Strona główna » Poradnik » Wiza do Turcji [2024] – czy jest potrzebna?

Wiza do Turcji [2024] – czy jest potrzebna?

Redakcja
18 marca 2024
miasto w Turcji

Wybierasz się na wakacje do Turcji? Dobra wiadomość jest taka, że nie potrzebujesz wizy wjazdowej. W niektórych sytuacjach takie pozwolenie jest jednak nieodzowne. Kiedy i kto musi się o nią postarać, aby wjechać na teren Turcji? Wyjaśniamy.

O czym musisz wiedzieć przed podróżą do Turcji?

Zanim wyjedziesz do Turcji, sprawdź najważniejsze informacje dotyczące pobytu w tym kraju.

Bezpieczeństwo

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże w regiony graniczące z Syrią i Irakiem: okręgi Hatay, Kilis oraz Diyarbakir, Batman, Şırnak, Hakkari. Na tych terenach odbywają się bowiem operacje wojskowe i policyjne, a także utrzymuje się zagrożenie terroryzmem. Dodatkowo, ministerstwo zaleca rezygnację z podróży (poza koniecznymi) do:

 • okręgów Gaziantep, Şanliurfa, Mardin i przy granicy z Syrią,
 • okręgów Van i Ağrı przy granicy z Iranem.

MSZ zaleca również szczególna ostrożność w czasie podróży do prowincji Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kilis, Kahramanmaraş, Malatya, Osmaniye i Şanlıurfa. W 2023 roku miało tam miejsce trzęsienie ziemi, a obecnie trwa w tych regionach odbudowa zniszczonej wówczas infrastruktury.

W związku z toczącą się przy granicy Turcji wojną, ruch na drogach kontroluje wojsko i żandarmeria – przeprowadzają kontrole pasażerów w autobusach i samochodach. Cudzoziemcy – również turyści w hotelach – mogą zostać skontrolowani przez policję i służby bezpieczeństwa.

Terroryzm

Turcja jest państwem zagrożonym terroryzmem, w którym w przeszłości miały miejsce ataki terrorystyczne (np. w 2022 roku w Stambule). W związku z tym zachowuj szczególną ostrożność przebywając w miejscach skupiających dużą liczbę osób: w pobliżu atrakcji turystycznych, dyskotek czy budynków użyteczności publicznej.

Media społecznościowe

Uważaj na to, co zamierzasz publikować w sieci w kwestii pobytu w Turcji. Miejscowe władze śledzą aktywność internetową dotyczącą kraju, również w mediach społecznościowych. Jeśli jakiś wpis uznają za nieprzychylny albo obraźliwy wobec Turcji, autora tekstu mogą zatrzymać albo wydalić z kraju.

Uwaga! Każda karta SIM kupiona w tureckim salonie sieci telefonii komórkowej lub w punktach sprzedaży, podlega rejestracji. Aby nabyć taką kartę, musisz okazać paszport, który jest kopiowany i przechowywany przez dany salon. Po zalogowaniu się do sieci, to ty jako właściciel karty ponosisz odpowiedzialność za wszelkie czynności wykonane przy jej użyciu. Wyjeżdżając z Turcji, nie przekazuj karty żadnej innej osobie – wciąż jesteś bowiem odpowiedzialny za to, co będzie z nią robione.

Czy wiza do Turcji jest potrzebna?

Od marca 2020 roku obywatele z Polski nie muszą mieć wizy wjazdowej do Turcji, jeśli jadą tam w celach turystycznych albo biznesowych. Bez wizy można przebywać na terenie tego kraju maksymalnie 90 dni. Pozwolenie na wjazd musisz mieć wtedy, gdy zamierzasz zostać tam dłużej niż wskazany czas.

Jakich dokumentów potrzebujesz, by wjechać do Turcji?

Aby wjechać do Turcji nie potrzebujesz wizy, natomiast niezbędny będzie ważny dowód osobisty. Choć paszport nie jest obowiązkowy, również uprawnia cię do przekroczenia granicy. Co więcej – jeśli z jakiegoś powodu nie masz możliwości wziąć dowodu, a na wyrobienie paszportu brakuje ci czasu, możesz wjechać do Turcji z paszportem tymczasowym.

Kiedy potrzebna jest wiza do Turcji?

Wiza do Turcji jest potrzebna wtedy, gdy chcesz zostać w tym kraju dłużej niż 90 dni. Koniecznie należy złożyć wniosek o takie pozwolenie, jeżeli planujesz tam pracować albo studiować. W sytuacji, gdy znajdujesz się aktualnie w Turcji i chcesz przedłużyć pobyt powyżej 90 dni, również musisz załatwić niezbędne formalności. W tym celu należy udać się najbliższego urzędu ds. cudzoziemców.

Nielegalne jest przebywanie na terenie Turcji dłużej niż 90 dni bez wizy. Jeśli zostaniesz na tym złapany, grozi ci zakaz ponownego wjazdu do kraju przez czas określony przez władze, kara pieniężna a nawet deportacja.

Jak kupić wizę do Turcji?

Planujesz dłuższy pobyt w Turcji? Wizę możesz zorganizować na dwa sposoby:

 • wypełniając wniosek wizowy w ambasadzie Turcji w Warszawie, · wypełniając wniosek o e-wizę na stronie www.evisa.gov.tr

Wygodnym i szybkim sposobem uzyskania wizy jest druga opcja, czyli załatwienie formalności przez internet. Co musisz wiedzieć o e-wizie?

 • Jest to oficjalny dokument, który zezwala jego posiadaczowi na wjazd i podróż po Turcji.
 • Otrzymuje się ją drogą elektroniczną, po wypełnieniu wniosku, uiszczeniu opłaty i otrzymaniu pozytywnej decyzji.
 • E-wiza jest ważna 180 dni od daty jej wydania.

Załatwiając wizę pamiętaj o tym, że twój paszport powinien być ważny co najmniej 60 dni dłużej niż wynosi maksymalny okres pobytu bezwizowego, a więc 150 dni.

Ile kosztuje wiza do Turcji?

Koszt wizy do Turcji to koszt około 60 dolarów amerykańskich (USD). Aktualne ceny wiz znajdziesz na stronie Ambasady Tureckiej w Polsce.

Uwaga! Ministerstwo Spraw Zagranicznych przestrzega przed zlecaniem załatwienia wizy firmom zewnętrznym. Niektórzy pośrednicy wprowadzają podróżnych w błąd co do konieczności posiadania wizy i pobierają bardzo wysokie prowizje.

Ubezpieczenie na wyjazd do Turcji

Jeśli planujesz wyjazd do Turcji w celach turystycznych, nie musisz załatwiać wielu formalności. Potrzebujesz jedynie ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Kwestią, o której nie możesz natomiast zapomnieć, jest zorganizowanie sobie i swojej rodzinie dobrego ubezpieczenia turystycznego. Co powinno obejmować?

 • Koszty leczenia – specjaliści zalecają wykupienie polisy, która pokryje wydatki w wysokości przynajmniej 50 000 EUR. Jeśli jesteś w grupie podwyższonego ryzyka z powodu wieku lub zdiagnozowanych schorzeń warto podnieść tę kwotę nawet do 100 000 EUR. Dlaczego to tak ważne? W Turcji opieka medyczna jest bardzo droga i w większości sprywatyzowana. Wizyta u lekarza czy pobyt w szpitalu będę cię więc bardzo dużo kosztowały.
 • Koszty transportu medycznego – jeśli będzie potrzeba przetransportowania cię z miejsca wypadku do szpitala, a nawet do Polski, bez ubezpieczenia zapłacisz horrendalne sumy. Rozszerz polisę o ten dodatek, aby mieć 100% pewności, że w razie wypadku będziesz zabezpieczony.
 • NNW – ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, które gwarantuje ci wypłatę odszkodowania przez ubezpieczyciela, jeśli na skutek wypadku doznasz uszczerbku na zdrowiu.
 • OC w życiu prywatnym – to polisa, która gwarantuje, że ubezpieczyciel pokryje koszty, jeśli na skutek twojego nieumyślnego działania szkody doznają osoby trzecie lub ich mienie. Warto dokupić tę opcję, szczególnie podróżując z dziećmi. Najbezpieczniej jest wybrać opcję, w której gwarantowana suma OC nie jest niższa niż 100 000 euro.

Ubezpieczenie na podróż do Turcji można kupić już od kilku złotych za osobę za dzień.

Kiedy lecieć do Turcji?

Jeśli planujesz wyjazd wakacyjny, a twoim głównym celem jest relaks na plaży i kąpiele w basenie, zaplanuj podróż w miesiącach letnich: czerwcu, lipcu albo sierpniu. Temperatury wynoszą w Turcji wówczas powyżej 30C! Pamiętaj jednak o tym, że w sezonie kraj ten jest bardzo tłoczny, a w kurortach dodatkowo ceny są dosyć wygórowane.

Jeżeli nastawiasz się raczej na zwiedzanie, możesz lecieć w każdym innym miesiącu – najzimniej jest w Turcji w styczniu, ale nawet wówczas temperatury rzadko spadają poniżej 10C.

Turcja to duży kraj ze zróżnicowanym klimatem. Gdy zdecydujesz już, w jaki region wyruszasz, sprawdź dokładną pogodę dla tego konkretnego obszaru.

Turcja to ciekawy kraj, który przyciąga orientalną kulturą, kuchnią i architekturą. Turyści chętnie zwiedzają Stambuł, malowniczą Kapadocję oraz odwiedzają popularne kurorty w Alanyi czy Antalyi. Zniesienie wiz dla obywateli z Polski sprawiło, że wyjazd do tego kraju jest obecnie bardzo łatwy – wystarczy mieć ważny dowód.

Podsumowanie

 • Obywatele z Polski nie potrzebują wizy do Turcji, jeśli lecą na krócej niż 90 dni.
 • Żeby wjechać na czas dłuższy niż 90 dni, niezbędne jest uzyskanie wizy.
 • Na wjazd do Turcji można ubiegać się o standardową wizę w ambasadzie oraz o e-wizę, czyli elektroniczne pozwolenie na wjazd.
 • Opieka medyczna w Turcji jest droga, dlatego warto kupić przed podróżą solidne ubezpieczenie, obejmujące wysokie koszty leczenia.
 • Ubezpieczenie można kupić przez internet i otrzymać je mailowo.

FAQ

W regionach, które nie sąsiadują z Irakiem oraz Syrią jest bezpiecznie, natomiast Turcja to kraj, w którym zdarzały się w niedawnej przeszłości zamachy terrorystyczne. Trzeba mieć to na uwadze, podróżując po tym kraju i zachować szczególną ostrożność, przebywając w dużych skupiskach ludzi.

Każda osoba, która wlatuje do Turcji na dłużej niż 90 dni musi mieć własną wizę – nawet noworodki.

W przypadku podróży biznesowych, trwających krócej niż 90 dni nie potrzebujesz wizy

Nie, ubezpieczenie nie jest wymagane. Biorąc jednak pod uwagę wysokie koszty leczenia w Turcji, warto zadbać o solidną polisę.

Karta EKUZ honorowana jest wyłącznie w krajach Unii Europejskiej oraz w państwach należących do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). W Turcji niestety nie działa.

O Autorze

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments