Buro paszportowe Oświęcim
Data aktualizacji: 16 czerwca 2022Biuro paszportowe Oświęcim
Starostwo Powiatowe
Stanisława Wyspiańskiego 10,
32-600 Oświęcim
- Gdzie wyrobić paszport w Oświęcimiu?
- Wniosek o paszport w Oświęcimiu – gdzie znaleźć?
- Kolejki do biura paszportowego w Oświęcimiu
- Ile się czeka na odbiór paszportu w Oświęcimiu?
- Wyrobienie paszportu tymczasowego w Oświęcimiu
- Koszt wyrobienia paszportu w Oświęcimiu
- Koszt wyrobienia paszportu standardowego w Oświęcimiu:
- Koszt wyrobienia paszportu z Kartą Dużej Rodziny w Oświęcimiu:
- Kiedy zapłacimy najwięcej za wyrobienie paszportu w Oświęcimiu?
Gdzie wyrobić paszport w Oświęcimiu?
Aby złożyć wniosek o wydanie paszportu w Oświęcimiu, trzeba zgłosić się do Terenowego Punktu Paszportowego w Oświęcimiu mieści się przy ul. Wyspiańskiego 10 w budynku Starostwa Powiatowego.
Osoby które na co dzień mieszkają, czy pracują w Oświęcimiu, nawet jeśli są zameldowane w innym mieście, mogą starać się o wydanie paszportu w dowolnie wybranym oddziale paszportowym.
O paszport można się bowiem ubiegać: „W dowolnym punkcie paszportowym w Polsce. Informacje o adresach punktów znajdziesz na stronach internetowych urzędów wojewódzkich” – informuje portal gov.pl.
Wniosek o paszport w Oświęcimiu – gdzie znaleźć?
- Jak prawidłowo wypełnić wniosek? Aby prawidłowo wypełnić wniosek o wydanie paszportu, najlepiej skorzystać z dostępnego w punktach paszportowych wzoru. Sam wniosek można pobrać w tym samym miejscu (w każdym urzędzie posiadającym taki oddział).
- Na co uważać? Nie należy drukować wniosków Internetu, sporządzać ich samodzielnie ani kopiować. Wnioski, które są wypełnione są niezgodnie z obowiązującym oficjalnie wzorem, nie będę uznawane.
- Jak wypełnić wniosek?
- Drukowanymi literami
- Czytelnie
- W całości, bez pomijania punktów
- Z podpisem
- Co dołączyć do wniosku?
- Kolorowe zdjęcie paszportowe
- Potwierdzenie uiszczenia opłaty za wydanie dokumentu
- Dotychczasowy paszport lub dowód osobisty
- Potwierdzenie uprawnienia do otrzymania ulgi
- Odpis aktu małżeństwa w języku polskim
- Osoby ubezwłasnowolnione – co z nimi?
- Osoby ubezwłasnowolnione muszą być obecne podczas składania wniosku o wydanie im paszportu, jednak samym wnioskodawcą musi być ich opiekun prawny.
- Osoby małoletnie, przy wnioskowaniu o paszport powinni być obecni obojga rodzice.
Kolejki do biura paszportowego w Oświęcimiu
Kolejki po odbiór paszportu w Oświęcimiu, poza sezonem przedwakacyjnym, nie są tak długie jak w większych miastach.
„Dla usprawnienia procesu uzyskania paszportu w Oświęcimiu i zmniejszenia kolejek wśród wnioskujących o paszport, uruchomiono system telefonicznej rezerwacji miejsca w kolejce pod numerem 33 84 49 742” – czytamy na stronie passport-photo.online.
Ile się czeka na odbiór paszportu w Oświęcimiu?
Średni czas oczekiwania na paszport w Oświęcimiu to 30 dni. W okresach wzmożonych wyjazdów zagranicznych termin może się wydłużyć, natomiast poza sezonem często dokument będziemy mogli odebrać wcześniej.
Wyrobienie paszportu tymczasowego w Oświęcimiu
Alternatywą dla tradycyjnego dokumentu, na który trzeba oczekiwać miesiąc, jest tzw. paszport tymczasowy. Jak informuje strona gov.pl, może on zostać wydany:
- Obywatelom polskim w kraju lub za granicą w nagłych, udokumentowanych przypadkach, związanych z chorobą lub pogrzebem członka rodziny bądź prowadzoną działalnością zawodową
- Obywatelom polskim przebywającym za granicą, na czas oczekiwania przez nich na doręczenie paszportu sporządzonego w kraju
- Osobom przebywającym czasowo na terenie naszego kraju lub za granicą, na powrót do miejsca stałego pobytu
- Osobom, od których pobranie odcisków palców jest fizycznie niemożliwe, a przeszkoda ta ma charakter czasowy
- Dopuszcza się możliwość wydania paszportu tymczasowego z urzędu obywatelom polskim przebywającym za granicą, którzy nie posiadają dokumentu paszportowego, jeżeli przemawiają za tym ważne okoliczności.
Serwis malopolska.gov.pl informuje także, iż: „Termin oczekiwania na wydanie paszportu tymczasowego w kraju wynosi dwa dni robocze od dnia złożenia wniosku paszportowego. W sytuacji, gdy pobranie odcisków palców jest fizycznie niemożliwe, a przeszkoda ta ma charakter czasowy- wówczas termin oczekiwania na wydanie paszportu tymczasowego wynosi do 1 miesiąca”.
Ważne! Paszport tymczasowy otrzymamy szybciej i zapłacimy za niego mniej niż za tradycyjny dokument, jednak jest on ważny tylko 12 miesięcy.
Koszt wyrobienia paszportu w Oświęcimiu
Koszt wyrobienia paszportu standardowego w Oświęcimiu:
- Standardowy paszport ważny przez 10 lat – 140 złotych,
- Paszport wydany z 50% ulgą – 70 złotych,
- Paszport dla osoby małoletniej (max do 13 roku życia) – 30 złotych.
Koszt wyrobienia paszportu z Kartą Dużej Rodziny w Oświęcimiu:
- Dokument wydawany dzieciom do 13 roku życia – 15 złotych,
- Paszport wydawany dzieciom od 13 do 25 roku życia – 35 złotych,
- Dokument paszportowy wydawany rodzicom i małżonkom rodziców – 70 złotych.
Paszport tymczasowy kosztuje 30 złotych, a wydanie paszportu po utracie poprzedniego (200% ceny podstawowej) – 420 zł.
Kiedy zapłacimy najwięcej za wyrobienie paszportu w Oświęcimiu?
Za wyrobienie nowego paszportu najwięcej zapłacą ci, którzy w wyniku własnej nieuwagi lub celowego działania uszkodzili lub utracili dotychczasowy dokument. Jeśli tak się stanie, cena podstawowa za wydanie paszportu wzrośnie aż o 200%, przez co za nowy dokument zapłacić będziemy musieli 420 PLN.
Zdjęcia paszportowe w Oświęcimiu
Zdjęcie do paszportu musi spełniać bardzo konkretne kryteria jeśli chodzi o rozmiar, kolor, czy tło. Idąc do profesjonalisty najczęściej nie będzie z tym problemu – prosząc o zdjęcie do konkretnego dokumentu, fotograf udzieli nam wskazówek i dopasuje fotografię do wymogów. Zdjęcie możemy wykonać jednak również samodzielnie, stosując się do wytycznych. O jakich kryteriach trzeba pamiętać?
- Zdjęcie musi być wykonane w kolorze, wydrukowane w formacie 35mm x 45mm. Ma być aktualne – czyli wykonane maksymalnie pół roku przed złożeniem wniosku w urzędzie. Tło musi być jasne (najlepiej białe), jednolite, dobrze oświetlone i bez cieni. W tle nie mogą pojawiać się inne osoby ani przedmioty.
- Rzeczy utrudniające rozpoznanie – fa fotografii paszportowej nie można mieć nakrycia głowy, czy przyciemnianych okularów. Za cechę utrudniającą rozpoznanie czasami może zostać uznany nawet zarost. Biżuterię można mieć na sobie, jeśli nie zaburza tła fotografii ani owalu twarzy.
- Głowa i twarz – na zdjęciu musi być widoczna cała głowa oraz fragment barków, natomiast sama twarz musi zajmować około 70-80% całej jego powierzchni. Dopuszczalne jest noszenie okularów korekcyjnych, soczewek kontaktowych, a nawet okularów z ciemnymi szkłami (w przypadku osób z orzeczeniem o niepełnosprawności przy poważnych wadach wzroku).