
Gdy planujesz zwiedzanie, wpisujesz na listę must see zabytki i muzea? Czy raczej stawiasz na obszary o szczególnych walorach krajobrazowych? A może szukasz miejsc, które warto odwiedzić z całą rodziną? Nie musisz wybierać, bo w naszym kraju znajdziesz zarówno wspaniałe atrakcje kulturalne i przyrodnicze, jak i liczne parki rozrywki czy ogrody zoologiczne. Poznaj największe atrakcje turystyczne w Polsce.
Co warto zwiedzać w Polsce: najważniejsze zabytki
Bogata historia sprawiła, że Polska jest krajem o niezwykłym dziedzictwie kulturowym. W jej obrębie znajdują się m.in. wyjątkowe zamki i pałace oraz zabytkowe zabudowania dawnych ośrodków miejskich. Warto odwiedzić te najważniejsze atrakcje kulturalne, aby dowiedzieć się więcej o dziejach mieszkańców, którzy w przeszłości zamieszkiwali ten teren.
Historyczne Centrum Krakowa
Wiele osób chcących zwiedzić największe zabytki w Polsce najpierw kieruje swe kroki w stronę Krakowa. To właśnie tam znajduje się wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO zabytkowe centrum obejmujące m.in. Rynek Główny z Kościołem Mariackim (będąc tam, koniecznie trzeba też odwiedzić tzw. rynek podziemny), Wawel oraz żydowską dzielnicę Kazimierz.
Stare Miasto w Zamościu
Zamojskie stare miasto z rozległym rynkiem, okazałym ratuszem i wielobarwnymi kamieniczkami zachwyci każdego miłośnika historycznej zabudowy. Tamtejszy układ przestrzenny powstał w XVI wieku na zlecenie Jana Zamoyskiego i przetrwał w niemal nienaruszonej formie do dziś. Ze względu na szczególną wartość kulturową historyczna część miasta trafiła na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Zamek Krzyżacki w Malborku
Zamek Krzyżacki w Malborku – największa fortyfikacja gotycka na świecie – przyciąga fanów fortyfikacji i obronnych zabudowań. Początkowo pełnił funkcję siedziby członków zakonu krzyżackiego, a obecnie stanowi niemałą atrakcję dla wielbicieli zabytków. Podczas spaceru po jego murach natkniesz się na wystawy poświęcone historii tego miejsca, a także eksponaty w postaci rzeźb, rycin, witraży, naczyń ceramicznych, zabytkowych mebli i wielu innych.
Jakie polskie muzea trzeba odwiedzić?
Różnorodność kulturowa i bogactwo historyczne Polski mają swoje odzwierciedlenie w licznych obiektach muzealnych — artystycznych, historycznych, biograficznych, regionalnych i wielu innych. Największym zainteresowaniem cieszą się instytucje, które stworzono z myślą o upamiętnieniu i szerzeniu wiedzy na temat konkretnego wydarzenia, np. Powstania Warszawskiego czy II wojny światowej. Popularne są też muzea tematyczne np. Muzeum Piernika w Toruniu.
Muzeum Powstania Warszawskiego
Jednym z najbardziej znanych muzeów w Polsce jest placówka poświęcona wydarzeniom, do których doszło w Warszawie w sierpniu 1944 r. Upamiętnia dramatyczne losy powstańców, którzy postanowili sprzeciwić się okrucieństwu i bezwzględności okupujących stolicę Niemców. Choć działa od dawna, bo od 2004 r., wyróżnia się nowoczesną ekspozycją nastawioną na łatwość przyswajania informacji. Wewnątrz muzeum znajduje się chociażby replika podziemnych kanałów, którymi podczas powstania przemieszczali się warszawiacy.
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku to kolejne bardzo nowoczesne muzeum, które z punktu widzenia historii Polski jest niezwykle ważne. Opowiada szczegółowo o przyczynach wybuchu konfliktu z lat 1939-1945, jego przebiegu oraz tragicznych skutkach. Tamtejsze ekspozycje to skarbnica wiedzy o ówczesnych realiach i losach zwykłych Polaków, którzy musieli stawić czoła wojennej rzeczywistości.
Żywe Muzeum Piernika w Toruniu
Miłośnikom słodkich wypieków z pewnością spodoba się w Toruniu, gdzie można nie tylko spróbować pysznych pierników, ale również wziąć udział w ich wypieku. Tajniki dawnych receptur, a także sposoby przyrządzania toruńskich przysmaków można zgłębiać w Żywym Muzeum Piernika.
Malownicza Polska: atrakcje przyrodnicze
Polska to jednak nie tylko burzliwa historia i wyjątkowe dziedzictwo kulturalne, ale również wspaniała przyroda. Tutejsze krajobrazy gwarantują przyjezdnym ogromną różnorodność — od surowych tatrzańskich szczytów i zielonych bieszczadzkich połonin, przez kojące zmysły Mazury, Roztocze czy Podlasie po wyjątkowe, nadbałtyckie plaże. Nie sposób opisać wszystkich polskich atrakcji przyrodniczych, jednak warto wspomnieć o najpopularniejszych z nich.
Puszcza Białowieska
Jeśli na łonie natury czujesz się jak przysłowiowa ryba w wodzie, na trasie wycieczki po Polsce koniecznie uwzględnij Białowieski Park Narodowy. Jego obszar obejmuje fragmenty dziewiczych lasów, które przetrwały do czasów współczesnych w swojej pierwotnej postaci. Rozciągając się na terenach transgranicznych Polski i Białorusi, tworzy unikalny ekosystem będący domem dla setek gatunków zwierząt, m.in. dla żubrów.
Bieszczadzki Park Narodowy
W skład Bieszczadzkiego Parku Narodowego wchodzą dziesiątki malowniczych szlaków, spośród których każdy wybierze odpowiedni dla siebie. Przechadzka na najwyższy szczyt tego pasma, Tarnicę, gwarantuje możliwość podziwiania niesamowitych widoków. Z kolei wycieczki na rzadziej uczęszczane szlaki, np. na Halicz czy Bukowe Berdo, tworzą doskonałe okoliczności do „przewietrzenia głowy” i przebywania sam na sam z naturą.
Klif Orłowski
Klif Orłowski to coś dla fanów Bałtyku i nadmorskich widoków. Znajduje się na obrzeżach Gdyni i zapewnia możliwość podziwiania niesamowitej panoramy. Panuje tam spokojna atmosfera, która sprzyja wypoczynkowi. To doskonałe miejsce na spacer w samotności lub w gronie najbliższych.
Największe atrakcje dla dzieci w Polsce
W Polsce nie brakuje też wyjątkowych atrakcji dla rodzin. Do dyspozycji rodziców planujących urlop z pociechami pozostają liczne parki rozrywki i aquaparki, w których można przeżyć niezapomniane przygody. Dużą popularnością cieszą się też centra nauki oraz ogrody zoologiczne, gdzie młodsi i starsi mają szansę poszerzać wiedzę o otaczającym ich świecie poprzez zabawę i doświadczanie.
Parki rozrywki i parki wodne w Polsce
W kategorii parków rozrywki prym od lat wiedzie Energylandia. To największy tego rodzaju obiekt w kraju, w którym znajdują się atrakcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Przerażająco szybka kolejka Hyperion, zadziwiająco wysoki drewniany rollercoster Zadra oraz strefa Water Park — to wszystko i wiele innych wspaniałych miejsc czeka w Energylandii na miłośników szalonej zabawy.
Mówiąc o parkach rozrywki, nie można nie wspomnieć o parkach wodnych. Za jeden z największych tego rodzaju obiektów w Polsce uznaje się położony niedaleko Warszawy Park of Poland Suntago. Równie popularne, choć nieco mniejsze, są zakopiańskie Termy Bania, Aquapark Wrocław i Termy w Uniejowie.
Rodzinne parki rozrywki w Polsce
Rodzinne parki rozrywki to miejsca projektowane z myślą o potrzebach rodziców z dziećmi w każdym wieku. Znajdą tam coś dla siebie zarówno najmłodsze maluchy, jak i nieco starsze pociechy czy nastolatkowie. Magiczne Ogrody w Trzciankach to bez wątpienia najpopularniejszy tego rodzaju park rozrywki w Polsce. Nieco mniej znane, choć równie atrakcyjne dla dzieci i dorosłych, są: Edukacyjny park rozrywki Farma Iluzji w Mościskach, Bałtowski Kompleks turystyczny z parkiem dinozaurów, Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie czy Kolejkowo we Wrocławiu.
Muzea rozrywkowo-edukacyjne w Polsce
Centrum nauki to miejsce, w których pociechy będą miały możliwość pożytecznie wykorzystać swoją dziecięcą energię. Zamiast typowych ekspozycji znajdą tam interaktywne stoiska przeznaczone do przeprowadzania rozmaitych doświadczeń i badania zjawisk z różnych dziedzin nauki.
Najbardziej znanym jest oczywiście Centrum Nauki Kopernik w Warszawie (CNK) działające od 2010 roku. Muzea edukacyjne mają też inne miasta. Podczas wakacji w północnej części Polski warto odwiedzić np. Centrum Nauki Experyment w Gdyni, Morskie Centrum Nauki w Szczecinie lub Hevelianum w Gdańsku. Tego typu obiekty znajdują się także w pozostałych regionach kraju, a do najchętniej odwiedzanych należą: Centrum Edukacji Lotniczej w Krakowie, Centrum Nauki Keplera w Zielonej Górze, Centrum Nauki i Techniki w Łodzi oraz Laboratorium Wyobraźni w Poznaniu.
Znasz już największe atrakcje turystyczne w Polsce. Nie pozostaje Ci nic innego, jak zaplanować trasę wycieczki i odwiedzić miejsca, które najbardziej Cię zaciekawiły. Udanego zwiedzania!
Podsumowanie
- Jedne z największych zabytków w Polsce znajdują się w Krakowie (Wawel, Stare Miasto i Kazimierz).
- Do ważnych atrakcji kulturalnych zaliczają się też Zamek Krzyżacki w Malborku oraz Stare Miasto w Zamościu.
- Do popularnych muzeów należą Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Żywe Muzeum Piernika w Toruniu.
- Na terenie Polski znajdują się 23 parki narodowe i każdy z nich stanowi dużą atrakcję dla miłośników obcowania z przyrodą.
- Podróżując z dziećmi po Polsce, warto uwzględnić w planie zwiedzania parki rozrywki (np. Energylandię i Farmę Iluzji) oraz muzea edukacyjne (np. Centrum Nauki Kopernik w Warszawie).