
- Co musisz wiedzieć o wyspie Cypr?
- Czy na Cyprze jest bezpiecznie?
- Cypr Północny – bezpieczeństwo a stosunki konsularne
- Cypr Północny – bezpieczeństwo a lotniska międzynarodowe
- Bezpieczeństwo na Cyprze a zagrożenie terrorystyczne
- Cypr a bezpieczeństwo – na co uważać na Cyprze?
- Cypr – czy jest bezpieczny dla rodzin z dziećmi?
- Bezpieczeństwo na Cyprze a ubezpieczenie turystyczne
- Źródła:
- Warto wiedzieć:
Cypr to wyspa na Morzu Śródziemnym, która od lat jest popularnym kierunkiem wakacyjnym dla Polaków. Przyjezdnych przyciągają tam duża liczba dni słonecznych, urokliwe plaże, nad którymi powiewa Błękitna Flaga, zróżnicowana przyroda, niesamowita kuchnia oraz bogate dziedzictwo kulturowe. Zanim wyruszysz w to miejsce, musisz dowiedzieć się o nim nieco więcej. Przede wszystkim – czy na Cyprze jest bezpiecznie? Sprawdź!
Co musisz wiedzieć o wyspie Cypr?
Przed wyjazdem na Cypr warto poznać zarys tamtejszej dość skomplikowanej sytuacji geopolitycznej. Otóż ta malowniczo ulokowana wyspa śródziemnomorska od 1974 r. jest podzielona tzw. Zieloną Linią na dwie części:
- południową – znajduje się tam Republika Cypryjska, uznawana na arenie międzynarodowej, będąca członkiem UE od 2004 roku;
- północną – obejmuje ona tzw. Turecką Republikę Cypru Północnego, postrzeganą jako suwerenne państwo jedynie przez Turcję.
Przyczyny takiego stanu rzeczy mają związek z burzliwą historią tego regionu, brytyjskim kolonializmem oraz wieloletnim ścieraniem się wpływów greckich i tureckich. Konflikt pogłębiło dodatkowo odkrycie złóż gazu i ropy na Morzu Śródziemnym, do których roszczą sobie prawo zarówno Cypryjczycy z południa, jak i ci z północy. Nie ma on jednak znaczącego wpływu na bezpieczeństwo turystów na wyspie.
O utrzymanie spokoju na wyspie dbają siły pokojowe ONZ (UNFICYP) odpowiedzialne m.in. za dopilnowanie przestrzegania warunków zawieszenia broni oraz utrzymania strefy buforowej. Jednak w praktyce dążenia do zjednoczenia wyspy od lat pozostają bezskuteczne, a Zielona Linia przebiegająca m.in. przez centrum Nikozji trwale dzieli kraj na dwie części.
Czy na Cyprze jest bezpiecznie?
Mimo dość skomplikowanej sytuacji politycznej południowa część Cypru (Republika Cypru) jest od wielu lat tłumnie odwiedzana przez przyjezdnych z całej Europy, a turystyka odgrywa bardzo istotną rolę w jej gospodarce. Lokalni mieszkańcy dokładają wszelkich starań, aby nie zniechęcić urlopowiczów żądnych słońca i kąpieli w morzu do przyjazdu do tego regionu. Tworzą sprzyjającą wypoczynkowi atmosferę, niezależnie od trwającego sporu.
Wieloletni konflikt nie dość, że nie odstrasza, to wręcz zachęca niektórych do przyjazdu. Biegnąca przez środek kraju Zielona Linia to dla wielu niemała atrakcja. Ciekawskich przyciąga zwłaszcza jej odcinek przechodzący przez centrum Nikozji, stolicy wyspy. Dzieli on miasto na dwie części – grecką i turecką. To ewenement na skalę światową, bo Nikozja jest obecnie jedyną na świecie stolicą przeciętą granicą państwową. Bezpieczeństwa w działającej tam tzw. strefie zdemilitaryzowanej strzegą żołnierze sił UNFICYP.
Mimo wszystko okoliczności panujące w Republice Cypru sprawiają, że kraj ten uznaje się za przyjazny turystom. Podczas pobytu w południowej części wyspy polskie MZS zaleca jedynie przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Jednocześnie podkreśla, że wyjazdy do Tureckiej Republiki Północnego Cypru wiążą się ze większym ryzykiem i wymagają szczególnej ostrożności.
Cypr Północny – bezpieczeństwo a stosunki konsularne
Polska utrzymuje stosunki dyplomatyczne z Cyprem od 1961 roku, jednak dotyczy to jedynie południowej części kraju. Jeśli chodzi o Turecką Republikę Północnego Cypru, to władze RP nie uznają jej suwerenności i nie utworzyły tam do tej pory żadnej placówki.
Brak relacji dwustronnych ma związek z tym, że Cypr Północny nie jest stroną konwencji wiedeńskiej o stosunkach konsularnych z 1963 roku ani innego porozumienia o podobnym charakterze. Nie działają tam więc polskie ani europejskie placówki konsularne, a w razie problemów w podróży obywatele Polski nie mogą liczyć na jakiekolwiek wsparcie.
Podczas pobytu w północnej części wyspy nie otrzymasz więc pomocy z konsulatu, np. gdy trafisz do szpitala lub zgubisz paszport. Opieka nie przysługuje Ci również po zatrzymaniu przez policję na terenie tzw. Tureckiej Republiki Północnego Cypru.
Cypr Północny – bezpieczeństwo a lotniska międzynarodowe
Musisz też wiedzieć, że w północnej części Cypru nie działają międzynarodowe porty lotnicze. Te znajdujące się m.in. w Ercan i Tymbou nie są objęte międzynarodowym reżimem Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) działającej w ramach ONZ.
Przekroczenie granicy poprzez przylot na jedno z nich jest więc dość ryzykowne, bo wspomniana organizacja stoi na straży ustanawiania i przestrzegania międzynarodowych norm bezpieczeństwa. Poza tym przybycie do kraju inną drogą niż przez przejścia graniczne na lotniskach w Larnace i Pafos lub morskie – w Larnace, Limassol, Pafos czy Latchi – może zostać potraktowane przez władze Cypru za nielegalne i wiązać się z koniecznością poniesienia jakiejś odpowiedzialności prawnej.
Zapamiętaj! Jedynymi dopuszczonymi do ruchu międzynarodowego lotniskami na wyspie Cypr są porty w Pafos i Larnace.
Bezpieczeństwo na Cyprze a zagrożenie terrorystyczne
Sytuacja na Cyprze pozostaje w dużym stopniu zależna od konfliktu na Bliskim Wschodzie. Choć władze cypryjskie nie wprowadziły oficjalnego stopnia zagrożenia terrorystycznego, od momentu wznowienia związanych z nim działań zbrojnych na wyspie stosuje się szczególne środki bezpieczeństwa. Polegają one na ograniczaniu dostępu do portów lotniczych czy wzmożonych kontrolach. Ponadto władze kraju przekazały informację o zwalczaniu prób przeprowadzenia ataków terrorystycznych wymierzonych w obywateli Izraela.
Cypr a bezpieczeństwo – na co uważać na Cyprze?
Choć Cypr uznaje się za miejsce bezpieczne dla turystów, musisz uważać tam na:
- kradzieże i rabunki – napady i włamania zdarzają się na Cyprze dość rzadko, jednak mimo to podczas pobytu na wakacjach w tym kraju zwracaj szczególną uwagę na noszone przy sobie cenne przedmioty. Biżuterii i elektroniki pilnuj zwłaszcza w miejscach publicznych, hotelach i zaparkowanych pojazdach;
- pożary – wysokie temperatury i niewielka ilość opadów sprawiają, że ryzyko szybkiego rozprzestrzeniania się ognia jest na Cyprze dość duże. Wielkoskalowe pożary występują zwłaszcza latem. Choć przeważnie nie stanowią one zagrożenia dla urlopowiczów spędzających czas w nadmorskich kurortach, śledź komunikaty lokalnych służb i w razie ewakuacji stosuj się do ich zaleceń.
- trzęsienia ziemi – Cypr leży w strefie aktywnej sejsmicznie, dlatego przed wyjazdem warto zapoznać się ze wskazówkami postępowania podczas takich kataklizmów.
Aby w razie wystąpienia katastrofy naturalnej móc szybko otrzymać wsparcie, przed wyjazdem na Cypr zgłoś swoją podróż w systemie Odyseusz.
Cypr – czy jest bezpieczny dla rodzin z dziećmi?
Wielu rodziców rozważa wyjazd na Cypr, jednak niektórych do pobytu w tym miejscu silnie zniechęca niepewna sytuacja geopolityczna. W praktyce południowa część wyspy pozostaje bardzo bezpieczna dla turystów podróżujących z dziećmi. Zamrożenie konfliktu sprawia, że w kurortach położonych w pobliżu Larnaki czy Pafos w ogóle nie odczuwa się skutków trwającego w tym kraju wieloletniego sporu.
Rodzinne pobyty umilają liczne atrakcje dla najmłodszych przygotowane w pobliżu linii wody i w hotelach. Działające tam aquaparki, place zabaw i plaże z certyfikatem Błękitnej Flagi sprawiają, że wypoczynek na Cyprze przebiega zwykle w bezpiecznych i sielskich warunkach.
Bezpieczeństwo na Cyprze a ubezpieczenie turystyczne
Choroby czy wypadku nie da się przewidzieć, dlatego przed wyjazdem na Cypr koniecznie wykup ubezpieczenie turystyczne. Inwestycja w polisę jest zasadna z tego względu, że za leczenie w prywatnych placówkach na wyspie płaci się naprawdę sporo.
Zwróć uwagę, aby ubezpieczenie obejmowało:
- koszty leczenia i hospitalizacji (jeśli cierpisz na schorzenia takie jak cukrzyca czy nadciśnienie, także na skutek zaostrzenia choroby przewlekłej);
- transportu medycznego do kraju;
- następstwa nieszczęśliwych wypadków;
- odpowiedzialność cywilną.
W razie potrzeby rozważ też rozszerzenie pakietu o ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego oraz ubezpieczenie sportów ekstremalnych.
Źródła:
https://www.gov.pl/web/cypr/informacje-dla-podrozujacych
Warto wiedzieć:
- Pod względem administracyjnym Cypr dzieli się na dwie części – uznawaną na arenie międzynarodowej Republikę Cypryjską oraz postrzeganą jako quasi-państwo Turecką Republikę Cypru Północnego.
- Turyści z Europy zazwyczaj spędzają wakacje w kurortach położonych w południowej części wyspy.
- W Tureckiej Republice Cypru Północnego nie działają polskie ani europejskie konsulaty.
- Na Cyprze należy uważać na drobne kradzieże, pożary i trzęsienia ziemi.
- Przed wyjazdem na Cypr warto wykupić ubezpieczenie turystyczne.