Strona główna » Poradnik » Jak długo paszport może leżeć w urzędzie?

Jak długo paszport może leżeć w urzędzie?

Redakcja
12 maja 2023

Paszport jest niezbędny, jeśli chcesz wyjechać do kraju, który nie należy do Unii Europejskiej ani nie ubiega się o członkostwo w tej organizacji. W takich państwach dowód osobisty nie jest respektowany. Jednak, aby wyrobić paszport, trzeba poczekać kilka tygodni. W tym czasie wiele może się zmienić, przez co nie będziesz w stanie odebrać dokumentu. Co wtedy? Sprawdź, jak długo paszport może leżeć w urzędzie.  

Ile się czeka na gotowy paszport?

Wniosek o paszport, wraz ze zdjęciem, składa się w punkcie paszportowym, który zazwyczaj znajduje się w urzędzie wojewódzkim. Można to zrobić w dowolnym mieście — nie musisz ubiegać się o dokument w pobliżu Twojego miejsca zameldowania.  

Jeśli wniosek jest kompletny, urzędnik go przyjmie, a następnie wręczy Ci potwierdzenie z numerem sprawy. Od tego momentu urząd ma 30 dni na przygotowanie paszportu. Jeśli ubiegasz się o paszport za granicą, czas oczekiwania na dokument może się wydłużyć. Dokładny termin poda Ci urzędnik polskiego konsulatu. Może to być nawet 90 dni. Zdarza się jednak, że dokument jest gotowy do odbioru wcześniej. Dlatego warto regularnie sprawdzać status przetwarzania wniosku. 

Gdzie sprawdzić, czy paszport jest gotowy do odbioru? 

To, czy paszport jest gotowy do odbioru, możesz sprawdzić na stronie obywatel.gov.pl. Potrzebujesz do tego wyłącznie numeru sprawy, który znajduje się na potwierdzeniu złożenia wniosku. Może on znajdować się np. pod kodem kreskowym.  

Numer wpisz na stronie internetowej. Następnie system zweryfikuje, czy Twój dokument jest określony jako gotowy do odbioru. Dodatkowo powiadomienie o tym fakcie może zostać do Ciebie wysłane SMS-em lub drogą mailową. 

Ile można zwlekać z odebraniem paszportu z urzędu?

Nie masz czasu na to, żeby odebrać swój paszport? Bez obaw! Twój dokument poczeka na Ciebie w urzędzie tak długo, jak będzie trzeba. Nie ma określonego terminu, do kiedy należy odebrać paszport.  

Kto może odebrać paszport za Ciebie?

Chcesz, żeby ktoś odebrał za Ciebie paszport? Według przepisów prawa pracownicy urzędu mogą wręczyć dokument tylko osobie, do której on należy. Wyjątek stanowią: 

  • ci, którzy nie mają zdolności do czynności prawnych lub mają ją ograniczoną — ich paszport mogą odebrać rodzice, opiekunowie prawni lub kurator. Warto jednak pamiętać, że obecność osoby, do której należy dokument, jest obowiązkowa; 
  • dzieci do 5. roku życia — paszport mogą za nie odebrać rodzice lub opiekunowie prawni. Jeśli pociechy były obecne przy składaniu wniosku, nie muszą ponownie stawiać się w urzędzie.  

W wyjątkowych sytuacjach najlepiej kontaktować się z urzędem, który udzieli więcej informacji na ten temat.  

Co jest potrzebne do odbioru paszportu?

Paszport należy odebrać w punkcie paszportowym, w którym został złożony wniosek. Aby urzędnik wydał Ci dokument, musisz mieć przy sobie: 

  • ważny dokument tożsamości, np. dowód osobisty — posłuży do weryfikacji informacji w dokumencie, a także potwierdzenia, że Ty to Ty; 
  • stary paszport (jeśli masz) — urzędnik zaznacza w systemie, że dokument jest nieważny i niszczy go, czyli dziurawi okładkę oraz stronę ze zdjęciem. Następnie przekazuje go do archiwum, a w niektórych przypadkach – oddaje „na pamiątkę”. 

Pamiętaj — nie odbierzesz paszportu bez wylegitymowania się przed urzędnikiem.  

Jeśli ubiegasz się o dokument dla dziecka, urzędnik Ci go wyda, jednak tylko po okazaniu Twojego dowodu osobistego. Pociecha nie musi dysponować tym dokumentem.

Podsumowanie

  1. Na wydanie paszportu trzeba poczekać do 30 dni. 
  2. Dokument można odebrać w dowolnej chwili, nawet po kilku latach od złożenia wniosku. 
  3. Paszport może zostać wręczony wyłącznie osobie, która się o niego ubiegała. Wyjątki stanowią dzieci do 5. roku życia oraz osoby, które mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych lub nie mają jej wcale.  

Najczęściej zadawane pytania:

Aby wyrobić ten dokument, musisz złożyć wniosek w punkcie paszportowym. Trzeba do niego dołączyć jedno, kolorowe, aktualne zdjęcie. Nie powinno być starsze niż 6 miesięcy. Ponadto przygotuj: 

  • dowód opłaty za paszport, 
  • dowód osobisty, 
  • opcjonalnie: potwierdzenie, że przysługuje Ci prawo do zniżki, np. legitymacja studencka, 
  • stary paszport — jeśli był wyrobiony. 

Jeśli Twój dokument jest ważny, a Ty chcesz złożyć wniosek o nowy z powodu np. zmiany nazwiska, niezbędny będzie także akt małżeństwa.  

Potrzebujesz paszportu „na już”? W wyjątkowych sytuacjach można ubiegać się o paszport tymczasowy, który ma krótszy termin ważności niż normalny dokument. Aby go uzyskać musisz przedstawić: 

  • dowód osobisty,  
  • aktualne kolorowe zdjęcie, 
  • dowód opłaty za paszport. 

Urzędnik może Cię poprosić także o wyjaśnienie, z jakiego powodu potrzebujesz dokumentu tymczasowego. Może być wymagane także dodatkowe potwierdzenie zaistniałych okoliczności, np. akt zgonu bliskiego członka rodziny.  

Paszport tymczasowy jest wydawany najszybciej, jak to możliwe. Mimo to nie należy zwlekać ze złożeniem wniosku o ten dokument. Im szybciej to zrobisz, tym lepiej i tym większe szanse, że uzyskasz go na czas. 

Ponadto należy pamiętać, że ten paszport jest ważny maksymalnie przez rok. Aby móc pozostać za granicą dłużej, musisz wyrobić tradycyjny dokument.   

O Autorze

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments