Biuro paszportowe Limanowa

Data aktualizacji: 6 czerwca 2022
Strona główna » Małopolskie » Biuro paszportowe Limanowa
herb Limanowa

Biuro paszportowe Limanowa

adres

Urząd Wojewódzki w Limanowej (budynek starostwa powiatowego)

ul. Józefa Marka 9

34-600 Limanowa

telefon
telefon 18 33 37 998
województwo
małopolskie
godziny otwarcia
poniedziałek: 08.15-14.30
wtorek: 08.15-14.30
środa: 08.15-14.30
czwartek: 08.15-14.30
piątek: 08.15-14.30
sobota: zamknięte
niedziela: zamknięte

Gdzie wyrobić paszport w Limanowej?

Podczas składania wniosku o paszport lub przy odbiorze gotowego dokumentu, miejsce zameldowania nie ma znaczenia, jeśli chodzi o wybór właściwego urzędu. Tak naprawdę paszport – wydawany przez wojewodę – wyrobić można w dowolnym i wygodnym dla nas urzędzie wojewódzkim.

W Limanowej paszport można wyrobić w Terenowym Punkcie Paszportowym Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Limanowej, znajdującym się przy ul. Józefa Marka 9, w budynku Starostwa Powiatowego.

Wniosek o paszport w Limanowej – gdzie znaleźć?

Gdzie pobrać wniosek paszportowy, ubiegając się o dokument w Krakowie?

  • W siedzibie Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie przy ul. Basztowej 22
  • W Oddziałach Paszportowych w:
    • Krakowie, ul. św. Sebastiana 9-11,
    • Nowym Sączu, ul. Jagiellońska 52,
    • Tarnowie, al. Solidarności 5-9
  • W terenowych Punktach Paszportowych działających w Starostwach Powiatowych w: Bochni, Brzesku, Chrzanowie, Gorlicach, Limanowej, Nowym Targu, Olkuszu, Oświęcimiu, Wadowicach.

„Druków wniosków paszportowych NIE pobiera się przez internet z uwagi na szczególne wymagania dotyczące papieru oraz specyficzny format. Tym samym formularze wniosków paszportowych pobiera się w Punktach Paszportowych i tam wypełnia lub w domu” –  możemy przeczytać na stronie malopolska.uw.gov.pl

Wniosek paszportowy w Limanowej – niezbędne dokumenty

Aby wniosek o paszport w Limanowej został pozytywnie rozpatrzony, niezbędne są określone dokumenty:

  • Wniosek o wydanie paszportuWszystkie punkty muszą zostać wypełnione, wniosek można pobrać w organie paszportowym.
  • Kolorowa fotografia – O wymiarach 35mm x 45mm (zdjęcie nie może być starsze niż  miesięcy i musi być zgodne z wytycznymi).
  • Potwierdzenie wniesienia opłaty – Np. potwierdzenie przelewu na konto urzędu.
  • Dotychczasowy paszport lub dowód osobisty – Dokumenty do wglądu.
  • Dokument potwierdzający uprawnienia do otrzymania ulgi – Dokumenty do wglądu, np. legitymacja szkolna, studencka, czy kombatancka.

Osoby ubezwłasnowolnione muszą być obecne podczas składania wniosku o wydanie im paszportu, jednak samym wnioskodawcą musi być ich opiekun prawny.

Jeśli chodzi o osoby małoletnie, przy wnioskowaniu o paszport powinni być obecni obojga rodzice.

Kolejki do biura paszportowego w Limanowej

W małym mieście, takim jak licząca około 15 tys. mieszkańców Limanowa, kolejki do urzędów są nieco mniejsze niż w metropoliach, jednak mimo wszystko – aby ograniczyć czas stania w uciążliwej kolejce – warto zatroszczyć się o wyrobienie dokumentu jeszcze przed rozpoczęciem sezonu wakacyjnego lub zimowego, kiedy zainteresowanie usługami urzędowymi jest największe.

Na rządowej stronie malopolska.uw.gov.pl widnieje następująca informacja: „Uprzejmie informujemy, że w żadnym Punkcie Paszportowym w Małopolsce NIE MA OBOWIĄZKU REZERWACJI TERMINU WIZYTY celem złożenia wniosku paszportowego i odbioru paszportu”.

Ile się czeka na odbiór paszportu w Limanowej?

Średni czas oczekiwania na paszport to 30 dni. Nie jest to jednak sztywny termin – poza sezonem turystycznym dokument będziemy mogli prawdopodobnie odebrać szybciej, podczas gdy w trakcie wzmożonego zainteresowania zagranicznymi wyjazdami możemy czekać nawet ponad miesiąc.

Alternatywą dla osób planujących wakacje za granicą lub tych, które nagle i na niedługi czas muszą opuścić Polskę, może okazać się tzw. paszport tymczasowy. Jest tańszy (koszt wyrobienia to 30 PLN), jego wyrobienie trwa krócej, ale ważność dokumentu to tylko 12 miesięcy.

Koszt wyrobienia paszportu w Limanowej

  • Standardowy paszport ważny przez 10 lat – 140 złotych
  • Paszport wydany z 50% ulgą – 70 złotych
  • Paszport dla osoby małoletniej (max do 13 roku życia) – 30 złotych
  • Paszport tymczasowy – 30 złotych

Wniosek paszportowy w Limanowej – uprawnienia do zniżek

Ulga 50% (opłata 70 PLN)Ulga 75% (opłata 35 PLN)
Uczniowie i studenci
Emeryci
Renciści
Osoby z niepełnosprawnością
Osoby na utrzymaniu małżonka, który jest emerytem, rencistą albo osobą z niepełnosprawnościąOsoby poniżej 26 lat, uczące się (na przykład studenci), będące dzieckiem z rodziny wielodzietnej (posiadające ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny)
Osoby przebywające w domu pomocy społecznej albo w zakładzie opiekuńczymDzieci z niepełnosprawnością, pochodzące z rodziny wielodzietnej (posiadające ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny)
Osoby, które otrzymują zasiłek stały z pomocy społecznej
Kombatanci lub ofiary represji wojennych i okresu powojennego
Rodzice lub małżonkowie rodzica w rodzinie wielodzietnej, posiadający ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny

Zdjęcia paszportowe w Limanowej

Zdjęcia paszportowe powinny spełniać określone cechy:

  • Zdjęcie w kolorze, w formacie 35mm x 45mm, aktualne (nie może być wykonana wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku paszportowego w urzędzie)
  • Czego unikać? Fotografowana osoba nie może mieć na sobie nakrycia głowy (z wyjątkiem nakryć głowy o charakterze religijnym bądź kulturowym), okularów z przyciemnianymi szkłami (chyba że fotografowana osoba posiada oświadczenie o niepełnosprawności związanej ze wzrokiem), ani innych rzeczy, które mogłyby utrudnić jej rozpoznanie
  • Głowa i twarz – paszportowa fotografia przedstawiać ma przede wszystkim całą głowę (od jej czubka, aż do górnej części barków). Twarz – oczywiście odpowiednio oświetlona i odsłonięta – powinna zajmować 70-80% całego zdjęcia. Głowa osoby fotografowanej ma być skierowana w stronę aparatu, tak by cała twarz była widoczna. Wyraz twarzy powinien być naturalny, brwi muszą być odsłonięte, usta zamknięte, a oczy wyraźnie widoczne. Spojrzenie należy skierować bezpośrednio w obiektyw
  • Fotografia ma być ostra, wyraźna z jednolitym, białym tłem i odpowiednim kontrastem.
  • Zdjęcie musi być kolorowe – niedopuszczalny jest tzw. efekt czerwonych oczu

O Autorze

Ocena: 2.3/5 (Głosów: 3)
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments