Strona główna » Poradnik » Czy do Makau potrzebna jest wiza?

Czy do Makau potrzebna jest wiza?

Redakcja
3 lipca 2024
Makao, Makau, Chiny, wysokie budynki

Makau, znane też jako Makao, możesz odwiedzić podczas wycieczki do Chin lub zorganizować sobie osobną podróż do tego wyjątkowego regionu Azji. Jest to miejsce o burzliwej historii, nieco zapomniane i które jednocześnie obecnie zaczyna przekonywać do siebie europejskich turystów. Co zrobić i jakie dokumenty przygotować, aby móc tam pojechać? Czy do Makau potrzebna jest wiza? Wyjaśniamy!

Makau ma powierzchnię zaledwie 33 km2, a mimo tego mieszka tam aż 681 700 osób. Prowadzi do niego najdłuższy na świecie most, który łączy to miejsce z Hongkongiem. Makau jest stolicą hazardu, a dochody generowane przez ten sektor wielokrotnie przekraczają zyski z kasyn w Las Vegas. Jeżeli masz zamiar skosztować życia w tym dynamicznym i nowoczesnym mieście, dowiedz się, co dokładnie musisz przygotować przed podróżą na drugą półkulę.

Makau – to kraj czy miasto?

Makau – a właściwie Specjalny Region Administracyjny Makau – podlega władzom Chin. Ma jednak dużą autonomię i w większości spraw jest niezależne od rządu chińskiego. Makao ma własny system gospodarczy i prawny, swoją policję i administrację. Jednak stacjonuje tam wojsko chińskie.

Makau można uznać za miasto podzielone na 7 dzielnic. Była to pierwsza europejska kolonia w Chinach, która najdłużej – bo aż do 1999 roku – należała do Portugalii. Wtedy to Portugalczycy przekazali miasto władzom Chin. Jego autonomia jest zagwarantowana do 2049 roku na mocy portugalsko-chińskiej umowy.

Czy do Makau jest potrzebna wiza?

Nie wszyscy turyści będą potrzebować wizy na wyjazd do Makau. Z obowiązku jej wyrobienia są zwolnieni m.in.:

  • osoby mające paszport Chińskiej Republiki Ludowej, dowód osobisty wydany przez władze Hongkongu lub dokument tożsamości wydawany personelowi dyplomatycznemu i konsularnemu przez Specjalny Region Administracyjny Hongkongu;
  • osoby mające zezwolenie na przejazd do Hongkongu i Makau wydany przez właściwy podmiot Chińskiej Republiki Ludowej;
  • osoby mogące udowodnić, że mają zezwolenie na pobyt lub specjalne zezwolenie na pobyt jako pracownik, ale nie mają jeszcze dowodu osobistego lub Karty Identyfikacyjnej Pracownika Nierezydenta .

Oprócz tego z obowiązku wnioskowanie o wizę zwolnieni są obywatele niektórych państw. Należą do nich kraje Unii Europejskiej, a więc i Polska.

Pobyt bez wizy w Makau – jak wygląda?

Jako Polak nie musisz wyrabiać wizy, aby przekroczyć granicę Makau. Możesz wtedy przebywać na terenie tego Specjalnego Regionu Administracyjnego do 90 dni. Brak obowiązku wyrabiania wizy nie oznacza jednocześnie braku kontroli celnej na granicy. Może one odbyć się na jednym z punktów kontroli:

  • przy Bramie Granicznej,
  • w Qingmao,
  • w transgranicznej strefie przemysłowej Zhuhai–Makau,
  • na moście Hongkong-Zhuhai-Makao,
  • na terenie strefy portowej Makao w porcie Hengqin,
  • na terminalu promowym Outer Harbor,
  • na terminalu promowym w Taipa,
  • na terminalu promowym Inner Harbor i na terminalu jachtowym,
  • na lotnisku.

Zezwolenie na pobyt w Makau, które otrzymuje turysta, jest równoznaczne z tym, że tamtejsza policja może przetwarzać wszystkie dane znajdujące się w dokumencie tożsamości – w celu zachowania bezpieczeństwa. Dotyczy to zarówno imienia, nazwiska, jak i danych biometrycznych. Podczas kontroli na granicy weryfikuje się odciski palców lub dłoni, wzory tęczówki lub siatkówki oraz rysy twarzy cudzoziemców zamierzających przekroczyć granicę Makau.

Nie wszyscy turyści, którzy nie muszą mieć wizy, mogą zostać w tym państwie-mieście 90 dni. Limit pobytu zależy od kraju pochodzenia cudzoziemca. I tak obywatele Brunei mogą pozostawać w Makau bez wizy zaledwie 14 dni, a Brytyjczycy aż pół roku.

Jakich jeszcze dokumentów potrzebujesz przed wyjazdem do Makau?

Mimo że Polacy wybierający się do Makau nie potrzebują wizy, to muszą mieć dokument tożsamości, który upoważnia ich do wjazdu na terenie tego państwa-miasta. Jest nim ważny paszport. Polski dowód osobisty nie ma w tym kraju żadnej mocy prawnej.

Oprócz tego wybierając się na wycieczkę z Makau do Chin, musisz postarać się o chińską wizę, mimo że formalnie jest to jeden kraj. Jedynym regionem Państwa Środka, w którym Polaków nie obowiązuje reżim wizowy, jest prowincja Hainan – zgodnie z informacją Państwowego Urzędu ds. Imigracji ChRL. Na tych zasadach można przebywać tam 30 dni i odwiedzać ten rejon w celach działalności biznesowej, odwiedzin rodziny i przyjaciół, korzystania z leczenia, udziału w wydarzeniach kulturalnych i sportowych .

Natomiast turyści, którzy podróżują po Chinach i zamierzają odwiedzić Makau, a zaraz potem ponownie wrócić do Chin, powinni postarać się o wizę chińską z prawem dwukrotnego przekroczenia granicy.

Jak można dotrzeć do Makau?

Do Makau można przylecieć samolotem. W tym niewielkim mieście znajduje się lotnisko Macau International Airport. Jednak większość turystów dociera tam z Chin kontynentalnych lub z Hongkongu – ceny biletów na prom i autobus na tę trasę rozpoczynają się od 100 zł.

Gdzie można liczyć na pomoc medyczną w Makau?

Na terenie Makau działają dwa szpitale – są to:

  • szpital publiczny – Conde S. Januário,
  • główny szpital prywatny Kiang Wu.

Znajdują się tam mniejsze placówki, które świadczą bezpłatną opiekę medyczną obywatelom Makau. W tym mieście można skorzystać także z usług tradycyjnej medycyny ludowej. Mimo braku problemu, aby skonsultować się z lekarzem i otrzymać pomoc medyczną, to cudzoziemcy muszą liczyć się z tym, że za udzielone im świadczenia będą musieli zapłacić. Wyjątkiem jest sytuacja, jeżeli turysta ma wykupione ubezpieczenie zdrowotne – np. jako rozszerzenie do polisy turystycznej.

Polisa turystyczna z ubezpieczeniem zdrowotnym w Makau – jaką ofertę ubezpieczyciela wybrać?

Korzystając z usług medycznych w Makau i nie będąc jego obywatelem, można być niemile zaskoczonym rachunkiem wystawionym przez szpital czy przychodnię. Aby uniknąć dodatkowych kosztów podróży związanych z nieplanowanym leczeniem, należy jeszcze w Polsce pomyśleć o wykupieniu polisy podróżnej. Zdecydowanie nie można wtedy kierować się niską ceną danej oferty.

By być przygotowanym na każdą okoliczność, ubezpieczenie musi być odpowiednio szerokie. Jego suma powinna być też wysoka, gdyż koszty leczenia w szpitalu w Makau mogą być znacznie wyższe niż cena za analogiczne usługi w polskiej placówce. Dlatego, zanim wyjedziesz do tego fascynującego zakątka Azji, dowiedz się, ile kosztuje tam hospitalizacja czy zwykła konsultacja lekarska. Na tej podstawie wybierz polisę z odpowiednią sumą ubezpieczenia oraz taką, która pokryje ewentualne koszty:

  • kompleksowego leczenia

W OWU zawsze są wymienione świadczenia lekarskie, których koszt ponosi ubezpieczyciel. W przypadku wyjazdu do Makau warto, aby towarzystwo ubezpieczeniowe było zobowiązane do opłacenia konsultacji lekarskich i diagnostyki medycznej (badań krwi, USG czy wykonania zdjęć RTG), zabiegów chirurgicznych i pobytu w szpitalu. Dobra polisa powinna zapewniać również pokrycie kosztów leczenia dentystycznego – w doraźnych sytuacjach, np. kiedy ubezpieczonego rozboli ząb.

  • transportu medycznego

Bywa on potrzebny, gdy pacjenta – ze względu na jego stan zdrowia – trzeba przewieźć do innej placówki. Turysta, który nie ma odpowiedniej polisy, zapłaci za taki transport z własnej kieszeni.

  • transportu zwłok

To zabezpieczenie dla rodziny turysty podróżującego do Makau. Bez ubezpieczenia zapewniającego pokrycie kosztów transportu zwłok najbliżsi zmarłego będą sami musieli zapłacić za ich przewiezienie do Polski.

Wyprawa do Makau i zwiedzanie tej części Azji mogą być niezapomnianą przygodą. Przed wyjazdem dopnij wszystkie formalności na ostatni guzik. Na lotnisku może być już zdecydowanie za późno na to, aby wykupić dobrą polisę podróżną czy przedłużyć paszport. Dlatego podróż do Makau zaplanuj z głową oraz z przewodnikiem i listą niezbędnych dokumentów w ręce.

Podsumowanie

  • Makau nie jest niezależnym państwem. Jest to Specjalny Region Administracyjny zależny od władz chińskich.
  • Polacy nie potrzebują wizy uprawiającej od wjazdu do Makau – jeżeli planują pobyt nie dłuższy niż 90 dni.
  • By móc przekroczyć granicę Makau, należy mieć przy sobie paszport, który będzie ważny przynajmniej jeszcze przez miesiąc od dnia planowanego wyjazdu z tego miasta.
  • Podczas kontroli granicznej na granicy Makau służby skrupulatnie sprawdzają dane osobowe, a także biometryczne turystów – odciski palców lub dłoni, wzory tęczówki lub siatkówki oraz rysy twarzy chudzielców. Mają też prawo do ich przetwarzania, aby utrzymać bezpieczeństwo w tej Strefie Administracyjnej.
  • Planując wycieczkę z Makau do Chin, należy postarać się o chińską wizę – mimo że formalnie ciągle pozostaje się w granicach tego samego państwa.
  • W Makau może przydać się polisa turystyczna z ubezpieczeniem zdrowotnym – zapewniającym pokrycie kosztów leczenia turysty w tym mieście.

FAQ

Walutą obowiązującą w Makau jest Pataca Makau – jej symbol to MOP$. Jedna Pataca Makau dzieli się na 100 avo.

W Makau obowiązują dwa języki urzędowe. Mieszkańcy tej Strefy Administracyjnej posługują się kantońskim (chińskim) oraz portugalskim – ze względu na to, że Makao jeszcze pod koniec XX wieku było kolonią należącą do Portugalii. Na przestrzeni dziejów wykształcił się tam również język patuá. Jest on połączeniem chińskiego z portugalskim. Język ten jednak zanika, a na początku XXI wieku posługiwało się nim zaledwie 50 osób na świecie.

Do Makau warto wybrać się w okresie od października do grudnia. Jest wtedy ciepło i słonecznie. W styczniu temperatura spada, ale nadal jest pogodnie. Odradza się podróży do Makao w okresie od lipca do września. W tym czasie w tej strefie klimatycznej często pada, jest wilgotno i zdarzają się tajfuny.

O Autorze

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments