Strona główna » Poradnik » Czy do Niemiec potrzebny jest paszport?

Czy do Niemiec potrzebny jest paszport?

Redakcja
3 lipca 2024
Zamek na wzgórzu Neuschwanstein

Wybierasz się do Niemiec w służbową delegację? A może masz zamiar zwiedzić klimatyczne Drezno, Monachium lub kosmopolityczny Berlin? Planując podróż, nie zaczynaj od pakowania bagażu, a w pierwszej kolejności zajmij się kwestiami formalnymi. Nie wiesz, czy do Niemiec potrzebny jest paszport? Rozwiewamy wątpliwości i podpowiadamy, jakie dokumenty warto mieć przy sobie, odwiedzając kraj zachodniego sąsiada Polski.

Niemcy i Polskę łączy historia oraz stosunki biznesowe. Dzięki nowoczesnym autostradom Warszawę, Wrocław czy Poznań dzieli od niemieckiej granicy przysłowiowy rzut beretem. Podróż z polskiej stolicy do Berlina trwa zaledwie 6 godzin, natomiast lot do tego miasta trwa nieco ponad 1 godzinę. Wszystko to sprawia, że Niemcy kuszą zarówno turystów, jak i biznesmenów – to ciekawy, różnorodny i atrakcyjny dla zwiedzających oraz inwestorów kraj. Co zrobić, aby przygotować się do przekroczenia granicy z tym zachodnim sąsiadem? Podpowiadamy!

Czy trzeba mieć paszport, jadąc do Niemiec?

Mimo że Polska i Niemcy to geograficznie najbliżsi sąsiedzi, to przekraczanie niemieckiej granicy nie zawsze było łatwe. Wszystko zmieniło się w 2007 roku. Wtedy to 21 grudnia na mocy art. 46 ustawy i decyzją Rady Rzeczpospolita Polska weszła do układu z Schengen. Oznaczało to, że od tej pory Polacy mogą swobodnie poruszać się na terenie Unii Europejskiej (w tym także wjeżdżać na terytorium Niemiec), spełniając minimum wymagań formalnych.

Dzięki przystąpieniu do układu z Schengen, przekraczając polsko-niemiecką granicę nie trzeba mieć przy sobie paszportu. Polscy obywatele muszą mieć przy sobie jedynie dowód osobisty. Nie ma też ograniczeń co do tego, ile musi on być jeszcze ważny w momencie przekraczania niemieckiej granicy.

Takie same zasady obowiązują dzieci. By osoba niepełnoletnia mogła podróżować po Unii Europejskiej i pojechać do Niemiec, musi mieć ważny paszport lub dowód osobisty. Ten drugi dokument wydaje się również dzieciom, a za jego wyrobienie w urzędzie miasta lub gminy nie pobiera się opłat. O dowód osobisty dla dziecka możesz wnioskować online, jednak by go odebrać, należy osobiście stawić się przed urzędnikiem.

Jakie formalności są związane z wyjazdem do Niemiec?

Niemcy stoją otworem dla Polaków, dlatego wybierając się do tego kraju, nie obawiaj się wielu formalności. Pamiętaj, że jadąc zwiedzać to państwo czy załatwiać tam sprawy biznesowe:

  • nie potrzebujesz wizy – niegdyś chwalono się stemplami w paszportach (których dziś nie potrzeba, podróżując po Niemczech) – były dowodem i pamiątką przekroczenia niemieckiej granicy;
  • musisz zameldować się w Niemczech – należy to zrobić w ciągu 7 lub 14 dni od momentu przyjazdu na terytorium państwa. Termin ten zależy od obowiązujących w danym kraju związkowym przepisów. By zameldować się w Niemczech, należy udać się do urzędu meldunkowego (Einwohnermeldeamt lub Bürgeramt) i odebrać stamtąd Meldebescheinigung, czyli potwierdzenie meldunku pod konkretnym adresem. Jeśli jednak jesteś turystą, który zamierza mieszkać w schronisku, hostelu, hotelu, pensjonacie czy ośrodku agroturystycznym, nie musisz martwić się o te formalności. Twój meldunek zgłosi do urzędu obiekt, w którym się zakwaterujesz;
  • warto mieć ze sobą Zieloną Kartę – na terenie Niemiec jest respektowane polskie OC. Jednak przezorności nigdy za wiele, dlatego warto, aby podróżujący po tym kraju samochodem, mieli ze sobą również Zieloną Kartę. Taki dokument potwierdza, że dany kierowca ma ważną polisę OC – ma to szczególne znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy spowoduje on wypadek.

Jak przygotować się do podróży do Niemiec?

Niemcy to kraj graniczący z Polską, ale mimo tego w pewnych obszarach życia panują tam zupełnie inne zasady. Należy je znać i przestrzegać ich, by uniknąć kłopotliwych sytuacji. Ponadto warto przygotować sobie „miękkie lądowanie” na wypadek choroby na terenie Niemiec.

Podróż do Niemiec samochodem – o czym musisz pamiętać?

Do wyjazdu do Niemiec nie jest potrzebny paszport, ale dobrze przygotowany i w pełni sprawny samochód. Niemieccy funkcjonariusze niezwykle rygorystycznie podchodzą do kwestii stanu technicznego aut oraz surowo oceniają je pod kątem tego, czy nie stanowią one zagrożenia na drodze. Dlatego jadąc do Niemiec:

  • zadbaj o opony adekwatne do warunków atmosferycznych – w Niemczech istnieje obowiązek jazdy z oponami zimowymi zawsze wtedy, gdy na drodze panują gołoledź, trasa jest pokryta lodem, śniegiem czy błotem pośniegowym. Zaleca się, aby używać takiego ogumienia od listopada do kwietnia. Jeżeli jednak już w październiku drogi będą oblodzone, kierowcy mają obowiązek wymiany opon na zimowe;
  • sprawdź stan techniczny auta – jeżeli niemieccy funkcjonariusze zauważą w nim poważne usterki, należy spodziewać się kary rzędu kilkuset euro oraz wezwania do pokrycia kosztów holowania pojazdu;
  • nigdy nie naprawiaj samodzielnie samochodu na autostradzie – grozi to wysokim mandatem. Dlatego, zanim rozpoczniesz podróż do Niemiec, pomyśl o wykupieniu dobrego ubezpieczenia assistance. Polska polisa – jeśli będzie kompleksowa – zapewni ci pomoc także za granicą. Jeżeli twój samochód popsuje się na autostradzie, to wystarczy zadzwonić do ubezpieczyciela, a zajmie się on holowaniem pojazdu i pokryje jego koszty;
    przemyśl, czy będzie ci potrzebna zielona plakietka Umweltzone – uprawnia ona do wjazdu do znajdujących się w niektórych niemieckich miastach stref ekologicznych. Można otrzymać ją na stacjach diagnostycznych, w autoryzowanych warsztatach i w urzędach komunikacyjnych na terenie Niemiec. Strefy ekologiczne znajdują się m.in. w Berlinie, Hanowerze, Kolonii, Monachium czy Bonn. Wjazd na ich teren bez zielonej plakietki grozi mandatem w wysokości 100 euro.

Czy w Niemczech obowiązuje polskie ubezpieczenie zdrowotne?

Polacy, jako obywatele państwa należącego do Unii Europejskiej, mogą liczyć w Niemczech na podstawową pomoc medyczną. Otrzymasz ją, gdy nagle zachorujesz oraz gdy twoje zdrowie ucierpi na skutek wypadku. Jednak, aby zapewnić sobie taką pomoc, trzeba wcześniej postarać się o EKUZ. Co to takiego?

EKUZ to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Może otrzymać ją każdy, który opłaca składki na ubezpieczenie zdrowotne w NFZ. Uprawnia ona do pokrycia kosztów (w zależności od zakresu leczenia w Niemczech) za usługi medyczne świadczone przez niemieckie placówki. O kartę EKUZ możesz wnioskować w oddziale NFZ, przez elektroniczną skrzynkę podawczą (ePUAP) oraz Internetowe Konto Pacjenta i aplikację mojeIKP.

Taki dokument jest obowiązkowy, jeśli wybierasz się do Niemiec, ale w niektórych sytuacjach może okazać się on niewystarczających. Dlatego jako turysta pomyśl o dobrej polisie turystycznej. Im będzie miała ona wyższą sumę ubezpieczenia, tym lepiej. Będzie to dla ciebie zabezpieczenie na wypadek poważnego urazu, nagłej choroby zagrażającej życiu i konieczności transportu medycznego. Polisa turystyczna zapewnia, że ubezpieczony może liczyć na pokrycie całości lub części kosztów np. hospitalizacji, niezbędnych zabiegów czy doraźnego leczenia stomatologicznego.

Podróż do Niemiec z dzieckiem – co trzeba mieć przy sobie?

Jeśli podróżujesz do Niemiec z własnym dzieckiem lub z osobą, której jesteś opiekunem prawnym, to twojemu podopiecznemu wystarczy jedynie dowód osobisty lub paszport. Inaczej sprawa wygląda, jeżeli twoja pociecha wybiera się na zagraniczny wyjazd np. z dziadkami.

W takim przypadku, oprócz dokumentu tożsamości dziecka, jest potrzeba także zgoda opiekunów prawnych na jego wyjazd. Musi być to pismo, z którego jasno wynika, kto będzie uprawniony do sprawowania opieki nad dzieckiem podczas pobytu w Niemczech. Taka zgoda musi mieć podpisy, których autentyczność będzie potwierdzona przez polskiego notariusza. Następnie dokument powinien trafić do tłumacza przysięgłego, który przetłumaczy jego treść na język niemiecki.

Również dzieci mogą (a nawet powinny) być objęte polisą turystyczną. Dla najmłodszych także wystawia się kartę EKUZ, jednak i w ich przypadku nie zawsze zagwarantuje ona zwrot kosztów leczenia.

Wypad do Niemiec to świetny pomysł na weekendową i dłuższą wycieczkę. Nie musisz martwić się o uciążliwe przygotowywanie się do tej podróży od strony formalnej. Stosuj się jednak do lokalnych przepisów i pomyśl o polisach, które mogą uratować cię w trudnej sytuacji.

Podsumowanie

  • Jadąc do Niemiec, nie potrzebujesz paszportu. Granicę polsko-niemiecką możesz przekroczyć, mając ważny dowód osobisty.
  • Dzieci podróżujące do Niemiec z osobami innymi niż ich prawni opiekunowie, oprócz dowodu osobistego, potrzebują zgody na wyjazd – udzielonej np. przez rodziców. Musi być to dokument z notarialnie poświadczonymi podpisami.
  • W Niemczech są ważne zarówno polskie OC, jak i ubezpieczenie assistance wykupione w Polsce.
  • Do Niemiec warto jeździć z ważną kartą EKUZ. Nie gwarantuje ona jednak zwrotu kosztów za wszystkie usługi medyczne udzielone polskiemu pacjentowi w niemieckiej placówce.

FAQ

Koszt standardowej konsultacji z lekarzem zaczyna się od 50 euro. Jednak pobyt w niemieckim szpitalu może kosztować nawet kilkaset euro za dobę .

Zabronione jest wwożenie do Niemiec niektórych rodzajów gazu pieprzowego. Można tam używać wyłącznie produktów tego typu, które są zgodne z niemieckimi przepisami.
Do Niemiec nie można wwozić sprzętu strzeleckiego do paintballa. W tym kraju jest on traktowany jako broń, a jego tranzyt wymaga specjalnych zezwoleń. Wybierając się do Niemiec zrezygnuj też z zabierania ze sobą fajerwerków kategorii F3 i F4. Jeśli tego nie zrobisz, naruszysz zasady opisane w Sprengstoffgesetz – ustawie o materiałach wybuchowych – w związku z czym będzie grozić ci kara ze strony niemieckich władz.

O Autorze

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments