Strona główna » Poradnik » Czy do Brazylii potrzebny jest paszport?

Czy do Brazylii potrzebny jest paszport?

Redakcja
17 maja 2024
Rio de Janeiro, Brazylia z lotu ptaka. Widok na miasto

Brazylia jest rajem dla miłośników kawy oraz wielbicieli piłki nożnej. Ze względu na rozwiniętą linię brzegową o długości ponad 7000 kilometrów stwarza idealne okoliczności do plażowania nad Atlantykiem i uprawiania sportów wodnych. Aby odbyć podróż do największego kraju Ameryki Południowej, trzeba jednak dopełnić wielu formalności. Sprawdź, czy do Brazylii potrzebny jest paszport i czy należy mieć wizę.

Najważniejsze informacje o Brazylii

Brazylia to ogromne państwo, które zajmuje 47% powierzchni Ameryki Południowej i dzieli granicę niemal z wszystkimi państwami kontynentu (poza Chile i Ekwadorem). Pod względem powierzchni zajmuje 5. miejsce na świecie, po Rosji, Kanadzie, Chinach i Stanach Zjednoczonych. Cechuje się nizinnym ukształtowaniem terenu, a jej najwyższy szczyt znajduje się na wysokości 3014 m n.p.m.

Podstawowe informacje o Brazylii

StolicaBrasília
Powierzchnia8,515 mln km2
Język urzędowyportugalski
Ustrój politycznyrepublika federalna
Waluta real brazylijski (BRL)
Dni wolne od pracy1 stycznia (Nowy Rok)
Data ruchoma (Wielki Piątek)
21 kwietnia (Święto Tiradentesa)
1 maja (Święto Pracy)
Boże Ciało (święto ruchome)
7 września (Święto Niepodległości)
12 października (Święto Matki Boskiej Objawionej
2 listopada (Dzień Zaduszny)
15 listopada (Dzień Proklamacji Republiki)
25 grudnia (Boże Narodzenie)
Telefony alarmoweNumer alarmowy: 112
Policja: 190
Pogotowie ratunkowe: 192
Straż pożarna: 193

Na jakich dokumentach podróży można wjechać do Brazylii?

Przekroczenie granicy brazylijskiej jest możliwe na podstawie paszportu lub paszportu tymczasowego ważnego co najmniej 6 miesięcy w przód. Przebywając na terenie kraju, nie trzeba mieć wizy, o ile pobyt nie przekracza 90 dni w okresie 180 dni.

Podczas podróży z dzieckiem, nad którym nie sprawuje się prawnej opieki, trzeba mieć pisemną zgodę rodziców lub opiekunów. Taka zgoda powinna mieć formę dokumentu przetłumaczonego na język portugalski przez tłumacza przysięgłego, z podpisem poświadczonym notarialnie.

Osoby podróżujące ze zwierzętami towarzyszącymi powinny zabrać ze sobą na wyjazd międzynarodowe świadectwo weterynaryjne. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/podroz-ze-zwierzetami-domowymi-poza-ue.

Ponadto jeśli przed pobytem w Brazylii planujesz odwiedzić Boliwię, Ekwador, Peru, Wenezuelę lub jakiekolwiek inne państwo cechujące się dużą liczbą zachorowań na żółtą febrę, co najmniej 10 dni przed wjazdem musisz wykonać szczepienie przeciwko tej chorobie. O potwierdzenie jego wykonania możesz zostać poproszony przy przekraczaniu brazylijskiej granicy.

Czy trzeba mieć ubezpieczenie podróżne na wyjazd do Brazylii?

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych rekomenduje wykupienie ubezpieczenia turystycznego przed wyjazdem do Brazylii. Zastrzega, aby wybierać ubezpieczycieli mających podpisane umowy z placówkami działającymi w Ameryce Południowej. W skład polisy na wyjazd do Brazylii powinny chodzić ubezpieczenie kosztów leczenia i hospitalizacji na odpowiednio wysoką kwotę, NNW, OC sportowe oraz ubezpieczenie bagażu.

Warto wiedzieć! Sumy gwarantowane ubezpieczenia dopasuj do charakteru pobytu i swojego stanu zdrowia. Jeśli cierpisz na schorzenia przewlekłe lub podczas pobytu zamierzasz uprawiać sporty ekstremalne, wybierz polisę o odpowiednio szerokim zakresie.

Źródła:

https://www.gov.pl/web/brazylia

Podsumowanie

  • Wjazd na terytorium Brazylii jest możliwy na podstawie paszportu lub paszportu tymczasowego.
  • Cudzoziemcy z Polski wjeżdżający na teren Brazylii nie muszą mieć wizy, o ile nie planują spędzić tam więcej niż 90 dni w 180 dniowym okresie.
  • Osoby, które w ciągu ostatnich 3 miesięcy przebywały w krajach o dużej liczbie zachorowań na żółtą febrę, przy wjeździe do Brazylii muszą okazać szczepienie przeciw tej chorobie sprzed co najmniej 10 dni.
  • Przed wyjazdem do Brazylii warto wykupić ubezpieczenie turystyczne.

FAQ

W kontekście klimatu Brazylię można podzielić na 3 strefy: północną (lasy amazońskie), w której panuje gorący i wilgotny klimat równikowy cechujący się wysoką sumą opadów i średnimi temperaturami na poziomie 25–28°C; środkową, charakteryzującą się średnią temperaturą roczną 22°C, gdzie występuje pora deszczowa (październik-kwiecień) i pora sucha (kwiecień-październik); południową, w której panuje klimat umiarkowany wyróżniający się występowaniem czterech pór roku, o średniej rocznej temperaturze 17°C.

Polskie MSZ ostrzega turystów planujących wyjazd do największych miast Brazylii przed przestępczością pospolitą (między innymi zabójstwami, napadami rabunkowymi i porwaniami dla okupu). Szczególną ostrożność należy też zachować na plażach oraz w pobliżu często odwiedzanych atrakcji turystycznych, restauracji i klubów nocnych. Niebezpiecznie bywa również na drogach, na których mało kto przestrzega zasad ruchu drogowego. Zagrożenie stwarza też przenoszona przez komary choroba: denga, która objawia się gorączką, silnym bólem głowy, wysypką i ogólnym osłabieniem organizmu.

O Autorze

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments