obecnie wystarczy złożyć wniosek online na oficjalnej stronie rządu: https://visavietnamonline.org/apply-vietnam-visa/. Jest to jedyny bezpieczny i legalny sposób uzyskania wizy. Decyzję o przyznaniu e-Wizy podejmuje Departament Imigracyjny socjalistycznej Republiki Wietnamu.

Uwaga! Pozwolenie może zostać cofnięte lub jego termin ważności może zostać skrócony, jeśli naruszysz prawo albo okaże się, że faktyczny cel twojego pobytu jest niezgodny z zadeklarowanym.

Jak wygląda aplikowanie o e-Wizę krok po kroku?

Proces starania się o e-Wizę jest naprawdę łatwy. Oto instrukcja, jak starać się o pozwolenie na wjazd do Wietnamu:

  • wejdź na oficjalną stroną rządu Socjalistycznej Republiki Wietnamu,
  • wybierz język, w którym będziesz wypełniać formularz aplikacyjny,
  • prześlij skan paszportu,
  • dokonaj płatności za wizę online.

Teraz pozostaje już tylko czekać na decyzję władz wietnamskich. Jeśli twój wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, e-Wizę otrzymasz drogą mailową.

Ile kosztuje wiza do Wietnamu?

Koszt e-Wizy do Wietnamu to 25 USD (dolarów amerykańskich), czyli niecałe 100 złotych – w zależności od aktualnego kursu. Jeśli zależy ci na czasie, możesz wybrać opcję ekspresową (wówczas czas oczekiwania na wizę to maksymalnie 3 dni) i dopłacić 10 USD. Cena za e-Wizę jest niższa niż obowiązywała za wizę uzyskiwaną stacjonarnie w konsulacie.

Jak długo czeka się na wizę do Wietnamu?

Czas oczekiwania na e-Wizę wynosi od 3 do 5 dni roboczych. Ze względu na to, że pozwolenia te wydaje rząd wietnamski, trzeba liczyć się z kilkugodzinną różnicą czasu. Jeśli więc złożysz wniosek zbyt późno w piątek, może okazać się, że będzie procedowany dopiero w poniedziałek. Warto mieć to na uwadze, jeśli zależy ci na czasie. A jeśli 5 dni roboczych to dla ciebie zbyt długo, możesz starać się o wizę w trybie ekspresowym, czyli taką, którą wydaje się do 3 dni roboczych.

Wyspa Phu Quoc – wyłączona z ruchu wizowego

Kiedy nie trzeba starać się o wizę na wjazd do Wietnamu? Wtedy, gdy celem twojej podróży jest wyspa Phu Quoc. Można się dostać na nią drogą morską z Kambodży, drogą powietrzną z zagranicznego lotniska (również z Polski!) lub poprzez transfer przez jedno z lotnisk międzynarodowych na terenie Wietnamu. Warunkiem wjazdu jest wówczas posiadanie biletu transferowego na Phu Quoc i nieopuszczanie strefy transferowej lotniska.

Jeśli chcesz polecieć do Wietnamu, by spędzić wakacje rozkoszując się pięknymi plażami i wypoczywając w temperaturze 27-29°C, to miejsce spełni twoje oczekiwania.

Ubezpieczenie na wyjazd do Wietnamu

Zanim zaczniesz szukać lotów do Wietnamu i orientować się w cenach noclegów, zadbaj o jeszcze jedną ważną kwestię: ubezpieczenie podróżne. Polisa turystyczna do Wietnamu powinna zawierać przynajmniej:

  • koszty leczenia – ze względu na zagrożenie chorobami tropikalnymi rekomenduje się, aby sugerowana suma gwarantowana kosztów leczenia nie była niższa niż 50 000 euro; pokryją one koszty opieki medycznej, odpowiednich lekarstw, hospitalizacji, a w razie czego również transport medyczny do kraju,
  • koszty ratownictwa – dzięki nim ubezpieczyciel pokryje koszty ewentualnych akcji ratunkowych i poszukiwawczych,
  • NNW, czyli następstwa nieszczęśliwych wypadków – ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, jeśli podczas podróży do Wietnamu doznasz uszczerbku na zdrowiu.

Wietnam to niezwykle interesujący kraj o bogatej kulturze, przepysznej kuchni i niezwykłej przyrodzie. Ten egzotyczny dla Europejczyków region świata przyciąga niemal wszystkim – nawet malowniczo wyglądającymi polami uprawnymi. A co ważne – podróż tam nie musi kosztować majątku. Ceny jedzenia i noclegów są bowiem sporo tańsze niż w Polsce. Największy koszt stanowią bilety, ale i te można kupić stosunkowo niedrogo, polując na okazje w liniach lotniczych.

Podsumowanie

  • Obywatele Polski muszą mieć na wjazd do Wietnamu wizę.
  • Obecnie jedyną możliwą do uzyskania wizą jest e-Wiza, czyli elektroniczne pozwolenie na wjazd do Wietnamu.
  • Na e-Wizę czeka się do 5 dni roboczych, a koszt jej wyrobienia to 25 USD.
  • Jedyna strefą wyłączoną z ruchu wizowego jest wietnamska wyspa Phu Quoc, na którą można dostać się między innymi bezpośrednio z Polski.
  • Przed wylotem do Wietnamu należy zorganizować sobie solidne ubezpieczenie turystyczne. Powinno zawierać koszty leczenia nie mniejsze niż 50 000 euro, NNW oraz koszty ratownictwa.

FAQ

Aktualne informacje dotyczące zagrożeń atakami terrorystycznymi czy katastrof naturalnych w różnych krajach zawsze znajdziesz na polskiej stronie rządowej. W przypadku Wietnamu szukaj ich tutaj.

Obecnie nie ma możliwości uzyskania tradycyjnej wizy do Wietnamu, stawiając się w konsulacie. Jedyną opcją otrzymania pozwolenia na wjazd jest złożenie wniosku online.

E-Wiza uprawnia do wjazdu na teren Socjalistycznej Republiki Wietnamu na czas nie dłuższy niż 90 dni. Jest więc dokumentem, z którym można polecieć na krótkie wakacje w ten region, ale i zostać trochę dłużej – do 90 dni.

Nie. Należy jedynie pamiętać, że cudzoziemcy mogą poruszać się po całym kraju, z wyłączeniem stref zamkniętych, wojskowych oraz obszarów górskich z ruchem zamkniętym dla turystów

Niezwykle ważna jest zgodność danych we wniosku z informacjami z paszportu. Jeśli masz dwa imiona lub dwuczłonowe nazwisko – musisz wpisać to również do wniosku wizowego. Rozbieżność w informacjach może skutkować odmową wydania wizy.

O Autorze

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments