Strona główna » Poradnik » Czy na Zanzibar potrzebna jest wiza?

Czy na Zanzibar potrzebna jest wiza?

Redakcja
3 lipca 2024
Zanzibar, Plaża, łódź

Zanzibar to egzotyczna wyspa u wybrzeży Tanzanii, która kusi turystów rajskimi plażami, turkusową wodą i bogactwem kultury suahili. Odwiedzenie perły Oceanu Indyjskiego wymaga odpowiedniego przygotowania. Musisz upewnić się, że masz niezbędne dokumenty i spełniasz wymagania wjazdowe. Czy musisz mieć wizę? Sprawdź, co jest potrzebne, by lecieć z Polski na Zanzibar!

Czy trzeba mieć wizę na Zanzibarze?

Podróżując z Polski na Zanzibar, trzeba mieć wizę. Jest niezbędna, by przekroczyć granicę Tanzanii, której częścią ta wyspa. Wizę turystyczną jednokrotnego wjazdu można uzyskać na przejściu granicznym po przylocie. Jej koszt to 50 USD i jest ważna przez 90 dni. Warto jednak pamiętać, że na przejściach granicznych nie ma możliwości uzyskania wizy wielokrotnego wjazdu.

Podczas kontroli granicznej należy okazać paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego wyjazdu z Tanzanii. Urzędnik imigracyjny może dodatkowo poprosić o okazanie biletu powrotnego lub potwierdzenia dalszej podróży oraz dowodu dysponowania wystarczającymi środkami finansowymi na pokrycie kosztów pobytu.

Czy dzieci muszą mieć wizę do Zanzibarze?

Dzieci również muszą mieć wizę, aby wjechać do Tanzanii. Wymagana jest pisemna zgoda obojga rodziców lub opiekunów prawnych na podróż niepełnoletniego pasażera z osobą trzecią, przetłumaczona na język angielski.

Rodzaje wiz do Zanzibaru

Oprócz wizy turystycznej jednokrotnego wjazdu dostępne są także inne rodzaje:

 • wiza wielokrotnego wjazdu – głównie dla obywateli USA (ze względu na umowy dwustronne), którzy chcą odwiedzić Tanzanię w celach turystycznych. Może być również wydana dyrektorom firm zarejestrowanych w Tanzanii, osobom uczestniczącym w spotkaniach bilateralnych, małżonkom obywateli Tanzanii, konsultantom rządowym, przedstawicielom międzynarodowych organizacji pozarządowych oraz innym osobom określonym przez Komisarza Generalnego Imigracji lub Komisarza Imigracji Zanzibaru. Koszt takiej wizy to 100 USD;
 • wiza biznesowa – przeznaczona dla osób podróżujących w celach biznesowych, takich jak spotkania, szkolenia, audyty czy przygotowywanie inwestycji. Jest ważna 90 dni i kosztuje 250 USD;
 • wiza tranzytowa – dla osób podróżujących przez Tanzanię do innego kraju. Jest ważna 7 dni i kosztuje 30 USD;
 • wiza studencka – przeznaczona dla osób podejmujących naukę w Tanzanii, w tym badania, staże, wolontariat czy wymianę studencką. Koszt wizy studenckiej wynosi od 50 USD (do 90 dni) do 550 USD (doktorat, 2 lata).

Wiza wydawana posiadaczom paszportów dyplomatycznych, służbowych lub urzędowych, a także osobom podróżującym na zaproszenie rządu Tanzanii jest darmowa.

Gdzie składać aplikację o wizę do Zanzibaru?

Wizę turystyczną jednokrotnego wjazdu można uzyskać na głównych przejściach granicznych, takich jak lotniska w Zanzibarze, Dar es Salaam i Kilimandżaro.

Zarówno wizy turystyczne, jak i inne ich rodzaje można również uzyskać online za pośrednictwem systemu składania wniosków wizowych dostępnego na stronie internetowej służb imigracyjnych Tanzanii.

Jakie dokumenty potrzebne są do złożenia wniosku o wizę do Zanzibaru?

Do złożenia wniosku o wizę online potrzebne są:

 • skan strony paszportu ze zdjęciem;
 • aktualne zdjęcie paszportowe;
 • bilet powrotny lub na dalszą podróż;
 • poprawnie wypełniony formularz wniosku wizowego.

W przypadku ubiegania się o wizę na przejściu granicznym, wymagane dokumenty to:

 • ważny paszport;
 • wypełniony formularz wniosku wizowego (dostępny na miejscu);
 • opłata wizowa w wysokości 50 USD (ok. 200 zł).

Jak wygląda opieka medyczna i ubezpieczenie na Zanzibarze?

Szpitale misyjne i prywatne na Zanzibarze oferują zazwyczaj lepszy standard usług niż placówki państwowe, ale koszty leczenia w nich mogą być wysokie.

Przed wyjazdem na Zanzibar zdecydowanie zaleca się wykupienie ubezpieczenia turystycznego, które pokryje ewentualne koszty leczenia czy hospitalizacji. Warto zwrócić uwagę na polisy obejmujące pokrycie kosztów transportu medycznego do Polski, gdy zajdzie taka konieczność.

Ze względu na możliwość wystąpienia chorób tropikalnych warto rozszerzyć polisę o klauzulę dotyczącą takich schorzeń. Ubezpieczenie bagażu oraz OC również są istotne – chronią przed skutkami kradzieży, zniszczeniem bagażu oraz pokrywają szkody wyrządzone innym osobom. W przypadku planowania aktywności takich jak nurkowanie, warto rozszerzyć polisę o odpowiednie sporty ekstremalne. Natomiast opcja assistance zapewni pomoc w razie problemów podczas podróży, takich jak utrata dokumentów czy konieczność wcześniejszego powrotu do kraju.

Na co się szczepić lecąc na Zanzibar?

W kwestii szczepień, zgodnie z prawem tanzańskim, osoby przybywające z Polski muszą przedstawiać zaświadczenia o szczepieniu przeciwko żółtej febrze, jest miały 12-godzinną przesiadkę w kraju, gdzie ta choroba jest endemiczna. Zaleca się szczepienie przeciwko żółtaczce zakaźnej oraz profilaktykę antymalaryczną, szczególnie jeśli planuje się podróż poza główne miasta.

Należy zachować ostrożność ze względu na ryzyko wystąpienia chorób takich jak malaria, denga, cholera czy wirus Marburg. Unikaj spożywania nieprzegotowanej wody, napojów z lodem w podejrzanych miejscach oraz posiłków przygotowywanych na ulicznych straganach. Stosuj środki ochrony przed ukąszeniami komarów.

Czy mając wizę, na Zanzibarze można wynająć samochód na czas podróży?

Osoby mające wizę uprawniającą do pobytu w Tanzanii mogą wynająć samochód na Zanzibarze. Do prowadzenia pojazdów wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy lub polskie z tłumaczeniem na język angielski. Aby legalnie jeździć autem na Zanzibarze, należy dodatkowo wyrobić lokalne prawo jazdy, co można zrobić za pośrednictwem firmy wynajmującej samochód.

Pamiętaj, że w Tanzanii obowiązuje ruch lewostronny, a warunki drogowe na Zanzibarze mogą być trudne. Należy zachować szczególną ostrożność podczas jazdy, zwłaszcza po zmroku i na nieutwardzonych drogach. Często występują policyjne blokady drogowe, podczas których warto poprosić funkcjonariusza o okazanie legitymacji przed przyjęciem mandatu.

Zanzibar – najważniejsze atrakcje

Zanzibar to uwielbiany przez turystów kierunek. Nie bez powodu zdobył pierwsze miejsce w rankingu najbardziej atrakcyjnych lokalizacji turystycznych w Afryce, opublikowanym przez magazyn „Travellers Worldwide”. Na wyspie panuje tropikalny klimat z temperaturami wahającymi się między 25 a 30°C przez cały rok.

Jeśli zależy Ci na słonecznej pogodzie i uniknięciu pory deszczowej, najlepszym czasem na podróż jest pora sucha, która trwa od czerwca do października. W tym okresie możesz cieszyć się słonecznymi dniami, ciepłym morzem i idealnymi warunkami do nurkowania oraz plażowania.
Najpopularniejsze miejsca na Zanzibarze to m.in.:

 • Kamienne Miasto (Stone Town) – historyczne centrum Zanzibaru, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To labirynt wąskich uliczek, zabytkowych budynków, tętniących życiem targów i aromatycznych sklepików z przyprawami. Warto odwiedzić Pałac Sułtana, Dom Cudów, Stary Fort oraz targ niewolników;
 • Plaża Nungwi – położona na północnym krańcu wyspy, słynie z białego piasku, turkusowej wody i romantycznych zachodów słońca. To idealne miejsce na relaks, kąpiele słoneczne i sporty wodne, takie jak nurkowanie czy kitesurfing;
 • Więzienna Wyspa – niewielka wyspa położona w pobliżu Stone Town, znana z kolonii żółwi olbrzymich. Można tu również zobaczyć ruiny dawnego więzienia, które nigdy nie zostało wykorzystane zgodnie z przeznaczeniem;
 • Jozani Forest – rezerwat przyrody, w którym żyją endemiczne gatunki małp gerezy czerwonej. Spacerując po lesie deszczowym, można podziwiać te piękne zwierzęta w ich naturalnym środowisku;
 • The Rock Restaurant – popularna restauracja położona na skale w oceanie, do której można dotrzeć pieszo podczas odpływu lub łodzią podczas przypływu. Serwuje dania kuchni fusion, łączące smaki kuchni afrykańskiej, arabskiej i europejskiej.

Zanzibar słynie nie tylko z pięknych plaż i bogatej historii, ale także z kultury suahili, która jest mieszanką wpływów afrykańskich, arabskich, indyjskich i europejskich. Warto spróbować lokalnych specjałów kulinarnych, takich jak pilaw z owocami morza, curry z ośmiornicy czy samosy z mięsem.

źródła:

https://www.gov.pl/web/tanzania/idp
https://www.immigration.go.tz/index.php/fees/visa-fees
https://visa.immigration.go.tz/

Wiza do Tanzanii – jak uzyskać wizę na Zanzibar.


https://wgospodarce.pl/informacje/121761-to-afrykanski-raj-dla-turystow-numer-1-w-rankingu

 

Podsumowanie

 • Obywatele Polski muszą mieć wizę, którą można uzyskać na przejściu granicznym lub online.
 • Wiza turystyczna jednokrotnego wjazdu kosztuje 50 USD i jest ważna przez 90 dni. Potrzebny jest też paszport, który powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego wyjazdu z Tanzanii. Zadbaj o to, aby był w dobrym stanie i miał co najmniej dwie puste strony.
 • Przy kontroli granicznej może być wymagane okazanie biletu powrotnego lub potwierdzenia dalszej podróży, aby udowodnić zamiar opuszczenia Tanzanii w wyznaczonym terminie.
 • Zalecane jest wykupienie kompleksowego ubezpieczenia podróżnego, które pokryje koszty leczenia, hospitalizacji i transportu medycznego. Szczególnie ważne jest ubezpieczenie kosztów transportu medycznego do Polski, ze względu na ograniczoną opiekę medyczną na Zanzibarze.
 • Przed wyjazdem zawsze warto sprawdzić aktualne informacje na stronie Ambasady Tanzanii oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych, aby mieć pewność, że spełniasz wszystkie warunki wjazdu i pobytu na Zanzibarze.
 • Dodatkowo, warto zarejestrować się w systemie Odyseusz Ministerstwa Spraw Zagranicznych, aby w razie sytuacji kryzysowej służby konsularne mogły szybciej udzielić Ci pomocy.

FAQ

O kolejną wizę na Zanzibar można wnioskować po opuszczeniu Tanzanii lub upływie ważności dokumenty – w zależności od wizy. Każda ma określony termin ważności i maksymalny dozwolony okres pobytu.

Tak, e-wizę na Zanzibar należy wydrukować i okazać wraz z paszportem podczas kontroli granicznej.

Najlepiej zabrać ze sobą dolary amerykańskie (wydane po 2009 roku), które można łatwo wymienić na lokalną walutę – tanzańskie szylingi (TZS). W większych miastach i ośrodkach turystycznych można również płacić kartą, jednak dobrze mieć przy sobie gotówkę na drobne wydatki i dokonywanie płatności w miejscach, gdzie karty nie są akceptowane.

O Autorze

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments