Strona główna » Poradnik » Czy do RPA potrzebny jest paszport?

Czy do RPA potrzebny jest paszport?

Redakcja
3 lipca 2024
Johannesburg, Rpa, Afryka południowa

Republika Południowej Afryki to kraj zdecydowanie warty odwiedzenia. Znajdują się w nim kolorowe miasta (np. Kapsztad), piękne wybrzeże Oceanu Indyjskiego i parki narodowe, w których z bliska można podziwiać dziką zwierzynę. Jeśli marzysz o wakacjach w tym egzotycznym zakątku świata, skrupulatnie zadbaj o skompletowanie dokumentacji. Wyjaśniamy, czy podczas podróży do RPA potrzebny jest paszport i o jakich dokumentach nie można zapomnieć, obierając ten kierunku na mapie.

RPA to – w stosunku do Europy – drugi koniec świata, ale trudy związane z podróżą są wynagradzane przez zjawiskowe widoki i bogaty koloryt kulturowy tego afrykańskiego kraju. Lot z Polski na lotnisko w Johannesburgu trwa minimum około 18 godzin. Po tak długiej podróży i odpoczynku można od razu rozpocząć zwiedzanie – wybrać się w Góry Smocze, na safari czy Przylądek Igielny. Tak daleka wyprawa musi odbyć się bez zakłóceń – dlatego dowiedz się, jak przygotować się do niej od strony formalnej.

Paszport do RPA – czy jest potrzebny?

Jeśli samodzielnie organizujesz tak daleką wyprawę, to zacznij od tego, aby skompletować dokumentację, która umożliwi ci wjazd na teren RPA. Będąc tysiące kilometrów od domu i bez odpowiednich dokumentów, możesz narazić się na spore problemy.

Polacy, którzy wybierają się do RPA, potrzebują paszportu. Dokument ten musi spełniać określone wymagania. Jeśli planujesz podróż do tego afrykańskiego kraju, masz obowiązek zabrać ze sobą paszport, który:

  • jest ważny i niezniszczony – nie może być uszkodzony, a dane na dokumencie muszą być w pełni czytelne;
  • jest ważny przez minimum 30 dni od dnia, w którym zamierzasz opuścić terytorium RPA.

Polski dowód osobisty do niczego ci się nie przyda podczas wyprawy do RPA. Jedynym respektowanym tam dokumentem będzie twój paszport.

Zagubiony paszport podczas podróży do RPA – co zrobić w takiej sytuacji?

Utrata paszportu podczas pobytu w tak odległym kraju to niezwykle stresująca sytuacja. Jeżeli i tobie zdarzy się zgubić ten dokument, jak najszybciej skontaktuj się z polskim urzędem konsularnym w RPA. Znajduje się on w stolicy tego kraju – w Pretorii. W urzędzie tym można wnioskować o otrzymanie paszportu tymczasowego. Zostaje on wydany tak szybko, jak to tylko możliwe, aby turysta mógł wrócić do Polski.

Jakie jeszcze dokumenty trzeba mieć, aby polecieć do RPA?

Paszport to nie jedyny dokument, który trzeba przygotować, podróżując do RPA. To, o jakie formalności musisz zadbać przed wyjazdem z kraju, zależy od okoliczności wyprawy i tego, ile będzie ona trwać.

Czy do RPA potrzebna jest wiza?

Polacy, którzy wybierają się do RPA, niekiedy potrzebują wizy, a innym razem nie ma wymogu, aby musieli ją wyrobić. Zależy to od ich planów i od tego, ile czasu zamierzają spędzić w tym afrykańskim kraju. Jeśli planujesz podróż RPA, która:

  • będzie trwać krócej niż 30 dni, to nie musisz starać się wizę;
  • będzie trwać dłużej niż 30 dni, masz obowiązek wyrobienia wizyt.

O wizę upoważniającą do pobytu na terenie RPA można starać się wyłącznie w państwowych placówkach na terenie tego afrykańskiego kraju. Nie ma możliwości, aby otrzymać ją na przejściu granicznym. Warunkami do tego, aby władze wydały ją dla turysty, są:

  • dwie puste strony w paszporcie – ten, kto ich nie ma, spotka się z odrzuceniem wniosku o wydanie wizy;
  • paszport ważny dłużej minimum 3 miesiące niż okres ważności wizy;
  • okazanie zaproszenia lub rezerwacji hotelowej w obiekcie na terenie RPA.

Przebywając w tym kraju na podstawie udzielonej wizyt, należy bezwzględnie przestrzegać terminu jej ważności. Pobyt na terytorium choć o jeden dzień dłużej niż upoważnia do tego dokument, skutkuje umieszczeniem w paszporcie turysty stempla z adnotacją „Zakaz wstępu do RPA”.

Jakie dokumenty są potrzebne dzieciom podróżującym do RPA?

Dzieci, tak jak dorośli, muszą mieć ważny paszport, aby wjechać i przebywać na terytorium RPA. Oprócz tego niepełnoletnie osoby wybierające się do tego kraju bez wizy i z innymi osobami niż ich opiekunowie prawni muszą ze sobą mieć:

  • zgodę opiekunów prawnych na wyjazd do RPA – w takim dokumencie opiekunowie muszą oświadczyć, kto może przebywać z ich podopiecznym w Republice Południowej Afryki i decydować o jego ewentualnym leczeniu, hospitalizacji i wszelkich spraw zdrowotnych;
  • kopię swojego aktu urodzenia;
  • kopie dokumentów, z których wynikają dane opiekunów prawnych;
  • aktualne dane kontaktowe do opiekunów prawnych.

W przypadku dzieci, dla których zostanie wyrobiona wiza uprawniająca do pobytu na terenie RPA, nie jest wymagane zabieranie przez najmłodszych kompletu tych dokumentów. Jest on dołączony do wniosku wizowego.

Polskie prawo jazdy w RPA – czy jest uznawane w tym kraju?

Władze RPA nie uznają polskiego prawa jazdy za dokument tożsamości. Zwykle jest jednak ono respektowane i umożliwia prowadzenie pojazdów na terenie tego kraju. Warunkiem jest, aby było ono przetłumaczone na język angielski lub afrikaans przez tłumacza przysięgłego.

Pamiętaj, że poruszając się samochodem po RPA, możesz spotkać także inne znaki drogowe niż te znane z polskich dróg. Dotyczy to np. oznaczeń informujących o zagrożeniu rabunkowym. Takie znaki umieszcza się w RPA zwykle na skrzyżowaniach ze światłami oraz przy zjazdach z autostrad, gdzie najczęściej dochodzi do napadów.

Jaki dokument uprawnia do korzystania z usług medycznych na terenie RPA?

Wyjeżdżając do RPA, należy samemu zadbać o to, aby w razie potrzeby mieć zapewnione odpowiednie świadczenia medyczne. Mimo że w większości regionów tego kraju jest zapewniony dobry dostęp do opieki medycznej, to placówki nie zawsze będą chciały udzielić pacjentowi pomocy – nawet wtedy gdy jego życie będzie bezpośrednio zagrożone.

By uniknąć takiej sytuacji, należy jeszcze przed wyjazdem przygotować się finansowo na leczenie w RPA. Można też wykupić prywatne ubezpieczenie zdrowotne, które zapewni zwrot kosztów leczenia i opiekę medyczną w trakcie pobytu na południu Afryki. Jego cena w porównaniu do tego, ile może kosztować leczenie za granicą, jest symboliczna.

Warto wybrać kompleksową polisę turystyczną, która zapewnia zwrot pieniędzy za:

  • transport do kraju w przypadku poważnej choroby;
  • hospitalizację w zagranicznym szpitalu;
  • wykonywanie zabiegów chirurgicznych;
  • transport zwłok do Polski;
  • konsultacje medyczne;
  • koszty poniesione w związku z akcją ratującą życie ubezpieczonego;
  • wydatki poniesione na zakup leków.

Bez takiego ubezpieczenia na wszystkie usługi medyczne, z których skorzystasz w szpitalu w RPA, będziesz wydawać własne pieniądze. Koszty leczenia mogą być różne w zależności od placówki i regionu tego kraju, ale nie należy liczyć na to, że będą one niskie.

Pamiętaj, że podróżując do tego egzotycznego regionu świata, istnieje ryzyko zachorowania na specyficzne dla tego obszaru choroby zakaźne. W RPA możesz zarazić się bilharcjozą, malarią, a nawet cholerą. Jeśli zachorujesz na jakąkolwiek z tych chorób, będziesz potrzebować opieki medycznej. Koszty leczenia może ponieść twój ubezpieczyciel, jeśli wykupisz odpowiednio szeroką polisę turystyczną. W przeciwnym razie dłuższa hospitalizacji związana z poważnymi chorobami zakaźnymi może cię słono kosztować.

Czy na teren RPA można wwozić leki?

Wwóz leków do RPA jest możliwy, jednak pod pewnymi warunkami. Jeżeli zamierzasz zabrać ze sobą na wakacje specjalistyczne farmaceutyki, to musisz mieć też wystawione na nie imienny przepis od lekarza specjalisty. Natomiast jeżeli musisz przyjmować leki zawierające substancje odurzające lub psychotropowe, to w sprawie możliwości ich wwiezienia na teren tego kraju, koniecznie skontaktuj się z Ambasadą RPA w Warszawie. Niektóre tego typu farmaceutyki mogą być zabronione w tym południowoafrykańskim państwie.

Podróż do RPA może być przygodą życia. Zadbaj jednak o to, aby nie zamieniła się w mrożący krew w żyłach dreszczowiec. Przed wyjazdem przeanalizuj, do kiedy ważny jest twój paszport i przemyśl, czy nie będziesz potrzebować wizy. Nie zdawaj się także na łut szczęścia i wykup polisę turystyczną. Jeśli tego nie zrobisz i zdarzy ci się zachorować, do kosztów wycieczki doliczysz wysokie wydatki związane z leczeniem w afrykańskim szpitalu

Podsumowanie

  • Jadąc do RPA, trzeba mieć paszport. Musi być on ważny przez co najmniej 3 miesiące od momentu, w którym zamierzasz opuścić ten kraj.
  • Jeśli zamierzasz przebywać w RPA dłużej niż 30 dni, musisz postarać się o wizę w tamtejszym urzędzie.
  • Aby korzystać z usług medycznych w RPA, musisz za nie zapłacić lub mieć ubezpieczenie, które pokryje koszty leczenia.
  • Jeśli zamierzasz poruszać się po RPA samochodem, to zabierz ze sobą polskie prawo jazdy i przysięgłe tłumaczenie tego dokumentu na język angielski lub afrikaans. W RPA możesz jeździć autem, jeżeli masz międzynarodowe prawo jazdy.

FAQ

Turyści, którzy planują pobyt w RPA, nie mają obowiązku wykonywania szczepień. Zaleca się jednak, aby przed podróżą do tego kraju zaszczepić się przeciwko durowi brzusznemu, cholerze i wściekliźnie. Turyści powinni także sprawdzić, czy byli już szczepienie przeciwko tężcowi i błonicy (krztuścowi), poliomyelitis (chorobie Heinego i Medina) oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B.

Nie ma takiego obowiązku, ale jest to zalecane. Dzięki temu, jeśli będziesz w RPA, a podczas Twojego pobytu zdarzy się nadzwyczajna sytuacja, polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych Będzie mogło się z Tobą skontaktować.

W kraju tym zdarzają się porwania turystów oraz brutalne napady rabunkowe. Dlatego zwiedzając RPA, należy zachować szczególną ostrożność. Zaleca się, aby podróżować w grupach zorganizowanych i pod opieką przewodnika.

O Autorze

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments