Strona główna » Poradnik » Czy do Hongkongu potrzebna jest wiza?

Czy do Hongkongu potrzebna jest wiza?

Redakcja
3 lipca 2024
Hongkong, Miasto, wysokie wieżowce

Hongkong to nowoczesne, dynamiczne miasto pełne zarówno wysokich wieżowców, jak i uliczek ze straganami. Ściągają tu turyści z całego świata oraz inwestorzy, którzy widzą potencjał w tym rejonie Azji. Ty także chcesz zobaczyć to niezwykłe, azjatyckie miasto? W takim razie dowiedz się, czy do Hongkongu potrzebna jest wiza, jakie dokumenty trzeba przygotować przed podróżą i zacznij planować wyprawę na drugi koniec świata!

Hongkong jest położony nad Morzem Południowochińskim i administracyjnie należy do Chin. Ma jednak wyjątkowy i zupełnie inny charakter niż chińskie miasta. Mówi się, że Hongkong nigdy nie śpi, a życie toczy tu się bez przerwy. Zaplanuj dobrze wyprawę w ten znany na całym świecie zakątek Azji, a nie pożałujesz – być może będzie to podróż twojego życia!

Czy potrzebna jest wiza, aby wybrać się do Hongkongu?

W Hongkongu spotyka się cały świat – jest on miejscem zderzenia się Wschodu z Zachodem. Dobrze czują się tu zarówno Azjaci, jak i Europejczycy. Do tego miasta coraz chętniej przylatują też turyści i biznesmeni z Polski. Co trzeba zrobić, aby móc przekroczyć jego granicę?

Dobra informacja jest taka, że aby przyjechać do Hongkongu w celach turystycznych, nie trzeba martwić się o wizę. Polscy obywatele są zwolnieni z obowiązku wizowego, jeśli zamierzają przebywać na terenie tego miasta do 90 dni. W tym czasie można mieszkać i zwiedzać Hongkong, ale nie można wtedy pracować. Za złamanie tego przepisu grozi kara. Ci, którzy chcą podjąć pracę w Hongkongu, muszą postarać się o specjalną wizę pracowniczą.

Jak można otrzymać wizę pracowniczą do Hongkongu?

Wizy pracownicze są wystawiane dla obcokrajowców w ramach ogólnej polityki zatrudnienia (General Employment Policy – GEP). Na cudzoziemca, który chce podjąć pracę w tym mieście, musi czekać już stanowisko pracy. Fakt ten potwierdza przyszły pracodawca obcokrajowca. Wizy te są zarezerwowane tylko dla specjalistów w swojej dziedzinie i dla wysoko wykwalifikowanego personelu. Tacy pracownicy „z zewnątrz” muszą mieć poszukiwane i cenione w Hongkongu umiejętności.

Wiza do Hongkongu a wyjazd do Chin

Planujesz lepiej poznać ten zakątek środkowej Azji i nie chcesz ograniczać się tylko do Hongkongu? To świetnie, ale niestety panujące tam przepisy ci tego nie ułatwią.

Na granicy Hongkongu i Chin należy przejść standardową odprawę celną – taką samą jak na innych przejściach granicznych między państwami. Jednocześnie należy liczyć się z tym, że mimo to miasto należy administracyjnie do Chińskiej Republiki Ludowej, to jego wiza tam nie obowiązuje. Chcąc wybrać się do Chin, musisz wyrobić stosowny dokumenty. Wizę uprawniająca do wjazdu na teren tego kraju wyrobisz w samym Hongkongu w chińskim biurze wizowym (China Visa Office) znajdującym się pod adresem 20/F, Capital Center, 151 Gloucester Road, Wan Chai.

Wiza turystyczna a pobyt dłuższy niż 90 dni – jak przebywać w Hongkongu legalnie?

Jeżeli zamierzasz przebywać w Hongkongu dłużej niż 90 dni i zamierzasz przeznaczyć ten czas np. na zwiedzanie, musisz to zgłosić chińskim władzom. Przedłużenie pobytu jest możliwe, jednak wtedy pojawia się obowiązek meldunkowy. Oznacza to, że po upływie 90 dni musisz zameldować się pod lokalnym adresem. Należy go wskazać w formularzu będącym wnioskiem o przedłużenie pobytu.

O jakich jeszcze dokumentach należy pamiętać przed wyjazdem do Hongkongu?

Granicę Hongkongu przekroczysz, wyłącznie mając ważny paszport. Może być to również dokument tymczasowy. Przed wyjazdem z Polski przyjrzyj się temu, kiedy należy wymienić go na nowy. Zgodnie z panującymi Hongkongu przepisami zarówno paszport standardowy, jak i tymczasowy muszą być ważne przez co najmniej jeden miesiąc od momentu planowanej daty opuszczenia tego miasta.

Pamiętaj, że jeśli twoje dziecko lub inny podopieczny ma wyjechać do Hongkongu z kimś innym niż z tobą, to tymczasowy opiekun będzie potrzebował na to twojej zgody. Warto, aby miała ona podpisy poświadczone przez notariusza, a także była przetłumaczona na angielski. W takim dokumencie powinno znaleźć się twoje upoważnienie dla tymczasowego opiekuna do podejmowania w czasie wyjazdu najważniejszych decyzji dotyczących dziecka, a w tym takich związanych z jego ewentualnym leczeniem.

Czy w Hongkongu przyda ci się polskie prawo jazdy?

Niestety polskie prawo jazdy nie jest uznawane przez władze Hongkongu. Przed wyjazdem do Hongkongu nie ma potrzeby, aby starać się również o międzynarodowy dokument uprawniający do kierowania pojazdami mechanicznymi. Także on jest nieważny w tym azjatyckim mieście. Ponadto, ze względu na brak dwustronnej umowy między Polską a Hongkongiem, nie ma możliwości, aby na podstawie polskiego prawa jazdy wyrobić tam analogiczny dokument lokalny.
Dlatego turyści odwiedzające to miasto są zmuszeni do poruszania się w nim:

 • taksówkami – są one niedrogie, ale cena przejazdu zależy również od liczby sztuk przewożonego bagażu oraz od tego, czy trasa prowadzi przez tunel i autostrady;
 • środkami komunikacji publicznej – w Hongkongu sieć transportu publicznego jest rozbudowana, gęsta i nowoczesna. Turyści mogą przemieszać się po terenie miasta autobusami, minibusami oraz promami i metrem.

Jak działa służba zdrowia w Hongkongu?

Usługi placówek medyczny w Hongkongu stoją na wysokim poziomie, a same szpitale są nowoczesne. Nie ma też problemu z dostęp do pomocy lekarskiej w przypadku pogorszenia się stanu zdrowia – dotyczy to również turystów, którzy nie mają wizy. Problemem dla obcokrajowców mogą jednak być wysokie ceny nawet zwykłych konsultacji lekarskich.

Jakie ubezpieczenie przyda się podczas podróży do Hongkongu?

Wybierając się do Hongkongu, nie musisz wykupywać żadnego ubezpieczenia. Wyjątkiem są turyści, którzy ukończyli 80. rok życia. W ich przypadku polisa zdrowotna może być obowiązkowym dokumentem podczas starania się o wizę.

Jadąc do Hongkongu bez polisy, ryzykujesz. Jeżeli zdarzy ci się zachorować podczas pobytu w tym mieście, poniesiesz ogromne wydatki. Za wszystkie usługi medyczne – od konsultacji po specjalistyczne zabiegi – zapłacisz z własnej kieszeni. Inaczej będzie wyglądać twoje sytuacja, jeżeli jeszcze przed wylotem z Polski wykupisz odpowiednio rozszerzoną polisę turystyczną.

Jakie ubezpieczenie wybrać, wybierając się do Hongkongu?

W przypadku podróży do Hongkongu wystarczy wykupić polisę turystyczną. Jej zakres powinien być jednak szeroki, a sama suma ubezpieczenia dość wysoka, tak aby pokryć wszelkie ewentualne koszty związane leczeniem za granicą. Wybierając taką polisę podróżną, warto zwrócić uwagę:

 • do jakiej kwoty pokrywa ona koszty leczenia i hospitalizacji
  Należy liczyć się z tym, że usługi medyczne w Hongkongu kosztują więcej niż w Polsce. Dlatego jeśli wybierzesz tańszą polisę z niższą sumą ubezpieczenia, to być może wypłacone z jej tytułu z odszkodowanie nie pokryje wszystkich kosztów związanych z konsultacjami lekarskimi, pobytem w szpitalu, wykonaniem badań czy zabiegów.
 • czy i do jakiej kwoty pokrywa koszty transportu medycznego i transportu zwłok

Jeżeli dojdzie do nieszczęśliwego wypadku, może zdarzyć się, że lekarze w szpitalu, do którego cię przyjęto, nie będą ci w stanie pomóc. Jeśli zapadnie decyzja o tym, że twoje leczenie będzie kontynuowane w innej placówce, to zapłacisz za swój transport – chyba że będziesz mieć wykupione ubezpieczenia. To samo dotyczy przewozu zwłok do Polski w przypadku twojego zgonu. Taka usługa to duży wydatek dla rodziny zmarłego, dlatego warto pomyśleć o bliskich i wcześniej wykupić polisę gwarantującą w takiej sytuacji wypłatę odszkodowania.

Polisa turystyczna może obejmować także OC w podróży oraz gwarantować wypłacenie odszkodowania, jeżeli zgubisz bagaż. Jej dzienny koszt będzie niższy niż cena posiłku tym mieście.

Podróż do Hongkongu to fascynująca wyprawa, ale na pewno nie chcesz zostać z pustymi kieszeniami na drugim końcu świata, kiedy zachorujesz i szpital wystawi ci rachunek za swoje usługi. Dlatego tak samo ważna jak paszport powinna być dla ciebie polisa turystyczna – zapewniająca pokrycie kosztów leczenia, hospitalizacji i transportu medycznego przez ubezpieczyciela.

Podsumowanie

 • Polacy, którzy zamierzają przebywać w Hongkongu nie dłużej niż 90 dni, nie muszą starać się o wizę – jeśli wybierają się tam w celach turystycznych.
 • Wizę muszą otrzymać ci, którzy chcą podjąć pracę w Hongkongu – niezależnie od długości planowanego pobytu w tym mieście.
 • By przekroczyć granice Hongkongu, trzeba mieć paszport ważny przynajmniej miesiąc od deklarowanego dnia wyjazdu z tego miasta.
 • Polskie i międzynarodowe prawo jazdy nie są honorowane w Hongkongu.
 • W Hongkongu opieka medyczna stoi na wysoki poziomie, ale usługi w szpitalach są bardzo drogie. Dlatego przed wyjazdem z Polski zaleca się wykupienie polisy turystycznej z ubezpieczeniem zdrowotnym.

FAQ

W zależności od długości trasy kosztują one do ok. 60 HKD (dolarów hongkońskich). By móc korzystać z rabatów na przejazdy metrem, należy wyrobić kartę „Octopus”. Jest to hongkoński środek płatniczy, który można doładowywać wielokrotnością kwoty 50 HKD. To karta zbliżeniowa, której można używać też w miejscowych sklepach czy restauracjach.

Przebywając w tym mieście, należy przestrzegać – tak jak we wszystkich innych krajach – przepisów prawa (drogowego, karnego itp.). Jednak w Hongkongu, oprócz tego, należy unikać zachowań, które mogłoby być potraktowane jako demonstracja polityczna. Należy też zrezygnować z krytyki działania systemu gospodarczego i politycznego zarówno Hongkongu, jak i Chin. Za takie zachowania w najlepszym wypadku grozi areszt, a w najgorszym więzienie lub wydalenie do własnego kraju.

Jeżeli lubisz upały, to najlepiej będziesz się czuć w Hongkongu w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu, we wrześniu i październiku. Średnia temperatura wynosi tam wtedy od 29 do 32 °C. Morze w tym czasie może mieć nawet 28 °C. Najchłodniej jest w styczniu – temperatura wynosi wtedy średnio 19 °C.

O Autorze

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments