Strona główna » Poradnik » Wiza do Egiptu – jak ją uzyskać?

Wiza do Egiptu – jak ją uzyskać?

Redakcja
20 lutego 2024
Na zdjęciu widać pustynie sfinksa i piramidy w Egipcie

Planujesz wakacje w Egipcie? Pamiętaj o tym, że polscy obywatele do przekroczenia granicy potrzebują nie tylko paszportu, ale również wizy turystycznej. Trzeba złożyć o nią wniosek do 7 dni przed przylotem. Jak to zrobić i jakie są koszty uzyskania wizy? Przedstawiamy kompleksowy poradnik.

Co musisz wiedzieć zanim zorganizujesz wyjazd do Egiptu?

W Egipcie występuje podwyższone zagrożenie terroryzmem, należy więc zachować szczególną ostrożność, planując podróż w tamten region. Egipskie władze mogą zaaresztować ludzi pod zarzutem zagrożenia bezpieczeństwa państwa oraz ograniczać dostęp do zatrzymanych. Należy zachować ostrożność zwiedzając miejsca, w których gromadzi się więcej osób, np. główne atrakcje turystyczne czy obiekty kultu religijnego. Jest również ryzyko ataków terrorystycznych na autobusy, samoloty i lotniska.

Według informacji z Ministerstwa Spraw Zagranicznych (MZS) najbezpieczniej jest lecieć do Egiptu nie na własną rękę, ale na wakacje zorganizowane przez certyfikowane biuro podróży. Wówczas masz opiekę rezydentów na miejscu i bezpośrednią pomoc w razie zagrożenia.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże:

 • do gubernatorstwa Synaju Północnego,
 • na obszary znajdujące się przy granicy z Libią i Sudanem, w tym do tzw. trójkąta Halaib (południowo-wschodniego rejonu przy granicy z Sudanem),k
 • do Doliny Nilu pomiędzy Asuanem i granicą z Sudanem (z wyjątkiem Abu Simbel) – jeśli nie są konieczne.

Na pozostałym terytorium Egiptu MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności.

Uwaga! Jeśli planujesz nagrywać lub fotografować za pomocą drona (nawet w celach prywatnych), musisz mieć pozwolenie na jego wwiezienie do Egiptu. Zezwolenia wydaje egipskie Ministerstwo Obrony lub Egyptian Civil Aviation Authority (ECCA). Drony traktowane są jak sprzęt specjalny – jeśli będziesz próbować przekraczać granicę ze sprzętem, na który nie masz zezwolenia, zostanie on skonfiskowany przez służby celne.

Wiza do Egiptu – obowiązkowa dla obywateli z Polski

Żeby wjechać do Egiptu, potrzebujesz wizy turystycznej – nie ma znaczenia, czy przylatujesz na wakacje z biurem podróży czy samodzielnie organizujesz pobyt. Wizy nie można zorganizować na lotnisku w dniu przylotu, tak jak zdarza się to czasem w przypadku innych krajów. Można starać się o jej uzyskanie na lotnisku, ale wniosek trzeba złożyć najpóźniej do 7 dni przed przylotem. Poza tym o wizę można zaaplikować poprzez stronę internetową albo w egipskim przedstawicielstwie dyplomatycznym.

Jakie rodzaje wiz obowiązują przy wjeździe do Egiptu?

Do Egiptu można wjechać, uzyskując jedną z następujących wiz: jednokrotnego wjazdu oraz wielokrotnego wjazdu. Można otrzymać ją w formie elektronicznej (e-wiza) na maila albo udać się do konsulatu (wiza konsularna). W konsulacie niezbędne jest okazanie paszportu w celu wklejenia wizy.

Wizy jednokrotnego wjazdu to:

 • e-wiza turystyczna 30-dniowa: umożliwia wjazd w celu zwiedzania lub innym celu turystycznym i ważna jest według dat zawartych we wniosku; obowiązuje przez maksymalnie 30 dni pobytu;
 • wiza turystyczna 30-dniowa: umożliwia wjazd w celu zwiedzania lub innym celu turystycznym, ważna jest 90 dni od daty wydania i obowiązuje przez maksymalnie 30 dni pobytu;
 • wiza biznesowa 30-dniowa: umożliwia wjazd w celach biznesowych, w celu podpisywania umów, ale także w celu zwiedzania; jest ważna 90 dni od daty wydania i obowiązuje przez maksymalnie 30 dni pobytu.

Wizy wielokrotnego wjazdu to:

 • e-wiza turystyczna 30-dniowa: umożliwia wjazd w celu zwiedzania lub innym celu turystycznym i ważna jest według dat zawartych we wniosku, obowiązuje przez maksymalnie przez 30 dni pobytu;
 • wiza biznesowa 180-dniowa: umożliwia wjazd w celach biznesowych, w celu podpisywania umów, ale także w celu zwiedzania, ważna jest 180 dni od daty wydania i obowiązuje przez maksymalnie 30 dni na każdy pobyt.

Istnieje również specjalny rodzaj wizy, tzw. wiza „Sinai Only”, przewidziana dla turystów. Podróżując do kurortów położonych na Półwyspie Synaj, takich jak Sharm El-Sheikh, Taba czy Dahab można otrzymać na lotnisku bezpłatną wizę, wydawaną jako stempel paszportowy. Jest ona ważna przez 14 dni i uprawnia do podróżowania po wschodnim Wybrzeżu Półwyspu Synaj: od Granic Ras Mohammed (w pobliżu miasta Sharm el Sheikh) do Taby włącznie oraz do Klasztoru Świętej Katarzyny na południu półwyspu. Mając taką wizę, nie można poruszać się poza wyznaczonym regionem ani jeździć na wycieczki fakultatywne do innych miejscowości Egiptu.

Jakie dokumenty potrzebne są do uzyskania wizy?

Aby otrzymać wizę do Egiptu, musisz dostarczyć odpowiednie dokumenty. Należą do nich:

 • paszport – musi być ważny jeszcze co najmniej 6 miesięcy po dacie zakończenia podróży,
 • skan paszportu w kolorze – pierwsza strona dokumentu wraz z danymi,
 • wypełniony wniosek wizowy – pobierzesz go ze strony lub z konsulatu,
 • dwa aktualne zdjęcia (do wizy tradycyjnej).

W przypadku wizyty biznesowej, do wniosku wizowego należy dołączyć zaproszenie od firmy.

Aby zdjęcie zostało zaakceptowane, musi spełniać normy:

 • jego tło powinno być jasne i jednolite,
 • musi być wykonane na wprost, z otwartymi oczami i zamkniętymi ustami,
 • włosy nie mogą przysłaniać twarzy, a jej wyraz musi być naturalny,
 • musi być wykonane w kolorze, ostre i wyraźnie pokazujące oczy oraz twarz z obu stron,
 • na zdjęciu powinna być widoczna głowa do górnej części barków (twarz musi zajmować 70-80% miejsca),
 • nie można mieć nakrycia głowy ani okularów z ciemnymi szkłami.

Fotografia musi być stosunkowo nowa i przedstawiać aktualny wizerunek, czyli powinna zostać wykonana nie później niż w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

Ile kosztuje wiza do Egiptu?

Ceny wyrobienia wizy do Egiptu kształtują się następująco:

 • wiza jednokrotnego wjazdu – 25 dolarów amerykańskich,
 • wiza wielokrotnego wjazdu – 60 dolarów amerykańskich.

Czas oczekiwania na wizę to 8 dni w przypadku trybu standardowego oraz 5 dni w przypadku trybu ekspresowego.

Czy ubezpieczenie jest w Egipcie obowiązkowe?

Jedną z najważniejszych kwestii, o które musisz zadbać przed wylotem do Egiptu jest ubezpieczenie. Według informacji polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych jest ono w tym kraju obowiązkowe. Opieka medyczna jest tam bardzo kosztowna, dlatego koniecznie wykup dobrą polisę, dzięki której nie zaskoczą cię nawet najbardziej nieprzewidziane sytuacje.

Jednorazowa konsultacja medyczna w szpitalu czy prywatnej przychodni w Egipcie to koszt kilkudziesięciu euro, a jeden dzień hospitalizacji to nawet 200 euro. Zabiegi czy operacje są jeszcze droższe. Nie mając ubezpieczenia, wszystkie koszty leczenia będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni.

Jak wybrać dobre ubezpieczenie na podróż do Egiptu?

Czym kierować się, kupując polisę na wyjazd do Egiptu? Przede wszystkim warto wybrać ofertę, która zabezpieczy cię przed różnymi sytuacjami. Najtańsze, ograniczone i bardzo podstawowe opcje należy raczej odrzucić – prawdopodobnie nie pokryją nawet większości kosztów ewentualnego leczenia.

Co powinna zawierać dobra, bezpieczna polisa?

 • Koszty leczenia – to najważniejszy element polisy turystycznej. W przypadku krajów, gdzie opieka medyczna jest droga, powinny być możliwie jak najwyższe.
 • Koszty transportu medycznego i transportu do kraju – jeśli ze względu na stan zdrowia będzie konieczne przewiezienie cię transportem medycznym do szpitala albo do Polski, będzie to bardzo drogie. Transport do Polski może kosztować od kilku, do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.
 • Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC) – możesz na nie liczyć, jeśli na skutek twojego nieumyślnego działania szkody doznają osoby trzecie lub ich mienie. Warto dokupić tę opcję, szczególnie podróżując z dziećmi. Najbezpieczniej jest wybrać opcję, w której gwarantowana suma OC nie jest niższa niż 100 000 euro.
 • Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) – ubezpieczyciel pokryje najważniejsze koszty i wypłaci ci odszkodowanie, jeśli w wyniku nieszczęśliwego zdarzenia doznasz uszczerbku na zdrowiu.

Marzy ci się wyjazd do Egiptu, zwiedzanie piramid i wypoczynek nad basenem? Choć to popularny kierunek wakacyjny, obywatele z Polski muszą zaopatrzyć się w wizę wjazdową. Aby ją zdobyć, należy złożyć wniosek i uiścić opłatę. Czas oczekiwania wynosi do 8 dni, dlatego zaplanuj załatwienie tej formalności odpowiednio wcześnie.

Podsumowanie

 • Obywatele z Polski muszą mieć wizę turystyczną albo biznesową, aby wjechać do Egiptu.
 • Egipt jest krajem z podwyższonym ryzykiem ataków terrorystycznych, więc raczej wybierz się tam z certyfikowanym biurem podróży niż na własną rękę.
 • Wniosek o wizę należy złożyć do 7 dni przed wjazdem do Egiptu – nie ma możliwości otrzymania jej na lotnisku, bez wcześniejszego zaaplikowania.
 • Koszt wyrobienia wizy to 25 dolarów w przypadku wizy jednorazowej i 60 dolarów w przypadku wizy wielokrotnego wjazdu.
 • Wyjeżdżając do Egiptu, musisz mieć polisę ubezpieczeniową. Najlepiej, aby obejmowała wysokie koszty leczenia, koszty transportu medycznego (również do kraju) oraz OC i NNW.

FAQ

Tak. Wiza jest potrzebna zarówno wtedy, gdy podróżujesz z biurem podróży, jak i gdy organizujesz wyjazd na własną rękę.

Wniosek o wizę na wjazd do Egiptu można złożyć internetowo na stronie www.visa2egypt.gov.eg.

Do wniosku wizowego należy dołączyć następujące dokumenty: paszport ważny na co najmniej 6 miesięcy po dacie zakończenia podróży, skan paszportu w kolorze – pierwszą stronę dokumentu wraz z danymi, dwa aktualne zdjęcia (jeśli aplikujesz o wizę tradycyjną)

Standardowy czas wyrabiania wizy to 8 dni, zaś ekspresowy – 5dni.

Wyrobienie wizy jednorazowej to koszt 25 dolarów, a wielokrotnego wjazdu – 60 dolarów.

O Autorze

Ocena: 5/5 (Głosów: 1)
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments