Strona główna » Poradnik » Wiza do Kanady – czy jest potrzebna?

Wiza do Kanady – czy jest potrzebna?

Redakcja
20 lutego 2024
latarnia morska i flaga Kanady

Planujesz wyjazd do Kanady? To ciekawa destynacja, która ma turystom do zaoferowania przepiękną przyrodę i ciekawe miasta. Jak zorganizować taki wyjazd i jakie formalności załatwić przed wylotem? Czy wiza na wjazd jest potrzebna obywatelom z Polski? Wyjaśniamy.

Wiza do Kanady – czy musisz ją mieć?

Wiza do Kanady nie jest potrzebna, pod warunkiem, że podróżujesz w celach turystycznych albo biznesowych i nie zamierzasz przebywać w tym kraju dłużej niż 90 dni. Żeby wjechać do Kanady, musisz mieć paszport ważny dłużej niż 6 miesięcy oraz Elektroniczną Autoryzację Podróży (eTA). O ten dokument musisz wystąpić przed wyjazdem.

Czym jest eTA?

eTA, czyli „Electronic Travel Authorization”, to( Elektroniczna Autoryzacja Podróży. Jest to system wydawania pozwoleń na wjazd zgodny z przepisami krajów zwolnionych z obowiązku wizowego. Dzięki niemu podróżujący z Polski do Kanady nie muszą mieć wizy turystycznej. Wystarczy złożenie wniosku i uzyskanie właśnie tej Elektronicznej Autoryzacji Podróży.

Co ciekawe, eTA jest połączona z paszportem. Gdy o nią zawnioskujesz, w ciągu pięciu lat możesz podróżować do Kanady – aż do momentu wygaśnięcia ważności twojego paszportu. Wyrobienie nowego dokumentu będzie wiązało się z koniecznością ponownego aplikowania o eTA.

Jak i gdzie wnioskować o eTA?

Złożenie wniosku o Elektroniczną Autoryzację Podróży nie jest skomplikowane i odbywa się online na stronie https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/visit-canada/eta/apply.html.

Cały proces składa się z kilku kroków:

  • · przygotowania dokumentów – zanim zaczniesz procedurę upewnij się, że masz przy sobie ważny paszport oraz środki na koncie lub karcie, by uiścić opłatę aplikacyjną,
  • wejścia na stronę aplikacyjną eTA (https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/visit-canada/eta/apply.html), na której znajdziesz informacje i instrukcje dotyczące Elektronicznej Autoryzacji Podróży,
  • zapoznania się z informacjami wstępnymi i wymaganiami – w ten sposób upewnisz się, że spełniasz kryteria do otrzymania Elektronicznej Autoryzacji Podróży,
  • wypełnienia formularza zgłoszeniowego – należy w nim podać swoje dane osobowe, informacje o paszporcie, planowaną datę podróży, informacje kontaktowe i inne potrzebne dane,
  • uiszczenia opłaty w wysokości 7 dolarów kanadyjskich za pomocą karty kredytowej lub debetowej,
  • przesłania wniosku – na tym etapie sprawdź raz jeszcze, czy podane przez ciebie informacje są poprawne i zgodne z danymi w paszporcie.

Jak długo czeka się na decyzję o przyznaniu eTA?

Decyzja o przyznaniu Elektronicznej Autoryzacji Podróży przychodzi prawie od razu po wysłaniu dokumentów. W ciągu kilku minut dostajesz ją na podany przez adres mailowy. Jeśli wniosek zostanie zaakceptowany, otrzymasz e-mail z potwierdzeniem oraz numerem eTA. Elektroniczna Autoryzacja Podróży będzie automatycznie powiązana z twoim paszportem.

Planujesz zwiedzanie Kanady? Wykup ubezpieczenie

Opieka medyczna w Kanadzie jest na wysokim poziomie i z pewnością w razie wypadku czy choroby możesz liczyć na profesjonalną pomoc medyczną. To wiąże się jednak z wysokimi kosztami, które w całości musi pokryć obcokrajowiec . Wizyta u internisty to koszt około 100 dolarów kanadyjskich, a doba w szpitalu nawet 2 tysiące dolarów kanadyjskich – i to bez zabiegów i leków. Żeby więc uniknąć tak wysokich opłat, zadbaj przed wyjazdem o dobrą polisę. Dobrą, czyli jaką? Taką, która zapewnia pełną ochronę w każdej sytuacji.

Ubezpieczenie na wyjazd do Kanady powinno uwzględniać:

  • pokrycie kosztów leczenia i ratownictwa, w tym kosztów transportu medycznego (najlepiej na możliwie najwyższą sumą gwarantowaną, gdyż powrót do Polski transportem medycznym to horrendalne sumy),
  • NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków,
  • OC, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (szczególnie jeśli jedziesz z dziećmi!),
  • ochronę bagażu,
  • assistance.

Kanada to bezpieczny kraj, jednak wielu sytuacji nie jesteś w stanie przewidzieć czy się coś stanie. Żeby podróżować bez stresu i z lekką głową, nie oszczędzaj na polisie i wybierz kompletną opiekę ubezpieczyciela. To bardzo ważne szczególnie wtedy, gdy jedziesz z dziećmi albo masz przewlekłe choroby.

Wyjazd do pracy w Kanadzie – wiza pracownicza jest konieczna

Planujesz wyjechać do Kanady na dłużej i podjąć tam pracę? Tym razem bez wizy się nie obejdzie. Przed wyjazdem musisz złożyć wniosek o uzyskanie stosownego pozwolenia – sam paszport i eTA nie wystarczą. Wiza pracownicza jest podstawą, aby znaleźć w Kanadzie legalne zatrudnienie na określony czas.

Proces otrzymania wizy pracowniczej jest bardziej skomplikowany niż uzyskanie eTA i zwykle wymaga spełnienia konkretnych kryteriów oraz załatwienia różnych formalności.

O jaką wizę powinieneś się starać, chcąc pracować w Kanadzie? Rodzajów wiz pracowniczych jest kilka i można się o nie starać w ramach rządowych programów pracowniczych. Należą do nich:

  • Temporary Foreign Worker Program (TFWP) – program tymczasowych pracowników zagranicznych, obejmujący różne sektory gospodarki,
  • International Experience Canada (IEC) – program umożliwiający młodym osobom ( w wieku od 18 do 35 lat) pracę i podróżowanie w Kanadzie przez jakiś czas,
  • Provincial Nominee Program (PNP) – program dla pracowników, którzy otrzymują skierowanie do danej pracy od konkretnej prowincji i chcą zostać w Kanadzie na stałe.

Warto wiedzieć, że wiza pracownicza jest wydawana na określony czas. Można ją później przedłużyć, a zdarza się nawet tak, że po pewnym czasie pracy można ubiegać się o status stałego rezydenta albo wręcz obywatela Kanady!

Jak wyrobić wizę pracowniczą do Kanady?

Formalności w przypadku wizy pracowniczej jest znacznie więcej niż w sytuacji wyjazdu turystycznego, co jest całkowicie zrozumiałe. Co musisz zrobić, aby starać się o pozwolenie na wjazd w celu zarobkowym? Konkretne wymogi zależą od rodzaju wizy, ale najczęściej:

  • należy wykazywać określone umiejętności (związane z zawodem czy stanowiskiem),
  • znać język angielski lub francuski na wymaganym poziomie,
  • mieć doświadczenie (związane z pracą, którą planujesz wykonywać),
  • mieć zaproszenie od pracodawcy lub potwierdzenie zatrudnienia.

Najczęściej nie można uzyskać wizy bez wcześniejszego znalezienia zatrudnienia w Kanadzie, które może potwierdzić pracodawca. Firma, która zamierza cię zatrudnić, również musi spełnić szereg formalności.

Proces wnioskowania o wizę jest dosyć skomplikowany – wymaga dostarczenia wielu różnych dokumentów, na przykład umowy o pracę, rekomendacji od pracodawcy, certyfikatów zawodowych, badań medycznych, zaświadczenia o niekaralności i innych. Wizę pracowniczą należy opłacić – koszt takiego pozwolenia zależy między innymi od rodzaju wizy.

Przeprowadzka do Kanady? Musisz mieć wizę na pobyt stały

Chcesz zmienić miejsce zamieszkania i osiąść na stałe w Kanadzie? Niezbędne będzie pozwolenie, czyli wiza na pobyt stały. Jeśli rzeczywiście chcesz tam zamieszkać, warto się o nią postarać, ponieważ otrzymanie statusu stałego rezydenta otwiera dużo możliwości, między innymi:

  • możliwość podjęcia pracy,
  • możliwość podjęcia nauki,
  • korzystanie z systemu opieki zdrowotnej.

Istnieją różne programy, które umożliwiają uzyskanie wizy na stały pobyt w Kanadzie. Należą do nich między innymi:

  • Ekspresowy Program Przyjmowania Imigrantów (Express Entry) – jest przeznaczony dla wykwalifikowanych pracowników i osób z pożądanymi na rynku pracy umiejętnościami zawodowymi,
  • Program Przyjmowania Rodzin (Family Sponsorship) – zaprojektowany dla obywateli i rezydentów, którzy chcą sprowadzić swoje rodziny do Kanady,
  • Program Przyjmowania Biznesowego (Business Immigration) – opracowany dla przedsiębiorców i inwestorów chcących rozpocząć działalność gospodarczą w Kanadzie.

Wymogi wobec osób aplikujących różnią się w zależności od programu. Najczęstsze wymagania, które brane są pod uwagę to znajomość języka angielskiego albo francuskiego, doświadczenie zawodowe, umiejętności oraz wykształcenie.

Kanada to piękny, ciekawy i różnorodny kraj, który z pewnością warto przynajmniej raz w życiu odwiedzić! Podróż w celach turystycznych ułatwia fakt, że nie trzeba mieć na taki wjazd wizy – wystarczy eTA, czyli Elektroniczna Autoryzacja Podróży, powiązana z paszportem. Załatwia się ją bardzo szybko i jest niedroga.

Podsumowanie

  • Obywatele z Polski nie potrzebują wizy, aby podróżować do Kanady
  • Dokument, który jest wymagany, aby wjechać do Kanady to eTA, czyli Elektroniczna Autoryzacja Podróży. Trzeba mieć również ważny paszport.
  • Jeśli chcesz wyjechać do Kanady na dłużej i tam pracować, potrzebujesz wizy pracowniczej. Proces jej uzyskania jest dłuższy i bardziej skomplikowany niż w przypadku wyjazdu turystycznego.
  • Jeśli chcesz przeprowadzić się do Kanady, potrzebujesz wizy na pobyt stały. Rząd kanadyjski oferuje kilka programów, w ramach których można starać się o uzyskanie statusu stałego rezydenta.

FAQ

Nie. Obowiązek wizowy dla Polaków chcących wjechać do Kanady w celach turystycznych lub biznesowych (pobyt poniżej 90 dni) został zniesiony.

Zanim wyruszysz do Kanady musisz uzyskać eTA, czyli Elektroniczną Autoryzację Podróży. Wówczas jedyne dokumenty, których potrzebujesz to właśnie eTA oraz paszport.

Załatwienie eTA jest bardzo proste i szybkie. Wystarczy złożyć wniosek na stronie https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/visit-canada/eta/apply.html, uiścić opłatę (7 dolarów kanadyjskich) i podać dane osobowe oraz informacje dotyczące podróży.

Nie. Na pobyt zarobkowy i dłuższy niż 90 dni wymagana jest wiza pracownicza. Aby ją uzyskać trzeba spełnić szereg wymagań – najczęściej mieć również ustalone zatrudnienie, które poświadczy pracodawca.

O Autorze

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments