Strona główna » Poradnik » Czy do Singapuru potrzebna jest wiza?

Czy do Singapuru potrzebna jest wiza?

Redakcja
3 lipca 2024
Marina bay w singapurze, Marina bay sands, Singapur

Singapur zachwyca różnorodnością – spotykają tam się różne kultury, a nowoczesność zderza się z tradycją. Jest on położony na małych wyspach i stanowi perełkę na mapie Azji. Można tam podziwiać dziedzictwo tradycji malajskiej, chińskiej i brytyjskiej. Jeżeli podróż do tego niezwykłego miejsca jest i twoim marzeniem, to zanim zaczniesz je realizować, dowiedz się jakich dokumentów i czego jeszcze potrzebujesz, by się tam dostać. Wyjaśniamy, czy do Singapuru potrzebna jest wiza!

Singapur, a właściwie Republika Singapuru, to państwo-miasto. Należy on do Brytyjskiej Wspólnoty Narodów, a jego powierzchnia wynosi zaledwie nieco ponad 700 m2. Mimo tego natomiast gęstość zaludnienia przekracza tam 7000 osób na 1 m2. To nowoczesne i ciągle rozwijające się miasto, w którym znajdują się klimatyczne uliczki z bazarami i punktami gastronomicznymi serwującymi tradycyjną azjatycką kuchnię. Jeżeli chcesz pojechać do Singapuru, nie zwlekaj – to miejsce jest zdecydowanie warte odwiedzenia. Przygotuj jednak wcześniej odpowiednie, niezbędne do tej podróży dokumenty.

Czy potrzebna jest wiza, aby pojechać do Singapuru?

Polskę dzieli od Singapuru ponad 15 tys. km. Jednak podróż tam – przynajmniej od strony formalnej – jest łatwiejsza, niż spodziewa się tego większość turystów.
Polacy, którzy chcą przekroczyć granicę Singapuru, niekoniecznie muszą mieć wizę. Zwolnieni z obowiązku wizowego są ci, którzy zamierzają odwiedzić to państwo-miasto w celach turystycznych. Nie mając wizy, mogą oni swobodnie podróżować po Singapurze do 90 dni. Inaczej wygląda sytuacja tych, którzy przyjeżdżają do tego zakątka Azji, aby pracować.

Praca w Singapurze – jakie dokumenty są potrzebne?

Osoby, które zamierzają pracować w Singapurze, muszą mieć pozwolenie na pracę wydane przez tamtejsze władze. W zależności od rodzaju wykonywanych obowiązków i kwalifikacji pracownicy otrzymują:

  • work permit – pozwolenie na pracę dla osób wykonujących zawody wymagające najniższych kwalifikacji,
  • S-pass – pozwolenie na pracę dla osób wykonujących zawody wymagające średnich kwalifikacji,
  • employment pass – pozwolenie na pracę dla osób wykonujących zawody wymagające najwyższych kwalifikacji.

Niektóre osoby są zwolnione ze starania się o dokument umożliwiający podjęcie aktywności zawodowej. O pozwolenie na pracę w Singapurze nie muszą ubiegać się obcokrajowcy będący:

  • dziennikarzami,
  • aktorami, piosenkarzami, tancerzami,
  • mediatorami,
  • wystawcami prezentującymi swoje produkty lub usługi;
  • sportowcami, sędziami sportowymi, trenerami.

Osoby zwolnione z pozwolenia na pracę, które zamierzają podjąć aktywność zawodową w Singapurze, muszą o tym powiadomić wcześniej tamtejsze Ministerstwo Pracy (Ministry of Manpower). Należy to zrobić online, korzystając ze strony internetowej https://www.mom.gov.sg/eservices/services/e-notification-to-perform-work-pass-exempt-activities. Cudzoziemcy zwolnieni z pozwolenia na pracę mogą ją wykonywać w Singapurze łącznie przez 90 dni w roku. Czas ten można podzielić na dowolną ilość pobytów w tym państwie-mieście.

Ile musi być ważny paszport, by pojechać do Singapuru?

Brak obowiązku wizowego nie oznacza, że Polacy podróżujący do Singapuru nie muszą dopełnić żadnych formalności w związku z wyjazdem do tego państwa-miasta. Jeżeli chcesz mieć pewność, że przygotowania do wyjazdu w ten zakątek Azji są dopięte na ostatni guzik, musisz trzymać się przepisów ustalonych przez tamtejsze władze.

By przekroczyć granicę Singapuru, trzeba mieć ważny paszport. Może to być również dokument tymczasowy. Istotne jest, aby w momencie wjazdu cudzoziemca na terytorium Republiki Singapuru jego paszport był ważny jeszcze przy minimum 6 miesięcy. W przeciwnym razie obcokrajowiec nie będzie mógł przekroczyć granicy.

Co trzeba zrobić przed wyjazdem do Singapuru?

Cudzoziemcy, a w tym Polacy, którzy zamierzają przyjechać do Singapuru, są zobowiązani, jeszcze przed przyjazdem do tego państwa-miasta, dopełnić kilku formalności.

Deklaracja SGAC

Obcokrajowcy muszą do 3 dni przed wyjazdem do Singapuru wypełnić i przesłać tamtejszym władzom deklarację Singapore Arrival Card – SGAC. Można to zrobić online, za pomocą strony internetowej https://eservices.ica.gov.sg/sgarrivalcard/. Deklaracja ta dotyczy informacji na temat planowanej podróży do Singapuru oraz stanu zdrowia cudzoziemca. Po jej przesłaniu podróżny otrzymuje na swój adres mailowy potwierdzenie jej złożenia. Należy je okazać podczas odprawy paszportowej, na granicy i zawsze podczas kontroli imigracyjnej.

Ze składania deklaracji SGAC są zwolnieni obywatele Singapuru powracający z podróży, stali rezydenci tego kraju, osoby podróżujące tranzytem i mające długoterminowe wizy.

Prawo jazdy na wyjazd do Singapuru

Polacy zamierzający poruszać się samochodem po Singapurze nie muszą wyrabiać międzynarodowego prawa jazdy. Polski dokument upoważniający do kierowania pojazdami jest tam ważny. Należy jednak pamiętać, aby przed podróżą postarać się o poświadczone urzędowo tłumaczenie prawa jazdy na język angielski.

Szczepienia przed wyjazdem do Singapuru

W większości przypadków nie wymaga się, aby cudzoziemcy okazywali zaświadczenia o wykonaniu szczepień. Wyjątkiem jest sytuacja, jeśli obcokrajowiec do 6 dni wcześniej przebywał w krajach zagrożonych żółtą febrą. W tym przypadku podróżny jest zobowiązany okazać singapurskim służbom Międzynarodowy Certyfikat Szczepienia przeciwko tej chorobie – w przeciwnym razie nie zostanie wpuszczony na terytorium Singapuru.

Ubezpieczenie zdrowotne na wyjazd do Singapuru

W Singapurze usługi służby zdrowia stoją na bardzo wysokim poziomie, a szpitale są nowoczesne. Niestety idą za tym wysokie koszty leczenia. Należy pamiętać, że w Singapurze nie obowiązuje europejska karta EKUZ, dlatego polski turysta musi płacić w tamtejszych placówkach także za podstawowe usługi medyczne – np. konsultacje lekarskie.

Dlatego zaleca się wykupić dobrą polisę podróżną obejmującą także ubezpieczenie zdrowotne. W przypadku podróży do Singapuru, w którym leczenie jest bardzo kosztowne, warto wybrać:

  • polisę z wyższą sumą ubezpieczenia
    Suma ubezpieczenia podróżnego powinna wynosić przynajmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych. W tym przypadku, jeśli turysta np. zostanie poszkodowany w wypadku, odniesie poważne obrażenia i będzie wymagać specjalistycznego, drogiego leczenia, to całość lub większą część jego kosztów pokryje ubezpieczyciel.
  • ubezpieczenie o szerokim zakresie dotyczącym usług medyczny
    Grypa, złamana noga czy ból zęba nie tylko krzyżują plan zwiedzania Singapuru, ale mogą też znacznie nadwyrężyć budżet podróży. Ponadto w tym państwie-mieście istnieje ryzyko zarażenia się dengą. Jest to choroba zakaźna przenoszona przez komary, która u niektórych pacjentów ma szczególnie ciężki przebieg.

Dlatego polisa podróżna powinna zapewniać pokrycie przez ubezpieczyciela kosztów konsultacji lekarskich, zabiegów medycznych, doraźnej pomocy stomatologicznej, a także transportu medycznego i hospitalizacji. Wybierając ubezpieczenie, warto rozszerzyć je również o leczenie chorób tropikalnych, do których należy występującą w Singapurze denga.

  • polisę zapewniająca pokrycie kosztów transportu zwłok

W przypadku zgonu polskiego turysty w Singapurze transport jego zwłok jest zarówno wyzwaniem logistycznym, jak i finansowym dla jego najbliższych. By oszczędzić rodzinie ewentualnych kłopotów, warto pomyśleć o ubezpieczeniu, które gwarantuje pokrycie wydatków związanych z przewozem ciała ubezpieczonego do Polski.

Dzielnica chińska i indyjska, River Safari i Sentosa pełna parków rozrywki przyciągają również polskich turystów. Wyprawa do niezwykle różnorodnego Singapuru zapewnia moc wspomnień na całe życie. Jednak by na pewno były one pozytywne, trzeba dobrze przygotować się do podróży. Dotyczy to nie tylko spakowania walizek, ale też zadbania o formalności, a w tym o odpowiednio długo ważny paszport, SGAC czy przetłumaczone prawo jazdy.

Podsumowanie

  • Polacy wybierający się do Singapuru w celach turystycznych nie potrzebują wizy. Mogą przebywać na terenie tego państwa-miasta jedynie z ważnym paszportem przez 90 dni.
  • Cudzoziemcy, którzy chcą podjąć aktywność zawodową w Singapurze, muszą mieć specjalne pozwolenie na pracę.
  • Przed wyjazdem do Singapuru należy wypełnić i złożyć online deklarację SGAC. Potwierdzenie jej wysłania jest wymagane do przekroczenia singapurskiej granicy.
  • W Singapurze polskie prawo jazdy jest uznawane. Jednak by móc prowadzić tam pojazdy, należy mieć jego poświadczone urzędowo tłumaczenie na język angielski.
  • Europejska karta EKUZ nie obowiązuje w Singapurze. Wszystkie usługi medyczne dla podróżnych z Polski są płatne.
  • Przed wyjazdem do Singapuru zaleca się wykupienie ubezpieczenia, z którego będzie można pokryć część lub całość ewentualnych kosztów leczenia turysty.

FAQ

Walutą Singapuru jest dolar singapurski – SGD. Dzieli się on na 100 centów. W Singapurze znajduje się wiele banków i oficjalny kantorów, gdzie można wymienić tę walutę na waluty wymienialne. Nie można jednak bezpośrednio kupić za niego złotówek.
W tym państwie-mieście nie ma problemu z płaceniem kartą w sklepach, restauracjach i hotelach. Bankomaty są łatwo dostępne.

Do Singapuru nie można wwozić zapalniczek w kształcie pistoletów, gumy i tytoniu do żucia, a także e-papierosów. Zabronione jest przekraczanie singapurskiej granicy z petardami i sztuczni ogniami oraz z materiałami o charakterze buntowniczym i wywrotowym. Karany jest również wwóz rogów nosorożca i wszelkich wykonanych z niego przedmiotów.

Najlepszym momentem w roku na podróż do Singapuru jest okres od marca do października – jest wtedy sucho, ciepło (temperatury wahają się od 27 do 29 °C) i słonecznie. Najbardziej deszczowe miesiące na tym obszarze Azji to listopad i grudzień, dlatego nie jest to dobra pora na zwiedzanie tego państwa-miasta.

O Autorze

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments