Strona główna » Poradnik » Czy do Francji jest potrzebny paszport?

Czy do Francji jest potrzebny paszport?

Redakcja
3 lipca 2024
Wieżą Eiffla na tle chmur i zachodu słońca

Słynne pola Elizejskie i Lazurowe wybrzeże, Champs-Élysées z luksusowymi sklepami i nostalgiczna Prowansja – Francja to niezwykły kraj, który warto zwiedzić wzdłuż i wszerz. Jednak jak do każdej zagranicznej podróży, tak i do tego wyjazdu należy dobrze się przygotować. Dowiedz się, czy do Francji potrzebny jest paszport i jakie jeszcze dokumenty mogą ci się przydać podczas zwiedzania tego kraju.

Warszawę od Francji dzieli nieco ponad 1300 km, a przejechanie tej trasy zajmuje prawie 20 h. Jednak już lot z polskiej stolicy Paryża trwa zaledwie 2h! Wniosek? Francja to kierunek, który warto obrać, planując nawet krótki city break. Podpowiadamy, jak przygotować się do wyjazdu, aby uniknąć niemiłych niespodzianek.

Czy jadąc do Francji, trzeba mieć paszport?

Paszport to atrybut turysty podróżującego w różne zakąski świata, ale okazuje się, że nie zawsze jest potrzebny. Dobra informacja jest taka, że dotyczy to również Francji! Tak – do tego kraju pojedziesz, nawet wtedy, gdy nie masz paszportu lub jeśli stracił on swoją ważność.

Na podstawie jakiego dokumentu możesz przekroczyć francuską granicę? Wystarczy ci dowód osobisty. Aby móc odwiedzić Francję i swobodnie po niej podróżować, dokument ten nie może być przeterminowany. Nie ma jednak wymogów co do tego, ile jeszcze musi być ważny dowód, gdy jego właściciel przekracza francuską granicę.

Wybierasz się do Francji na rodzinne wakacje z dziećmi? W takim razie ucieszy cię fakt, że twoje niepełnoletnie pociechy także nie muszą mieć paszportu. Tak jak tobie, wystarczy im dowód osobisty. Wyrobisz go dla swojego dziecka za darmo, a ponadto czas oczekiwania na ten dokument jest zazwyczaj krótszy niż w przypadku wnioskowania o paszport.

Jakie dokumenty są potrzebne do wyjazdu do Francji?

Francja kusi klimatycznym Paryżem, pyszną kuchnią i muzeami pełnymi znanych na całym świecie dzieł sztuki. Jednak tym, co zachęca Polaków do odwiedzin tego kraju, jest też minimum formalności związanych z wyjazdem. By pojechać do Francji, wystarczą chęci, samochód z pełnym bakiem paliwa lub bilet na samolot.

Wybierając się na dłuższą lub krótszą wycieczkę do tego kraju, nie musisz:

  • mieć wizy – jej wyrobienie zwykle oznacza koszty, jednak obywatele UE są zwolnieni z tego obowiązku; mogą przekraczać francuską granicę po okazaniu tylko ważnego dokumentu tożsamości;
  • rejestrować swojego pobytu, a tym bardziej meldować się pod francuskim adresem – takie wymogi niekiedy dotyczą wyjazdu do krajów poza UE;
  • udzielać pisemnej zgody na wyjazd twojego dziecka z osobami trzecimi (np. z dziadkami) – w niektórych krajach wymaga się tego dokumentu oraz tego, aby miał on poświadczone przez notariusza podpisy opiekunów prawnych.

Mimo tak liberalnych przepisów, jadąc do Francji, warto mieć na uwadze kilka kwestii – w tym takich dotyczących kierowców. Poznaj bliżej zasady obowiązujące turystów w tym kraju oraz dowiedz się więcej o podróżowaniu po nim.

Podróż do Francji autem – na co trzeba uważać?

Mimo że podróż do Francji trwa niemal 20 godzin, może być fascynującą przygodą. Docierając w ten sposób do tego kraju, można lepiej poznać jego lokalny koloryt. Jednak kierowcy decydujący się na taką wyprawę muszą być wyczuleni na kilka kwestii i powinni dobrze przygotować się do podróży. Tym, o co nie trzeba się martwić, jest OC. Polska polisa jest ważna i respektowana zarówno we Francji, jak i na terenie Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Po pierwsze – należy uważać na stacjach benzynowych!

Niestety podróż do Francji nie zawsze będzie należeć do najbezpieczniejszych. Dotyczy to zwłaszcza wyprawy na południe tego kraju. Na stacjach benzynowych znajdujących się przy autostradach w Langwedocji – w regionie z popularnym wśród turystów Lazurowym Wybrzeżem – zdarzają się napady rabunkowe. Są one przeprowadzane przez zorganizowane grupy przestępcze. Dlatego tankując tam auto, zachowaj szczególną czujność i miej oczy dookoła głowy.

Przestępcy czyhają również na TIR-y. Podczas postojów na parkingach dochodzi niekiedy do kradzieży paliwa z baków pojazdów.

Po drugie – trzeba stosować się do francuskich przepisów drogowych

Ci, którzy nie będą ich przestrzegać, mogą spodziewać się bardzo wysokich mandatów. We Francji możesz jechać z prędkością:

  • 50 km/h w terenie zabudowanym,
  • 80 km/h w terenie niezabudowanym na drodze dwukierunkowej bez separatora,
  • 90 km/h w terenie niezabudowanym,
  • 130 km/h na autostradzie (natomiast w czasie deszczu 110 km/h) .

Jeżeli przekroczysz prędkość o 30 km/h, to licz się z tym, że policja prawdopodobnie zatrzyma dokumenty twojego samochodu. Będziesz mógł je odebrać dopiero po opłaceniu kary za nieprzepisową jazdę. Wybierając się do Francji, zapomnij o:

rozmawianiu przez telefon podczas prowadzenia samochodu – najłagodniejsza kara za takie wykroczenie to mandat w wysokości 90 euro;
używaniu antyradaru – jeśli policja przyłapie cię na tym, że używasz takiego sprzętu, możesz zapłacić karę w wysokości 1500 euro;
braku trójkąta ostrzegawczego i koszulki odblaskowej – jazda bez tego obowiązkowego wyposażenia oznacza karę w wysokości 150 euro.

Jakie zasady dotyczą wszystkich turystów podróżujących do Francji?

W dużych francuskich miastach – a szczególnie w Paryżu – często zdarzają się kradzieże kieszonkowe. Dochodzi do nich zwykle w metrze, w autobusach i w innych środkach transportu zbiorowego. Dlatego portfel, telefon i inne cenne przedmioty noś przy sobie w takich miejscach, do których złodzieje nie będą mieć dostępu. Nie zabieraj też ze sobą większej ilości gotówki i staraj się płacić kartą oraz zachowaj czujność w tłumie i podczas zwiedzania zatłoczonych atrakcji turystycznych.

Jak działa pomoc medyczna dla turystów we Francji?

Jadąc do każdego europejskiego kraju, warto mieć przy sobie kartę EKUZ. Jednak Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego pokryje tylko część kosztów związanych z leczeniem i zapewni możliwość bezpłatnego korzystania z podstawowych usług medycznych. Dlatego jeśli podczas pobytu we Francji zdarzy ci się zachorować, może zdarzyć się, że głębiej zajrzysz do portfela – koszty leczenia w tym kraju są bardzo wysokie.

Dlatego jeszcze przed wyjazdem na wakacje, a nawet na krótki, weekendowy wypad, wykup prywatne ubezpieczenie – dobrą polisę turystyczną. Co powinna ona obejmować?

  • Pokrycie kosztów hospitalizacji – jeden dzień pobytu we francuskim szpitalu może kosztować nawet 1500 euro.
  • Pokrycie kosztów konsultacji lekarskich – ich cena we Francji zaczyna się od kilkudziesięciu euro.
  • Pokrycie kosztów transportu medycznego, a w przypadku śmierci ubezpieczonego przewóz jego zwłok do kraju.

Są jeszcze inne powody, dla których warto mieć polisę turystyczną. Przyda się ona, jeśli zgubisz bagaż lub gdy nieumyślnie wyrządzisz krzywdę osobom trzecim – w tym przypadku musi obejmować ona również OC w życiu prywatnym.

Na co trzeba uważać, podróżując do zamorskich terytoriów Francji?

We Francji możesz spędzić egzotyczne wakacje pod palmami – o ile wybierzesz się na jej terytoria zamorskie. Do popularnych turystycznych kierunków należą między innymi Martynika i Gwadelupa. Te karaibskie wysypy kuszą egzotycznym urokiem, a formalności związane z pobytem tam są ograniczone do minimum.

Wybierając się na Martynikę i Gwadelupę, nie musisz mieć paszportu. Jeśli zamierzasz być tam nie dłużej niż 90 dni, wystarczy ci dowód osobisty. W takiej sytuacji nie musisz również starać się o wyrobienie wizy. Pamiętaj jednak, że na Karaibach panuje inny klimat, co jest związane z ryzykiem zachorowania na chorobę tropikalną. Dlatego przed podróżą zapoznaj się ze wskazówkami postępowania opracowywanymi przez Główny Inspektorat Sanitarny. Pomyśl też o tym, aby wykupić taką polisę turystyczną, która pokryje koszty leczenia chorób tropikalnych.
Przygotuj się też na to, że na Karaibach występują trzęsienie ziemi oraz tsunami. W związku z tym, jeszcze zanim wsiądziesz do samolotu, dowiedz się, jak zachowywać się na wypadek tych klęsk żywiołowych.

Francja to różnorodny i piękny kraj, a podróż do niego jest szybka i łatwa – jeśli chodzi o kwestie formalne. Pamiętaj, że warto jeszcze przed wyjazdem wykupić ubezpieczenie, załatwić kartę EKUZ i poznać zasady panującej na francuskich drogach.

Podsumowanie

  • Polakom jadącym do Francji nie jest potrzebny paszport.
  • Zarówno dorośli, jak i dzieci mogą przekraczać francuską granicą z ważnym dowodem osobistym.
  • Jadąc do Francji, należy liczyć się z wysokimi kosztami leczenia – dlatego przed podróżą warto wykupić kompleksową polisę turystyczną.
  • We Francji trzeba uważać na kieszonkowców grasujących przy atrakcjach turystycznych oraz w środkach transportu zbiorowego.

FAQ

Utratę, a także uszkodzenie dowodu osobistego w Francji należy zgłosić w najbliższym urzędzie konsularnym RP. Pamiętaj jednak, że konsul nie ma uprawnień do tego, aby wydać nowy dokument tożsamości tego typu. Wniosek o dowód osobisty można złożyć tylko w dowolnym urzędzie gminy na terenie Polski.
Jeżeli utrata tego dokumentu uniemożliwia ci powrót do Polski lub dalsze podróżowanie, to możesz wnioskować u konsula o wydanie tymczasowego paszportu.

Tak, ale wwóz leków na teren Francji jest regulowany przepisami. Jadąc do tego kraju, możesz zabrać ze sobą taką ilość leków na receptę, jaka odpowiada ich przyjmowaniu przez okres 3 miesięcy (musi wynikać to z recepty). Natomiast zapas farmaceutyków psychotropowych, który wwozisz do Francji, nie może być większy niż odpowiadający stosowaniu ich przez 1 miesiąc.

We Francji obowiązuje najwyższy poziom zagrożenia terrorystycznego. Oznacza to, że władze francuskie oceniają, że ryzyko zamachu jest wysokie. Skutkuje to wzmożonymi kontrolami i patrolami na ulicach.

O Autorze

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments