- Wiza do Australii – kto jej potrzebuje?
- Jaką wizę musisz mieć, wjeżdżając do Australii?
- Ile kosztuje wiza do Australii?
- Jakie dokumenty są potrzebne do wyrobienia wizy do Australii?
- Gdzie wyrabia się wizę do Australii?
- Emigracja do Australii – jaka wiza jest potrzebna?
- Tranzyt przez Australię – czy potrzebna jest wiza?
- Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Australii
- Podsumowanie
Australia to kraj, który przyciąga ciepłym klimatem, unikalną florą i fauną oraz niezwykle interesującą kulturą. Podróż do krainy kangurów to marzenie wielu osób! Aby wjechać na teren Australii, obywatele z Polski muszą mieć wizę. Jak ją uzyskać, ile kosztuje i jak długo jest ważna? Przedstawiamy kompleksowy poradnik.
Wiza do Australii – kto jej potrzebuje?
Rodzaj wizy potrzebnej, aby wjechać do Australii, zależy od celu przyjazdu. Niezależnie od tego, czy jesteś studentem, turystą czy biznesmenem, nie wlecisz do tego kraju bez odpowiedniego zezwolenia w postaci wizy. Warto również wiedzieć, że Australia ma bardzo rygorystyczne przepisy dotyczące wwozu żywności i leków, podróżą należy zatem dokładnie zapoznać się z przepisami na stronie internetowej Departamentu Rolnictwa i Wody Australijskiej Federalnej Służby Granicznej.
Jaką wizę musisz mieć, wjeżdżając do Australii?
Wiz jest sporo w australijskim systemie, dlatego warto wcześniej dobrze zapoznać się z ich charakterystyką – prawie wszystkie są płatne, a w razie odmowy wydania wizy, nie otrzymasz zwrotu opłaty.
- Wiza turystyczna eVisitor – pozwala na pobyt w Australii przez okres do 3 miesięcy w ciągu 12 miesięcy od daty pierwszego wjazdu. E-Visitor Subclass 651 jest dostępna dla obywateli wybranych krajów, takich jak większość państw Unii Europejskiej, Szwajcaria, Norwegia i kilka innych. O wizę eVisitor można ubiegać się online, korzystając z prostego procesu aplikacji internetowej.
- Wiza turystyczna ETA (Electronic Travel Authority) – to pozwolenie na pobyt w Australii przez okres do 3 miesięcy w ciągu 12 miesięcy od daty pierwszego wjazdu. Koszt takiej wizy wynosi 20 dolarów australijskich (AUD).
- Wiza turystyczna Visitor (subclass 600) – to pozwolenie na pobyt w Australii przez okres do 3, 6 lub 12 miesięcy. Koszt takiej wizy wynosi 150 AUD. Jest ona dostępna dla obywateli krajów, które nie kwalifikują się do wizy E-Visitor.
- Wiza studencka – jest przeznaczona nie tylko dla studentów, ale dla wszystkich osób chcących podjąć naukę w Australii. Nie ma określonych limitów wiekowych dla kandydatów, którzy się o nią ubiegają. Przyznawana jest ona na okres nauki, który musi wynosić minimum 12 tygodni i dodatkowy jeden lub dwa miesiące. W ramach tej wizy można podjąć pracę, ale w wymiarze nie większym niż 20 godzin tygodniowo podczas trwania nauki i w nielimitowanym wymiarze godzin podczas przerw w nauce wynikających z wakacji, świąt lub przerw międzysemestralnych. Tę wizę można przedłużyć na miejscu, gdy zechcesz kontynuować kurs lub rozpocząć nowy. Wiza ta daje prawo do wielokrotnego przekraczania granic Australii. Jest to również doskonały sposób na to, aby zmienić jej status, czyli na przykład ubiegać się o pobyt stały w Australii.
- Wiza pracownicza – najpopularniejsza jest Temporary Work (Short Stay) subclass 400. To wiza przeznaczona przede wszystkim dla osób przyjeżdżających na kontrakty, np. wykwalifikowanych pracowników na specjalistyczne projekty. Zwykle ważna jest 3 miesiące, ale w niektórych przypadkach może być przedłużona do 6 miesięcy lub nawet roku.
Ile kosztuje wiza do Australii?
Ceny wiz do Australii różnią się w zależności od tego, na jak długo chcesz przyjechać i w jakim celu. Jedyną bezpłatną wizą jest wiza turystyczna eVisitor. Pozostałe wizy kosztują od kilkuset dolarów australijskich do nawet kilku tysięcy. Najdroższe wizy to te, które pozwalają na najdłuższe pobyty – w australijskim systemie wizowym najdłuższy możliwy pobyt to rok (poza wizą na pobyt stały).
Uwaga! Jeśli starasz się o wizę, ale otrzymasz odmowną odpowiedź, opłata nie jest ci zwracana.
Jakie dokumenty są potrzebne do wyrobienia wizy do Australii?
Oprócz wypełnienia wniosku o wizę, należy dopełnić jeszcze innych formalności. W zależności od rodzaju wizy, o jaką się ubiegasz, do dokumentacji trzeba dołączyć również:
- paszport – dokument ten musi być ważny przez cały okres pobytu w Australii,
- plan podróży – w tym daty i miejsca pobytu,
- środki finansowe – należy przedstawić dowody posiadania wystarczających środków finansowych na utrzymanie się w czasie pobytu w Australii,
- potwierdzenie znajomości języka angielskiego – niektóre rodzaje wiz wymagają przedstawienia wyników egzaminu z języka angielskiego, np. IELTS lub TOEFL,
- badania medyczne – niektóre rodzaje wiz wymagają wykonania badań medycznych przed wyjazdem.
Aby złożyć wniosek, należy również uiścić opłatę za wizę. Wpłaty można dokonać kartą kredytową lub przez system PayPal.
Gdzie wyrabia się wizę do Australii?
Wizy do Australii (tak jak zdarza się to w przypadku wielu innych krajów) nie da się wyrobić umawiając na wizytę w ambasadzie/konsulacie w Polsce. Jedyną możliwością jest złożenie wniosku poprzez stronę australijskiego rządu.
Wszystkie wizy australijskie wydawane są w elektronicznej wersji, ale nie ma potrzeby ich drukowania. Przed wylotem, w trakcie odprawy jedynie należy podać numer wizy. Bez niego nie dostaniesz się na pokład samolotu.
Jeśli chcesz zwiększyć prawdopodobieństwo otrzymania wizy, a nie do końca orientujesz się w tym, jak prawidłowo złożyć wniosek – możesz zgłosić się do firmy pośredniczącej w załatwianiu tego typu formalności.
Jak długo czeka się na wizę do Australii? Czas oczekiwania może być bardzo różny – od kilkunastu minut do kilku tygodni. Wszystko zależy od tego, o jaki rodzaj pozwolenia się ubiegasz.
Emigracja do Australii – jaka wiza jest potrzebna?
Podjąłeś decyzję o przeprowadzce do Australii? Teraz czas na formalności, które w przypadku starania się o pozwolenie na pobyt stały są dużo bardziej skomplikowane niż gdy starasz się o wizę turystyczną. Standardowo o pobyt stały w Australii możesz wystąpić na podstawie wcześniejszego długiego pobytu na wizach rodzinnych, pracowniczych, czy dla inwestorów. Warto wiedzieć, że nie wszystkie wizy umożliwiają przedłużanie pobytu – jest to każdorazowo wskazane na wizie.
Tranzyt przez Australię – czy potrzebna jest wiza?
Jeśli Australia jest krajem tranzytowym w czasie twojej podróży, a pobyt na lotnisku nie będzie dłuższy niż 8 godzin – nie potrzebujesz wizy. Musisz natomiast spełnić wymagania dotyczące tranzytu, takie jak dysponowanie biletami lotniczymi potwierdzającymi dalszą podróż oraz ważnym paszportem.
Jeśli pobyt wynosi powyżej 8 godzin, wymagane jest uzyskanie wizy tranzytowej (ale czas tranzytu nie może przekroczyć 72 godzin).
Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Australii
Planując wyjazd do Australii, pamiętaj o wykupieniu ubezpieczenia. Pozwoli ci ono bez stresu podróżować po kraju, zwiedzać i uprawiać sporty. Co powinna zawierać dobra polisa?
- Koszty leczenia – w związku z tym, że opieka medyczna w Australii jest droga, ważne aby gwarantowana suma ubezpieczenia nie była niższa niż 100 tysięcy euro.
- Koszty transportu – w razie potrzeby przetransportowania cię do szpitala albo do Polski, koszty będą ogromne. Zabezpiecz się na tę ewentualność, uzupełniając polisę o ten dodatek.
- NNW, czyli ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków – ubezpieczyciel wypłaci ci odszkodowanie za wszelkie konsekwencje zdrowotne i finansowe nieszczęśliwych wypadków.
- OC – czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Jest przydatne, gdy spowodujesz wypadek, w którym uszczerbku na zdrowiu dozna osoba trzecia albo, gdy uszkodzisz jej mienie. Ten dodatek do polisy szczególnie warto rozważyć, podróżując z dziećmi. Zdarza im się bowiem strącić, stłuc albo zniszczyć coś w sklepie czy hotelu.
Wycieczka do Australii to wspaniała, ekscytująca przygoda. Zacznij od zaplanowania terminu wylotu i miejsc, w których będziesz przebywać – to informacje niezbędne do wypełnienia wniosku wizowego. Po otrzymaniu wizy czas na dalszą organizację wyjazdu, w tym wykupienie solidnego ubezpieczenia.
Podsumowanie
- W australijskim systemie wizowym istnieje kilkadziesiąt rodzajów wizy: turystyczne, biznesowe, studenckie, work&holiday. Aby uzyskać wizę, musisz złożyć wniosek o konkretny typ i umieć uzasadnić swój wybór.
- Wszystkie wizy (poza najkrótszą wizą turystyczną) wymagają uiszczenia opłaty. Widełki cenowe są bardzo duże – od kilkuset do kilku tysięcy dolarów australijskich.
- Wniosek o wizę najlepiej jest złożyć minimum kilka tygodni przed planowaną podróżą – na decyzję o przyznaniu wizy czasem czeka się miesiąc albo dłużej.
- Przed podróżą do Australii warto wykupić dobre ubezpieczenie turystyczne, gdyż koszty leczenia są tam bardzo wysokie. Polisa powinna zawierać sumę gwarantowaną nie niższą niż 100 tysięcy euro.