Strona główna » Poradnik » Czy do Bośni jest potrzebny paszport?

Czy do Bośni jest potrzebny paszport?

Redakcja
11 września 2023

Chcesz zwiedzić Półwysep Bałkański? Ten rejon to nie tylko dobrze znana Chorwacja. Bałkany mają znacznie więcej do zaoferowania! Można odwiedzić np. Bośnię. Ten kraj słynie z otwartych ludzi, z niesamowitych widoków na góry i rzeki oraz z taniego, domowego jedzenia. Jednak zanim ruszysz do Bośni, sprawdź czy jest Ci potrzebny paszport. 

Jakie dokumenty ze sobą zabrać do Bośni? 

Bośnia nie należy do strefy Schengen ani do Unii Europejskiej. Od stycznia 2023 ma jedynie status kraju kandydującego do UE. Mimo to obywatele Polski mogą przekroczyć jej granicę na podstawie jednego z trzech dokumentów: dowodu osobistego, paszportu lub paszportu tymczasowego. Każdy z nich będzie respektowany na granicy, więc strażnicy wpuszczą Cię do tego bałkańskiego kraju. Warto przy tym pamiętać, że według przepisów w Bośni dokumenty podróży muszą być ważne przez min. trzy miesiące licząc od dnia wjazdu do kraju.  

Czy wiesz, że… według formalnych zasad turyści powinni mieć przy sobie nie tylko dowód czy paszport, ale także min. 75€ na każdy dzień pobytu w Bośni? Choć jednak jest to ujęte w prawie, rzadko jest sprawdzane przez straż graniczną.  

Czy do Bośni trzeba mieć wizę? 

Osoby podróżujące do Bośni nie muszą martwić się o wizę, jeśli ich pobyt trwa maksymalnie 90 dni w ciągu 180 dni. Według przepisów cudzoziemcy, którzy wjeżdżają na teren tego kraju, mają dwa dni na zgłoszenie swojego pobytu na policji lub w urzędzie ds. cudzoziemców: BiH Služba za poslove sa strancima. Niemniej w praktyce rzadko zdarza się, aby ktoś, kto przebywa w Bośni krócej niż 90 dni, zgłaszał swoją podróż do instytucji publicznych. 

Zasady zmieniają się dla osób, które chcą wydłużyć swój pobyt. Na 2 tygodnie przed upływem 90 dni od wjazdu do Bośni, należy zgłosić się do lokalnego biura Departamentu Spraw Cudzoziemców Ministerstwa Bezpieczeństwa. Tam trzeba złożyć wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy. Zazwyczaj jest ważne przez rok, ale może zostać przedłużone.  

Gdzie zgłosić kradzież dowodu osobistego lub paszportu? 

Okradziono Cię podczas podróży i nie masz przy sobie żadnego dokumentu, który potwierdza Twoją tożsamość? W takiej sytuacji zgłoś się na policję i uzyskaj stosowny protokół. Warto jednak pamiętać, że na posterunkach zazwyczaj pracują osoby, które mówią wyłącznie w języku lokalnym. Dlatego warto uzbroić się w cierpliwość.  

Z uzyskanym protokołem należy się udać do urzędu konsularnego. Tam otrzymasz dalsze wskazówki na temat tego, jak postępować i bezpiecznie wrócić do kraju.  

Jak w Bośni wygląda opieka zdrowotna?

Pomimo że do Bośni wystarczy Ci dowód osobisty, nie można tam korzystać z usług lekarskich za darmo w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Ten dokument nie jest respektowany na terenie tego kraju. A zatem za wszystkie usługi lekarskie trzeba zapłacić z własnej kieszeni.  

Mogą być one dość kosztowne! Już jedna wizyta u lekarza może kosztować od 15 do 25€. Natomiast za pobyt w szpitalu można zapłacić nawet 35€. Warto przy tym pamiętać, że opieka medyczna na terenie Bośni może pozostawiać wiele do życzenia. Dlatego rekomenduje się korzystanie z usług lekarzy prywatnie. Niestety wizyty u specjalistów mogą być znacznie droższe.  

Jeśli chcesz uniknąć niepotrzebnych wydatków, zdecyduj się na zakup ubezpieczenia turystycznego.   

Jakie ubezpieczenie wykupić przed podróżą do Bośni? 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych rekomenduje, aby każdy podróżujący do Bośni miał wykupione stosowne ubezpieczenie turystyczne. Teraz można je uzyskać wygodnie przez Internet, co znacznie ułatwia załatwianie przedpodróżnych formalności.  

Dobre ubezpieczenie turystyczne zapewni Ci wsparcie finansowe na wypadek: 

 • ratownictwa,  
 • pobytu w szpitalu, 
 • wizyty u lekarza, 
 • pomocy stomatologa,  
 • zakupu leków, 
 • transportu medycznego do szpitala lub do Polski, 
 • przewiezienia zwłok do kraju. 

W ramach polisy można uzyskać wsparcie także od następstw nieszczęśliwych wypadków. Zatem towarzystwo nie tylko pokryje koszty zdarzenia, ale także wypłaci stosowne odszkodowanie. Dodatkowe pieniądze z pewnością się przydadzą, jeśli wydarzy się coś niemiłego. 

Gdy kupujesz ochronę w podróż zwróć uwagę na: 

 • sumę ubezpieczenia — od wysokości tej kwoty zależy, czy firma pokryje wszystkie wydatki na usługi medyczne, czy tylko ich część. Warto zadbać, aby stawka była jak najwyższa. Dzięki temu towarzystwo zapłaci za wszystko, a Ty nie będziesz musiał dopłacać; 
 • zakres ochrony, np. na to, czy obejmuje zdarzenia pod wpływem alkoholu — ma to kluczowe znaczenie, jeśli zamierzasz podróżować po Bośni i próbować lokalnych trunków. Jeśli dojdzie do wypadku, a w Twojej krwi zostanie wykryty alkohol, towarzystwo może odmówić wypłaty odszkodowania. Dlatego warto rozszerzyć zakres ubezpieczenia o dodatkowe ryzyka i uniknąć kłopotów z ubieganiem się o świadczenie. 

Polisa turystyczna nie kosztuje zbyt dużo. Jej koszt zazwyczaj wynosi mniej niż 50 zł za dobę. To znacznie mniej niż trzeba byłoby zapłacić za wizytę u lekarza. 

Podsumowanie

 • - Polscy obywatele mogą podróżować do Bośni na podstawie dowodu osobistego, paszportu lub paszportu tymczasowego. Warto mieć przy sobie dwa różne dokumenty na wypadek kradzieży jednego z nich. Wtedy będzie można bez problemów wrócić do kraju. 

 • - Dowód lub paszport musi być ważny przez min. 3 miesiące od daty wjazdu na teren Bośni.  

 • - W Bośni nie jest respektowana Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. A zatem za usługi medyczne trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Ministerstwo Spraw Zagranicznych rekomenduje zakup indywidualnej polisy turystycznej przed wyjazdem do tego bałkańskiego kraju.

Najczęściej zadawane pytania

Wybierasz się do Bośni autem? Pamiętaj, aby przed wyjazdem z Polski zabrać dowód rejestracyjny pojazdu oraz potwierdzenie zakupu ubezpieczenia komunikacyjnego OC. Warto pomyśleć także o wyrobieniu Zielonej Karty, która stanowi alternatywę dla polisy od odpowiedzialności cywilnej.  

Warto mieć na uwadze, że funkcjonariusze w Bośni nie respektują dokumentów w formie aplikacji mobilnej. Wszystko trzeba mieć w formie fizycznej, czyli na papierze. Tamtejsi policjanci nie mają także dostępu do polskiej bazy danych CEPiK. Dlatego nie sprawdzą w systemie, czy Twoje auto ma ważne OC i przegląd. Zatem musisz mieć dowód osobisty i potwierdzenie zakupu polisy przy sobie. 

Podczas podróży autem po Bośni trzeba zachowywać się ostrożnie. Mieszkańcy tego kraju rzadko przestrzegają przepisów drogowych, co może powodować zwiększone ryzyko wystąpienia wypadku. Jednocześnie policja bardzo skrupulatnie patroluje drogi i karze za przekroczenia prędkości.  

Warto pamiętać, że wiele dróg w Bośni nie jest widocznych w nawigacji satelitarnej. A zatem jeśli chcesz podróżować po tym kraju wyposaż się w tradycyjną mapę. Ułatwi Ci znalezienie właściwego kierunku.  

W Bośni nie ma tak dużo stacji benzynowych jak w Polsce. Dlatego warto tankować, gdy jest tylko taka możliwość. Najlepiej korzystać z usług sprawdzonych dystrybutorów paliwa, np. INA, PETROL czy Energopetrol

W Bośni nie ma zagrożenia terrorystycznego. Warto jednak pamiętać, że w lasach, na nieużytkach, a także w niewielkich miejscowościach można natknąć się na pozostałości z czasów wojny. Mogą to być niewypały czy nierozbrojone miny. Zazwyczaj te obszary są specjalnie zabezpieczone i oznakowane, jednak miej na uwadze, że nie wszystkie tereny zostały przeszukane. Dlatego nie należy poruszać się poza wyznaczonymi szlakami czy utwardzonymi drogami.  

W Bośni często zdarzają się kradzieże. Dlatego najlepiej nosić dokumenty potwierdzające tożsamość pod ubraniem. Warto również zabrać ze sobą ich kopię. Ułatwi to załatwianie formalności po utracie swoich rzeczy osobistych.

O Autorze

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments