Paszport Wrocław
Data aktualizacji: 22 kwietnia 2016Biuro paszportowe Wrocław
Dolnośląski Urząd Wojewódzki. Oddział paszportowy
plac Powstańców Warszawy 1,
50-153 Wrocław
- Jakie dokumenty będą potrzebne do wyrobienia paszportu we Wrocławiu?
- Wniosek o paszport we Wrocławiu – gdzie znaleźć?
- Osoby małoletnie
- Kolejki do biura paszportowego we Wrocławiu
- Ile się czeka na odbiór paszportu we Wrocławiu?
- Ile kosztuje paszport tymczasowy we Wrocławiu?
- Koszt wyrobienia paszportu we Wrocławiu
- Kto może liczyć na zniżki?
- Zdjęcia paszportowe we Wrocławiu
Jak czytamy na stronie obywatel.gov.pl, wniosek o paszport złożyć można „W dowolnym punkcie paszportowym w Polsce”.
We Wrocławiu paszport wyrobić można w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim, w Wydziale Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców, w Oddziale Paszportowym i Obsługi Klienta, przy pl. Powstańców Warszawy 1. Wydawaniem paszportów – także tymczasowych, odpowiedzialny jest bowiem właśnie urząd wojewódzki. Miejsce zameldowana petenta nie ma w tym przypadku znaczenia.
Przykład: Pani Monika jest zameldowana w Opolu, ale od dłuższego czasu mieszka we Wrocławiu, dlatego też w tym właśnie mieście będzie mogła złożyć wniosek o wydanie paszportu. Odbiór dokumentu będzie wtedy jednak możliwy tylko w tym samym urzędzie.
Jakie dokumenty będą potrzebne do wyrobienia paszportu we Wrocławiu?
- Wniosek o wydanie paszportu – właściwy jego egzemplarz można uzyskać bezpośrednio w punkcie paszportowym. Należy uważać na wzory dostępne na niesprawdzonych stronach internetowych.
- Zdjęcie – wykonane u fotografa, zgodnie z wytycznymi dotyczącymi zdjęcia paszportowego (rozmiar, kolor, ustawienie). Fotografia powinna być przede wszystkim aktualna (musi być wykonana najpóźniej 6 miesięcy przed złożeniem w urzędzie wniosku.
- Dowód opłaty za paszport – np. potwierdzenie przelewu na konto urzędu.
- Potwierdzenie prawa do ulgi – czyli obowiązujący w danym momencie dokument, który może być uznany za podstawę do zmniejszenia lub lub umorzenia opłaty (np. legitymacja szkolna lub studencka, legitymacje emerycka, potwierdzenie statusu kombatanta).
- Obecny paszport lub (w przypadku jego braku) ważny dowód osobisty.
- Skrócony lub zupełny odpis polskiego aktu małżeństwa – tylko w przypadku osób, które zmieniły nazwisko w związku z zawarciem małżeństwa
Uwaga! Jeszcze przed wizytą w Urzędzie Wojewódzkim, warto uregulować wszelkie niezbędne opłaty paszportowe, a także wydrukować potwierdzenie zapłaty np. w formie potwierdzenia przelewu na konto, wpisując w tytuł przelewu imię i nazwisko osoby ubiegającej się o dokument paszportowy.
Wniosek o paszport we Wrocławiu – gdzie znaleźć?
Wzór wniosku – wraz z przykładem jego wypełnienia – znaleźć można na stronie wrocławskiego urzędu https://duw.pl/. Jakie są wytyczne dotyczące wypełniania wniosku we wrocławskim urzędzie?
- Wniosek musi być wypełniony czytelnie i drukowanymi literami
- Sposób wypełnienia musi być zgodny ze wzorem umieszczonym na stronie urzędu
- Wypełnić należy wszystkie punkty (od 1 do 13), jeszcze przed odwiedzeniem na stanowiska obsługi.
Osoby małoletnie
W przypadku osób małoletnich, wniosek o wydanie paszportu składają rodzice lub prawni opiekunowie.
Jak czytamy na stronie duw.pl: „Składając wniosek o wydanie dokumentu paszportowego dla dziecka, oboje rodzice/opiekunowie osobiście muszą wyrazić zgodę na wydanie paszportu dziecku.
Warto także pamiętać, że dzieci, które mają więcej niż 5 lat, muszą uczestniczyć przy składaniu wniosku”.
Uwaga! W przypadku osób ubezwłasnowolnionych, wnioskodawcą o wydanie paszportu może być wyłącznie prawny opiekun takiej osoby. Ta ostatnia musi jednak być obecna przy składaniu wniosku.
Kolejki do biura paszportowego we Wrocławiu
Ubiegając się o paszport, trzeba liczyć się również z praktycznymi utrudnieniami, takimi jak kolejki do urzędu. Sam urząd we Wrocławiu informuje, że – aby skrócić czas oczekiwania – warto starać się o wyrobienie paszportu poza typowo wakacyjnym sezonem. W takim okresie nie tylko szybciej otrzymamy pozwolenie na wyjazd, ale również unikniemy stania w ogromnych kolejkach po jego odbiór.
W miastach tak dużych jak Wrocław może okazać się to o wiele bardziej uciążliwe. To prawie 650 tys. miasto co roku zmaga się z problemem kolejek w urzędach zwłaszcza w oddziale paszportowym. W zasadzie już od maja rozpoczyna się tu masowy odbiór dokumentów, co w okresie pandemii szczególnie dawało się we znaki czekającym z kolejkach petentom.
Jak czytamy na stronie duw.pl: „Zapraszamy wszystkich klientów o składanie wniosków paszportowych przed sezonem letnim (maj-sierpień). Dzięki temu unikniecie Państwo kolejek i długiego oczekiwania na dokument paszportowy”.
Ile się czeka na odbiór paszportu we Wrocławiu?
W przypadku tradycyjnych paszportów czas oczekiwania na dokument wynosi około 30 dni, licząc od momentu, w którym złożyliśmy wniosek w urzędzie. Choć czasami dokument gotowy jest wcześniej, zdarza się, że termin wydania może się wydłużyć.
Ile kosztuje paszport tymczasowy we Wrocławiu?
Jeśli nagli nas czas i nie możemy pozwolić sobie na miesięczne oczekiwanie, zamiast tradycyjnego paszportu możemy złożyć wniosek o wydanie paszportu tymczasowego.
Taki dokument ważny jest natomiast maksymalnie 12 miesięcy. Plusem jest jednak to, że otrzymamy go szybciej – sam urząd informuje, że tego typu wnioski rozpatrzone zostaną niezwłocznie.
Tymczasowy paszport jest również tańszy niż paszport biometryczny, ponieważ – składając wniosek w Polsce – zapłacimy za niego jedynie 30 PLN.
Koszt wyrobienia paszportu we Wrocławiu
Wyrobienie paszportu nie jest drogie i wymaga jedynie jednorazowej opłaty. Jego cena zależy jednak od wielu czynników, takich jak ulgi, zwolnienie z opłat, czy wyrobienie dowodu po zniszczeniu poprzedniego.
- Standardowy paszport ważny przez 10 lat – 140 PLN
- Paszport uwzględniający 50% ulgi – 70 PLN
- Paszport dla osoby małoletniej do 13. roku życia – 30 PLN
W przypadku osób posiadających Kartę Dużej Rodziny, ceny są nieco inne:
- Dokument wydawany dzieciom do 13 roku życia – 15 PLN
- Dokument wydawany dzieciom od 13 do 25 roku życia – 35 PLN
- Paszport wydawany rodzicom i małżonkom rodziców – 70 PLN
Jeżeli zgubimy lub zniszczymy paszport (gdy dojdzie do tego z naszej winy) i chcemy wyrobić go ponownie, cena znacznie wzrośnie – za taką usługę będziemy bowiem musieli zapłacić aż 420 PLN (obowiązuje zwiększenie podstawowej opłaty o 200%).
Kto może liczyć na zniżki?
50% ulgi otrzymają:
- Uczniowie i studenci
- Emeryci
- Renciści
- Osoby z niepełnosprawnością
- Osoby na utrzymaniu małżonka, który jest emerytem, rencistą albo osobą z niepełnosprawnością
- Osoby przebywające w domu pomocy społecznej albo w zakładzie opiekuńczym
- Osoby, które otrzymują zasiłek stały z pomocy społecznej
- Kombatanci lub ofiary represji wojennych i okresu powojennego
- Rodzice lub małżonkowie rodzica w rodzinie wielodzietnej, posiadający ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny
75% ulgi otrzymają:
- Osoby poniżej 26 lat, uczące się (na przykład studenci), będące dzieckiem z rodziny wielodzietnej (posiadające ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny)
- Dzieci z niepełnosprawnością, pochodzące z rodziny wielodzietnej (posiadające ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny)
Za całkowite zwolnienie z opłaty za wydanie dokumentu mogą ubiegać się:
- Osoby, które ukończyły 70 rok życia
- Osoby przebywające w domu pomocy społecznej albo w zakładzie opiekuńczym, gdy wyjazd za granicę jest związany z długotrwałym leczeniem lub operacją
- Osoby, które otrzymują zasiłek stały z pomocy społecznej, a wyjazd za granicę jest związany z długotrwałym leczeniem albo operacją
- Osoby, których paszport posiada wadę techniczną, na przykład nie można odczytać danych z mikroprocesora
- Żołnierze wyznaczeni do pełnienia służby poza granicami państwa – nie dotyczy to żołnierzy zawodowych
Zdjęcia paszportowe we Wrocławiu
Zdjęcie do paszportu musi spełniać bardzo konkretne kryteria jeśli chodzi o rozmiar, kolor, czy tło. Idąc do profesjonalisty najczęściej nie będzie z tym problemu – prosząc o zdjęcie do konkretnego dokumentu, fotograf udzieli nam wskazówek i dopasuje fotografię do wymogów. Zdjęcie możemy wykonać jednak również samodzielnie, stosując się do wytycznych. O jakich kryteriach trzeba pamiętać?
- Zdjęcie musi być aktualne – czyli wykonane maksymalnie pół roku przed złożeniem wniosku w urzędzie.
- Rzeczy utrudniające rozpoznanie – na fotografii paszportowej nie można mieć nakrycia głowy, czy przyciemnianych okularów. Za cechę utrudniającą rozpoznanie czasami może zostać uznany nawet zarost.
- Głowa i twarz – na zdjęciu musi być widoczna cała głowa oraz fragment barków, natomiast sama twarz musi zajmować około 70-80% całej jego powierzchni.
- Wady wzroku – dopuszczalne jest noszenie okularów korekcyjnych, soczewek kontaktowych, a nawet okularów z ciemnymi szkłami (w przypadku osób z orzeczeniem o niepełnosprawności przy poważnych wadach wzroku).
- Biżuteria – można mieć ją na sobie, jeśli nie zaburza tła fotografii ani owalu twarzy.
- Tło – musi być jasne (najlepiej białe), jednolite, dobrze oświetlone i bez cieni. W tle nie mogą pojawiać się inne osoby ani przedmioty.
- Wymiary – zdjęcie w kolorze, na papierze, w formacie 35mm x 45mm.